Socialinių globėjų paslaugos bus teikiamos ir Pagėgiuose
Vyko apskritojo stalo diskusija su Savivaldybės bendruomenių pirmininkais, Socialinių paslaugų centro, Socialinės paramos skyriaus atstovais
Pagėgių savivaldybėje yra 65 socialinės rizikos šeimos, kuriose auga 124 vaikai. Tas skaičius kasmet išlieka panašus. Vyksta parengiamieji darbai, kurie reikalingi norint pradėti socialinių globėjų paslaugos organizavimą savivaldybėje. Jau įvyko apskritojo stalo diskusija su Savivaldybės bendruomenių pirmininkais, Socialinių paslaugų centro, Socialinės paramos skyriaus atstovais dėl vaikų globos pertvarkos bei iniciatyvų, ieškant socialinių globėjų savivaldybėje.
Į rizikos šeimas vyksta dažnai
Pasak Pagėgių savivaldybės administracijos Vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėjos Linos Augustinavičiūtės, socialinės rizikos šeimų skaičius savivaldybėje kiekvienais metais panašus: 2014-aisiais tokių šeimų buvo 68, jose augo 148 vaikai, 2015 metais – 67, jose buvo 139 nepilnamečiai, pernai - 65, kuriose augo 125 vaikai.
Anot pašnekovės, sudėtinga išskirti šio proceso priežastis, kadangi tai lemia jų visuma. „Vis tik manytume, kad socialinės rizikos šeimų skaičių veikia nedarbas, skurdas, užimtumo stoka, alkoholio prieinamumas, jaunėjantys ar net nepilnamečiai asmenys, tampantys tėvais. Taip pat stebima tendencija, kad į socialinės rizikos šeimų apskaitą patenka asmenys, patys užaugę socialinės rizikos šeimose. Tokie asmenys dėl akivaizdžių priežasčių neturi šeimos šaknų, pozityvios tėvystės pavyzdžio ir įgūdžių, visiškai nemoka tvarkytis buityje, nesugeba disponuoti turimomis piniginėmis lėšomis. Vykti į rizikos šeimas tenka dažnai. Reaguojame ir į anoniminius pranešimus. Informaciją teikia ir socialiniai darbuotojai, mokyklos, gydymo įstaigos, policija“ - tęsė vedėja. Anot jos, jų skyrius vykdo reidus su policijos pareigūnais ir nedarbo metu – lanko socialinės rizikos šeimas.
L.Augustinavičiūtė teigė, kad rizikos grupei priklausančiose šeimose dažnai piktnaudžiaujama alkoholiu, neprižiūrimi vaikai, netrūksta ir smurto. Pasitaiko atvejų, kai tenka paimti vaikus iš šeimų Pagėgių savivaldybėje. Jei nėra asmenų, galinčių ir norinčių pasirūpinti paimtais vaikais, jie laikinai apgyvendinami Pagėgių vaikų globos namuose.
Padėtų profesionalių globėjų paslauga
Nuo šių metų sausio mėnesio įsigaliojo LR Prezidentės inicijuotas įstatymas, draudžiantis vaikus iki trejų metukų atiduoti į globos namus. Pagal šias pataisas į kūdikių namus gali patekti tik tie vaikai, kurie turi tam tikrų sveikatos problemų. Dėl to vasario 24 d. Pagėgiuose vyko apskritojo stalo diskusija su savivaldybės bendruomenių pirmininkais, Socialinių paslaugų centro, Socialinės paramos skyriaus atstovais. Daug kalbėta apie vaikų globos pertvarką bei iniciatyvas, ieškant socialinių globėjų savivaldybėje.
Kad vaikai, likę be tėvų globos, kol jiems bus surasti įtėviai ar nuolatiniai globėjai, galėtų augti artimoje šeimai aplinkoje, Socialinių paslaugų centro direktorė Nijolė Kovaliova įsitikinusi, kad galėtų padėti socialiniai globėjai, teikiantys profesionalią paslaugą.
Pasak N. Kovaliovos, įprastiniai globėjai arba įtėviai priima vaiką pas save norėdami, kad vaikas taptų jų nuolatiniu šeimos nariu.
Akcentuotina, kad profesionalus globėjas priima vaiką laikinai globai, kurios tikslas yra grąžinti vaiką į šeimą arba, o, jei biologinėje šeimoje sunkumų išspręsti nepavyks, jiems bus stengiamasi surasti globėjų-įtėvių šeimą.
Vedėja L.Augustinavičiūtė tikino, kad Pagėgių savivaldybėje vyksta parengiamieji darbai, kurie reikalingi norint pradėti socialinių globėjų paslaugos organizavimą savivaldybėje. Šiuo metu svarstomas paslaugų tvarkos aprašas, kuriame ir bus numatyti visi atvejai, socialinių globėjų atsakomybė bei socialinės garantijos. L. Augustinavičiūtė pastebėjo, kad pagėgiškiai, bene, vieni iš pirmųjų savivaldybių, pradėjusių mokėti globėjams pagalbos pinigus iš savivaldybės biudžeto.
Diskusijų metu Socialinių paslaugų centro atestuotos socialinės darbuotojos, vedančios mokymus būsimiems globėjams ir įtėviams, pristatė šių mokymų esmę. Buvo akcentuota, kad mokymų metu nėra ieškoma šeimos, ketinančios priimti vaiką į šeimą, trūkumų. Mokymai yra orientuoti į šeimos gebėjimą tenkinti vaiko poreikius. Būsimiems globėjams siekiama suteikti būtinų žinių ir gebėjimų, reikalingų globojamo vaiko auginimui. Akcentuota, jog visas būsimų globėjų mokymų kursas trunka apie 3 mėnesius, organizuojami po 1 susitikimą per savaitę, taip pat atestuotos socialinės darbuotojos apsilanko šeimoje, individualiai bendrauja su kiekvienu šeimos nariu.
Susitikimo metu paslaugų centro direktorė pakvietė bendruomenių atstovus inicijuoti pokalbius su gyventojais, kurių metu būtų aktyviai aiškinamas socialinių globėjų statusas, teikiama informacija apie socialinių globėjų darbo ypatumus.