Buvę „Šilutės būstas“ klientai
DNSB „Lemtingas skrydis“ - savo lemtingą „skrydį“ padarė praėjusių metų lapkritį – 22 dieną jie įregistravo bendriją, kurios nariai yra 90 butų. Kaip sakė jos pirmininkas Viktoras Bučius, juos šiurpino UAB „Šilutės būstas“ teikiamų paslaugų kainos. Iki šiol jie dar nėra atgavę dalies namo dokumentų, kuriuos jiems turėjo atiduoti iki 2016 metų gruodžio 22 dienos. Į bendrijos sąskaitą dar nepervesti ir jų sukaupti pinigai.
„Auksinės“ kainos
Dariaus ir Girėno gatvėje 22 numeriu pažymėto namo pirmininkas sako, kad daugelis turėtų pagalvoti apie bendrijų įkūrimą, mat „Šilutės būstas“ teikia paslaugas „auksinėmis“ kainomis. Pašnekovas tikina, kad „Šilutės būsto“ įkainiai tiesiog kelia šiurpą. Pavyzdžiui, dar praėjusių metų gegužę buvo tvarkomas namo stogas. Darbai objekte truko 36 minutes, atvykimas į darbo vietą truko 14 minučių. Iš viso sugaišta 50 minučių. Taip rašoma darbų atlikimo akte. Už padarytus darbus teko sumokėti 201,18 eurą ir dar pridėtinės vertės 21procento mokestį. Buvo atliktas viršutinio stogo dangos siūlių sandarinimo remontas. Atskiros dangos buvo padengtos bitumine mastika – nebrangiu naftos subproduktu. „Ar tai nėra apiplėšimas? Gal ne ten kablelis padėtas?“, - svarstė vyras.
Anot jo, stebina ir daugybė kitų paslaugų įkainių. Pavyzdžiui, ant namo šilumos punkto durų paprastos pakabinamos spynos įkabinimas, pavadintas spynos montavimu, atsiėjo 20,92. Visos kainos nurodytos be PVM. Šviestuvo pakabinimas kainavo 25,41eurus.
Paslaugų įkainiai stebina
Name atliktas ir tarpblokinių siūlių chermetizavimas. Už tai teko sumokėti 455 eurus. Už atliktus darbus iki šiol su namo gyventojais neatsiskaityta – nepateiktas joks darbų atlikimo aktas. Bet to, siūlės taip ir liko cemento spalvos, niekas jų neuždažė. Daugiabutis dabar atrodo kaip Velykų margutis.
Įdomus ir vėliavos iškabinimo valstybinių švenčių dienomis mokestis – 8,69 eurai. Gyventojai stebisi – kodėl jis toks didelis. Pasak jų, buvo tokių švenčių, kuomet trispalvė taip ir nesuplevėsavo . Namo pirmininkas stebisi ir paslauga, kuri vadinasi „Bendro naudojimo elektros skaitiklių rodmenų nurašymas“. Tai kainuoja 6,89 eurus.
Pašnekovas neabejoja, kad kainos ir likusių teikiamų paslaugų „ kosminės“. Gyventojai ne kartą jau diskutavo, ar nereiktų kreiptis į prokuratūrą, kad ši išsiaiškintų, ar galima legaliai apiplėšinėti žmones.
Viskas apskaičiuojama pagal valstybės rekomenduojamas kainas
„Šilutės būsto“ vadovas Marius Stankus teigė, kad visi likučiai su bendrija yra suderinti, o buhalterija įpareigota juos pervesti. Tačiau atgalinio ryšio iš buhalterijos nesulaukė. „Visi žmonės ir gali klysti. Galėjo ateiti ir patys paklausti, kodėl dar nepervesti pinigai“, pateisino darbuotojus vadovas.
Paklausėme ir apie įkainius? Kodėl, kad ir spynos įkabinimas – tokia nepigi paslauga? „Šnekėjomės su namo gyventojais. Viską aiškinome ir išsiaiškinome, todėl nesiruošiame spaudai viešai dar sykį aiškinti“, - tęsė pokalbį pašnekovas. O tai kaip su tais įkainiais, kas juos tokius sugalvojo? „Yra valstybiniai įkainiai. Sakau -tiems žmonėms ir už dyką viskas bus brangu. