Šilutėje budinčių visą parą socialinių globėjų dar nėra
Nepilnamečiai, dėl įvairių priežasčių likę be artimųjų, iki šiol buvo apgyvendinami globos įstaigoje iki tol, kol sulauks 18 metų arba juos į savo šeimas priims globėjai ar įtėviai. Lietuvos vaiko globos sistemoje siekiama įtvirtinti naują, profesionalaus socialinio globėjo instituciją. Norima, kad likusį be tėvų globos, neįgalų ar patiriantį smurtą vaiką būtų galima apgyvendinti socialinio globėjo šeimoje.
Atrenkami pagal specialius reikalavimus
Šilutės rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Indros Pranaitienės duomenimis, Saugų vaikų globos namuose šiuo metu yra 54 vaikai. Rajone yra ir viena šeimyna „Vaikiškos svajonės“, įsikūrusi Grygališkės kaime, Žemaičių Naumiesčio seniūnijoje. Šeimynos motina – Ona Jogienė. Moteris augina 12 vaikų. Planuojama kovo 1-ąją Švėkšnoje, bendruomenės šeimynoje apgyvendinti 8 vaikus.
Dažniausiai vaikams reikalinga skubi pagalba dėl įvairių priežasčių - tėvų girtavimo, smurto, alkoholio, narkotikų, taip pat bedarbystės, tėvystės įgūdžių stokos.
Mūsų šalyje daugiausiai vaikų perduoda vaiko teisių apsaugos tarnybos, policija. Ir mokyklos bendruomenės inicijuoja matydamos prastą situaciją. Išimtinais atvejais, vaikai net patys ateina.
Budintis globėjas arba kitaip vadinamas socialinis globėjas – tai asmuo ar šeima, galinti priimti be tėvų globos likusį vaiką bet kuriuo paros metu laikinai globai.
Praktika, kai vaikas gali būti pristatytas budinčiam globėjui, atkeliavo iš Vakarų. Palikti be priežiūros, patyrę smurtą ar kitas krizines situacijas vaikai iki dešimties metų yra perleidžiami budinčiam globėjui. Tuomet socialinis darbuotojas surenka informaciją apie vaiko šeimą ir sprendžia dėl tolesnės pagalbos šeimai, siekiant sugrąžinti vaiką tėvams.
Ne paslaptis, kad ir Šilutės rajone pasitaiko atvejų, kai „paklydę“ tėvai ima keisti savo gyvenimą ir atžala iš globos namų sugrįžta į namus. Dabar siekiama, kad, kol bus sprendžiami svarbūs nepilnamečio likimo klausimai, jis galės glaustis ne minėtoje institucijoje, o jiems padėti pasiryžusių šeimų namuose. Pasak I. Pranaitienės, visą parą budintys globėjai atrenkami pagal specialius reikalavimus ir jais galės tapti ne visi. Suinteresuotieji turės atitikti visus Civiliniame kodekse fiziniam globėjui keliamus reikalavimus ir tuo pačiu turėti žinių ir patirties, teikiant vaikui bei šeimai kvalifikuotą pagalbą, intensyvias kompleksines paslaugas, kad per trumpą laiką butų pasiekti tokie rezultatai, jog vaikas sugrįžtų į savo šeimą ir jos tinkamą bei saugią aplinką.
Socialinis globėjas turės būti išklausęs globėjų ir įtėvių mokymus bei konsultavimo kursus, privalės turėti Savivaldybės vaiko teisių apsaugos skyriaus išvadą apie socialinio globėjo tinkamumą globoti, rūpintis vaikais ir sutuoktinio ar partnerio rašytinį sutikimą Vaiko teisių apsaugos skyriui, kad neprieštarauja dėl sutuoktinio tapimo socialiniu globėju ir dalyvavimo kartu minėtuose mokymuose. Nesant tokio sutikimo, tik išimtinais atvejais, įvertinus visas aplinkybes, bus galimybė tapti socialiniu globėju.
Už darbą bus mokama
Savivaldybės vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojai nuolat siekia, kad mažėtų vaikų, globojamų institucijose, skaičius. Vaikų apgyvendinimas globos namuose naudojama tik kaip kraštutinė ir laikina priemonė, ieškant ilgalaikio sprendimo, t. y. vaiko grąžinimo į biologinę šeimą ar įvaikinimo. Institucinė globa, kai tenka vaiką skubiai paimti iš šeimos dėl kylančios realios grėsmės vaiko sveikatai ir gyvybei, mūsų rajone išlieka aktuali.
Planuojama, kad budinčiam globėjui vienu metu teks rūpintis ne daugiau kaip trimis vaikais. Trumpiausias tokios globos laikas – trys mėnesiai, ilgiausias – šeši. Vėliausiai po pusės metų nusprendžiama, kur mažyliai gyvens toliau – pas tikruosius tėvus, globėjus ar įtėvius.
Socialinis globėjas teiks pagalbą vaikui ir šeimai, kad kuo greičiau būtų šalinamos vaiko atskirties nuo šeimos priežastys, o jeigu nėra galimybių grįžti į šeimą, tai rengs vaiką įvaikinimui ar globai kitų fizinių globėjų šeimoje .
Šilutės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus Socialinių paslaugų poskyrio vedėja Audronė Barauskienė sakė, kad yra rengiamas Savivaldybės tarybos projektas dėl tėvų globos netekusių vaikų laikinosios globos (rūpybos) šeimoje organizavimo ir pagalbos pinigų skyrimo vaiko laikiniesiems ir nuolatiniams globėjams (rūpintojams) Šilutės rajono savivaldybėje aprašas, kuris nustatys vaiko laikinosios globos (rūpybos) šeimoje formos įvairovę (budintys globėjai, socialiniai globėjai) ir reglamentuos vaiko globėjų (rūpintojų) šeimoje organizavimo principus, apmokėjimą ir pagalbos pinigų skyrimą ir mokėjimą. Savivaldybės tarybai patvirtinus projektą – budintis globėjas (rūpintojas) gaus užmokestį. Taip pat bus skiriami pagalbos pinigai, atsižvelgiant į vaikų skaičių.
Šiuo metu Šilutės rajono savivaldybė sprendžia, koks bus užmokesčio ir pagalbos pinigų dydis.
Nuo 2017 m. sausio 1 d. už globojamą vaiką yra mokama ne tik valstybės fiksuota globos (rūpybos) išmoka 152 eurai, bet ir globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas, kurio dydis taip pat 152 Eur.
Vedėja kviečia kreiptis tuos, kurie nori tapti budinčiais globėjais ir įprasminti savo gyvenimą laikinai priimant į savo namus vaiką, likusį be tėvų globos.
Tiek I. Pranaitienė, tiek A. Barauskienė neabejoja socialinio globėjo teikiama nauda vaikui ir mano, kad ateityje bus ir Šilutės rajone norinčių dirbti šį itin reikalingą ir atsakingą darbą.