Aplinkosaugininkas sučiuptas neblaivus darbo vietoje, o tyrimas dėl to pradėtas kitam pareigūnui!
Klaipėdos RAAD Administracinių bylų nagrinėjimo skyriaus vyriausiasis specialistas Mindaugas Mačiulis, kuriam pradėtas tarnybinis patikrinimas dėl… inspekcijos viršininko Stanislovo Sudeikio pasirodymo neblaiviam darbo vietoje.
Sausio 10-ąją „Šilokarčemoje“ rašėme, kaip Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento (Klaipėdos RAAD) Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Stanislovas Sudeikis sausio 9 dienos rytą darbo vietoje pasirodė neblaivus. Į S. Sudeikio darbovietę atvykę policijos pareigūnai jam nustatė 0,49 promilių girtumą. Aplinkos ministras Kęstutis Navickas pavedė Klaipėdos RAAD direktoriui Andriui Kairiui pradėti tarnybinio nusižengimo tyrimą.
Dar nesibaigus tyrimui, ėmė aiškėti neįtikėtini dalykai – kalčiausiu šioje istorijoje gali būti pripažintas… Klaipėdos RAAD Administracinių bylų nagrinėjimo skyriaus vyriausiasis specialistas Mindaugas Mačiulis.
M. Mačiulis kreipėsi net į Ministrą Pirmininką
Vakar M. Mačiulis raštu dėl valstybės pareigūnų tokių veiksmų kreipėsi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, LR Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininką Kęstutį Mažeiką bei Aplinkos ministerijos Teisės ir personalo departamento Kontrolės skyriaus vedėją Oną Bubnelienę
M. Mačiulis „Šilokarčemai“ paaiškino, dėl kokių priežasčių jis teikė šį skundą. Mat tą sausio 9-ąją, apie 11val., Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkui S. Sudeikiui, po policininkų ilgų įkalbinėjimų, kurie tęsėsi apie valandą, buvo nustatytas 0,49 promilių girtumas. Klaipėdos RAAD direktorius A. Kairys, M. Mačiulio teigimu, yra geras S. Sudeikio bičiulis. A. Kairys neva keitė parodymus S. Sudeikio naudai - pastarojo nenušalino nuo pareigų nei girtavimo dieną, nei tarnybinio patikrinimo laikotarpiui.
„Netrukus po šio įvykio pradėtas tarnybinis patikrinimas mano atžvilgiu, - rašo minėtame skunde M. Mačiulis. - Sausio 9 d., po 11 val., policijos komisariato pareigūnui Donatui Mulskiui, telefonu susisiekus su direktoriumi, pastarasis teigė nieko nežinojęs apie pavaldinio laisvadienius. Vėliau, tą pačią sausio 9-ąją, direktorių telefonu kalbino laikraščio „Šilokarčema“ žurnalistas Stasys Bielskis. Jam buvo paaiškinta, kad pagal dokumentus, atsiųstus iš Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos, jos viršininkas turi teisę į laisvą darbo dieną. Direktorius A. Kairys sąmoningai ėmė „veikti“ S. Sudeikio naudai - teisę į laisvą darbo dieną sutapatino su laisva nuo darbo diena. Akivaizdu, kad S. Sudeikis sausio 9 d., nuo 8 iki 11 val., kol buvo sulaikytas PK pareigūnų blaivumui patikrinti, netvarkė dokumentų – nerašė prašymo Klaipėdos RAAD direktoriui skirti laisvą nuo darbo dieną“.
Kodėl S. Sudeikis nebuvo nušalintas nuo pareigų?
Negana to, A. Kairys, M. Mačiulio manymu, nenušalino laikinai nuo pareigų S. Sudeikio ,galbūt, todėl, kad pastarasis savo naudai patikrinimo metu galėtų daryti įtaką pavaldiniams – Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos vyresniesiems inspektoriams – Vitalijui Gutauskui, Laimutei Bulcienei, Mindaugui Pečiuliui, Indrei Žigienei, Arūnui Tarvydui, Ramūnui Stručinskui, dalyvavusius viršininko sugrįžtuvėse iš atostogų. M. Mačiulio teigimu, šie aplinkosaugininkai sausio 9-ąją išvengė blaivumo patikrinimo, nes PK pareigūnai apie valandą įtikinėjo S. Sudeikį pūsti į alkoholio matuoklį. Pastarasis visą valandą dūsavo ir gėrė vandenį dideliais kiekiais, kad alkoholio matuoklis užfiksuotų kuo mažesnį girtumą. O viršininko pavaldiniai per tą laiką pasišalino.
