Kaimynas žinos, kiek uždirbate? Ar informacija nepasinaudos nusikaltėliai?

2017-01-19, Lijana JAGINTAVIČIENĖ

Valdiškos algos jau atsivėrė tautai. Įstatymais siekiama priversti ir privatų verslą viešinti vidutinius darbo užmokesčius. Naujovę siūloma įtvirtinti kartu su Darbo kodeksu svarstomuose įstatymuose. Neva, taip darbuotojai turės daugiau galimybių apsisaugoti nuo nesąžiningų verslininkų, o valstybė suduos smūgį šešėlinei ekonomikai. Ar vieša informacija netaps signalu visiems – pavyduoliams, prašinėtojams ar, blogiausiu atveju, įsilaužėliams nuo virtualių iki realių plėšikų?

Abejoja, ar rezultatas bus pasiektas

Duomenys apie daugiau kaip tris darbuotojus turinčių įmonių darbo užmokesčio vidurkį bus skelbiami viešai. Tokia nuostata įtvirtinta naujajame Valstybinio socialinio draudimo įstatyme. Ką reiškia tokios informacijos paviešinimas? Jei šie duomenys būtų atskleidžiami tik kontroliuojančioms institucijoms, tai dar būtų pusė bėdos. Nors ir tuomet būtų galima klausti, kodėl kontroliuojančios institucijos negali bendradarbiauti tarpusavyje ir jas dominančių duomenų gauti, pavyzdžiui, iš Valstybinės mokesčių inspekcijos ar „Sodros“. Tačiau, pagal tvarką, darbo užmokesčio vidurkiai bus atskleidžiami viešai. Tai reiškia, kad kartais, vien žinant žmogaus darbovietę, bus galima nuspėti, įvertinti, kokios yra jo pajamos. Net jei jūsų pajamos nesiekia skelbiamo įmonės vidurkio ar didžiąją jų dalį išleidžiate paskoloms, vieša informacija gali tapti signalu visiems – pavyduoliams, prašinėtojams ar, blogiausiu atveju, įsilaužėliams nuo virtualių iki realių plėšikų.

Šilutės verslo atstovai tvirtino – jie ir taip yra pakankamai atviri. Verslininkas Stanislovas Liepis abejoja, kad naujais reikalavimais siekiamas rezultatas bus pasiektas. „Aš esu sąžiningas mokesčių mokėtojas. Ką žmogus uždirba, stengiuosi jam tai ir atiduoti. Žmogus pas mane dirba arba ne. Neverčiu dirbti. Bet jei esu patrauklus kaip verslininkas, atlyginimas tinka ir pas mane jis dirba, reiškia yra gerai. Čia turi būti laisva rinka. Koks čia gali būti viešinimas? Dabar čia ir taip nieko nebėra slapto. Jei aš norėsiu sužinoti, kokius moka atlyginimus kita įmonė, aš ir sužinosiu. Mes, net dėdami reklamą, nurodome, koks yra mūsų vidutinis atlyginimas, kad žmonėms atrodytų patraukli įmonė. Visiškai viską viešinti nėra korektiška. Sakykime, tuomet, kokia čia konkurencija, kur privatumas?“, - kalbėjo pašnekovas. Pasak jo, darbuotojų nuo nesąžiningų verslininkų niekas neapsaugos, o šešėlinę ekonomiką norint suvaržyti, ne tuo keliu reikia eiti. „Kas ją daro? Tie, kurie dirba nelegaliai. Kodėl jų niekas nevaržo? Turime daug konkurentų, kurie dirba šešėlyje. Nereikia jiems techninių prižiūrėtojų, statybos leidimų, įstatymų. Jie viską daro šešėlyje, o mes – atviri. Duodame informaciją statistikai, apie pradėtus daryti objektus pranešame Statybos inspekcijai, Darbo inspekcijai. Mes atviri, todėl mus ir tikrina“, - baigė pokalbį S. Liepis.

Nestebina ir neglumina

Kitas gerai žinomas verslininkas, Šilutės rajono savivaldybės tarybos narys Steponas Kazlauskas tvirtino, kad viešinti vidutinį atlyginimą nėra naujiena, mat duomenis apie tai jis teikia Statistikos departamentui. „Informacija teikiama ir Sodrai, ir Mokesčių inspekcijai. Nėra sudėtinga šiandien sužinoti, kiek ir kas uždirba. Mes viską darome oficialiai. Aš visiškai to nebijau. Reikės teikti – teiksiu, nereikės – neteiksiu. Manęs tai nestebina ir neglumina. Tikrai ne šie dalykai privers išlįsti iš šešėlinės ekonomikos. Parodys verslininkas, kiek nori, o toliau? Ir ką? Jei turėčiau iš ko mokėti tuos juodus pinigus, pagal įstatymą sumoku minimumus, o toliau... “, - dėstė politikas.

