Pagėgių jaunieji šauliai – ugniagesiai išmėgino save vandens eketėje
Pirmieji žingsniai ant ledo visada turėtų būti atsargūs, įvertinant jo storį, nesvarbu, ar ant jo jau stovi tavo draugas ar pažįstamas. Silpnesnio priekrantės ledo trakštelėjimas trumpam sulaikė Pagėgių jaunuosius šaulius – gelbėtojus nuo praktinio užsiėmimo ant ledo. Tačiau patvirtinimas, kad ledas yra saugus (jo storis buvo 20 cm.) suteikė drąsos ir užsiėmimai sėkmingai įvyko.
Ledas yra pakankamai saugus, kai jo storis yra ne mažiau 7 cm., o keliems žmonėms saugu keliauti, kai storis didesnis nei 10 cm. 20 cm. storio ledas gali atlaikyti svorį iki 2,5 t. Žaidžiant, čiuožinėjant, slidinėjant ant ledo, būtina vengti vietų, kuriose yra išlindusių žolių, augalų. Prie kranto, vandens srovės vietoje ir kur įteka pašalinis vanduo į vandens telkinį ledas visada yra plonesnis ir pavojingesnis. Jei ledas yra baltas, apsnigtas ar su burbulais - tai jis yra netvirtas. Kelią per silpnesnį ar įtartiną ledą geriausia išbandyti su lazda – po smūgių į jį neturi pasirodyti vanduo ir lazda užstrigti lede. Stiprus ledas yra žalsvos ar melsvos spalvos, skaidrus – juo slysti smagiau ir lengviau. Ledo trakštelėjimas yra ženklas, kad ledas nėra vienalytis ir gali būti pavojingų.
Jei iškeliaujate į žygį ir norite įveikti užšalusį vandens telkinį, tai būtina turėti su savimi smaigus, gelbėjimo liemenę ir virvę. Tai būtinos priemonės ne tik pačiam išsigelbėti įlūžus į ledą, bet jei tektų gelbėti į nelaimę patekusį žmogų. Jei jau įlūžo ledas po kojomis, tai būtina kiek įmanoma plačiau ir greičiau išskleisti rankas, kad sulaikytumėte save nuo panirimo po ledu. Palindus po ledu išsigelbėti yra beveik neįmanoma. Net ploniausias ledas iš vandens pusės tampa neįveikiama kliūtimi, norintiems išsigelbėti, o gelbėtojas gali nespėti jo sulaužyti. Jei įlūžote, tai, pirmiausia, turite nepanikuoti, apsiraminti. Po to, su iškėstomis rankomis formuoti atramą lede ta kryptimi, iš kurios atėjote. Labiau patariama tai daryti atsirėmus nugara į ledą. Toliau būtina iškelti koją virš ledo ir, iškėlus visą kūną, ritintis kuo toliau nuo eketės. Pasiekus krantą, būtina kuo greičiau pasikeisti rūbus (pradžiai juos išsigręžti jei kelias iki namų tolimas) ir sušilti (bėgti iki namų, gerti arbatą, nusimaudyti šiltame vandenyje ir t.t.).
Norint padėti įlūžusiam žmogui, pirmiausia, panaudokite saugias priemones (virvę, pagalį, kopėčias ar kitas per atstumą pasiekiamas). Jei jų neturite, galite naudoti savo rūbus (šaliką, striukę) ir, nuslydus iki įlūžusiojo, laikant už vieno rūbo galo, jam paduoti kitą galą. Bet kuriuo atveju apie įvykį informuokite bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112 ir klausykitės tolimesnių nurodymų.
Pagėgių jaunieji šauliai išmėgino save vandens eketėje su neopreniniais kostiumais, o gelbėjimo įgūdžių praktine pamoka buvo labai patenkinti. Kas pradžioje teigė, kad nelįs į vandenį, pamokai besibaigiant, „gelbėjo“ draugus arba pats buvo „skęstančiuoju“.