„Nedelsiant, A. Kairio vadovaujamai institucijai padedant, pagal S. Sudeikio skundą buvo suorganizuotas mano darbo veiklos tarnybinis patikrinimas, - „Šilokarčemai“ pasakojo M. Mačiulis. - Tai akivaizdi S. Sudeikio keršto akcija, ne kas kita, kaip susidorojimas su principingais darbuotojais, pilietiškais asmenimis“.
M. Mačiulis paaiškino, kad šis skundas yra teikiamas trims adresatams todėl, kad S. Sudeikio elgesys – alkoholinių gėrimų vartojimas darbo vietoje moralės ir atsakomybės aspektais būtų tinkamai įvertintas.
Neįtikėtina gynybos versija
Tai, jog S. Sudeikis į darbą atvyko įforminti laisvadienio, M. Mačiulio manymu, akivaizdžiai nevykusi gynybos versija, neatitinkanti tikrovės. Pagal nusistovėjusią praktiką, inspekcijos viršininkas privalėjo pateikti RAAD direktoriui išankstinį prašymą suteikti jam laisvą nuo darbo dieną, nurodant pagrindą, o direktorius turėjo priimti įsakymą dėl laisvos darbo dienos. Tokių veiksmų iki 2017-01-09 nebuvo padaryta. Laisvadienių suteikimas Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme nėra numatytas.
„Manau, kad Klaipėdos RAAD direktorius turėtų prisiimti asmeninę atsakomybę dėl Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininko S. Sudeikio girtavimo savo darbo vietoje, o ne dangstyti pavaldinį, - aiškino M. Mačiulis. - Pagal Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymą, Klaipėdos RAAD direktorius privalėjo nušalinti minėtosios inspekcijos viršininką nuo pareigų tos dienos likusiam darbo laikui. Vien tai, kad S. Sudeikis nebuvo nušalintas nuo darbo sausio 9-ąją nustačius jo neblaivumą, net laikinai nenušalintas nuo pareigų, kol vyks tarnybinis patikrinimas, rodo neskaidrų direktoriaus A. Kairio elgesį ir stiprius šių pareigūnų ryšius“.
Abu pareigūnai turėtų pasitraukti iš užimamų pareigų
M. Mačiulio manymu, būtų tikslinga pasiūlyti pasitraukti geranoriškai iš užimamų pareigų Klaipėdos RAAD Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkui S. Sudeikiui – kaip valstybės tarnautojui, vartojusiam alkoholinius gėrimus darbo vietoje, o taip pat Klaipėdos RAAD direktoriui A. Kairiui, sąmoningai teisinusiam netoleruotiną pavaldinio elgesį. Abiejų valstybės tarnautojų veiksmai sukompromitavo valstybės tarnautojo vardą, padarė didelę žalą valstybei. Moralės ir etikos požiūriu - tai negali būti pateisinama.
„Naujai suformuotos Vyriausybės viena iš prioritetinių veiklos krypčių – kova su piktnaudžiavimu alkoholiu, - teigė M. Mačiulis. - Žiniasklaida visą Lietuvą informavo apie tai, kaip S. Sudeikis buvo sulaikytas darbo vietoje, kaip jam buvo nustatytas girtumas ir kaip Klaipėdos RAAD direktorius teisina pavaldinio elgesį. Tikiu, kad Jūs, Ministre Pirmininke S. Skverneli, esate principingas ir padorus politikas, kuriuo tautiečiai ypač pasitiki. Taip pat manau, kad šis skundas nebus formaliai persiųstas aplinkos ministrui, o bus pasižiūrėta į valstybės tarnautojo girtavimą darbo vietoje principingai ir vienareikšmiškai. Noriu patikinti, kad išgertuvės Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos poilsio kambaryje iki šiol buvo dažnas reiškinys. Todėl sausio 9-osios rytą interesantas, atvykęs į inspekciją spręsti savo reikalų, šios įstaigos darbuotojus rado girtaujančius, todėl iškvietė PK pareigūnus, apie tai pranešė „Šilokarčemos“ redakcijai“.
Straipsnio komentarai
tai kur tada buvo tie principai ir pilietiškumas, o dabar kai dėl ligos alkoholio vartoti nebegali tai žmogui nervai pašlijo, įmanytų visiems gerkles perkastų.