Verslininkė Jurgita Suslavičienė sako, kad ir be tokių naujovių, darbo užmokesčiai vokeliuose mokami vis rečiau. Taip, pasak jos, atrodo pasiklausius  žmonių kalbų. „Pastebėjau tendenciją, kad darbdaviai patys jau nori viską rodyti taip, kaip yra, nes tuomet nėra galvos skausmo. Ir šiaip, nebėra taip paprasta dirbti šešėlyje, nes vis aktyviau dirba atitinkamos instancijos, tikrina Valstybinė mokesčių inspekcija“, - tęsė pokalbį moteris. Jei teks privačiam verslui viešai skelbti vidutinius atlyginimus, nemato tame nieko blogo.

Statybų  įmonėje dirbantis Antanas (vardas pakeistas, redakcijai žinomas) įsitikinęs – tokie nauji reikalavimai būtų tik dar vienas bandymas uždėti apynasrį verslininkams, kurie vis tiek ras būdą, kaip jį nusiimti. „Jei jis nemoka sąžiningai, tai ir nedarys to. Valdžia geriau pagalvotų, kaip skatinti žmones net negalvoti, kaip išsisukti nuo mokesčių. Paskelbs mūsų atlyginimus, visi kaimynai žinos, kiek uždirbame. O, blogiausia, ta informacija gali tapti naudinga nusikalstamo pasaulio atstovams“, - mąstė statybininkas. Vyras teigia, kad dabar jis darbo užmokestį gauna  oficialiai ir jam tai padeda jaustis stabiliau, nes žino, kad susirgęs gaus normalią ligos pašalpą, o išėjęs atostogų – atostoginius.

Tiki projekto sėkme

Pasak šilutiškės Eglės, žmogaus asmeninio gyvenimo detalės - kiek jis uždirba, turėtų būti tik jo šeimos ir gal dar Mokesčių inspekcijos reikalas. Pašnekovė įsitikinusi - valstybė privalo saugoti šį privatumą, o ne atverti mūsų šeimos biudžetus liežuvautojams ir nusikaltėliams.

Sodros direktorius Mindaugas Sinkevičius tiki naujai rengiamu projektu ir neabejoja, kad jis turės naudos ir valstybei, ir žmonėms. Pasak jo, šio projekto ašis yra viešumas, kuris, savaime, yra teigiamas dalykas. Vadovas įsitikinęs, kad viešas vidutinių darbo užmokesčių skelbimas suduos smūgį šešėlyje dirbančioms įmonėms. Įsivaizduokime: įmonė, kuri oficialiai savo darbuotojams moka tik minimalias ar dar mažesnes algas, o likusias slepia „vokeliuose“, dalyvauja viešųjų pirkimų konkursuose, konkuruoja dėl klientų užsakymų, darbuotojų. Nuo šiol jie turės nurodyti, kiek moka savo darbuotojams. Tai matys jų konkurentai, klientai, viešuosius pirkimus organizuojančios organizacijos ir galės susidaryti įspūdį apie verslo etiką tokiose įmonėse, galės palyginti su kitomis analogiškomis įmonėmis, tačiau verslą vystančiomis pagal kitokias vertybes. Taigi, atsiras spaudimas šešėlinei ekonomikai ir viešumas padės su ja kovoti. Kitas dalykas – darbuotojai, panašaus profilio įmonėse atliekantys tą patį darbą, galės palyginti darbo užmokestį su kitose įmonėse mokamais atlyginimais. Tai jiems suteiks derybinių galių, tariantis dėl savo darbo užmokesčio“, - teigė dienraščiui „Klaipėda“ M. Sinkevičius. Jis neabejoja, kad sprendimas skelbti viešojo sektoriaus atlyginimus teisingas - tai vedė link viešumo, kuris yra svarbus visuomenei, didinantis pasitikėjimą, skaidrumą. Lygiai tas pats pasitikėjimas ir skaidrumas yra labai reikalingas privačiame sektoriuje. Čia jis gali duoti tik naudos, sustiprinti sąžiningai konkuruojančio verslo pozicijas, pagerinti darbuotojų padėtį ir duoti teigiamą impulsą visai ekonomikai.

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!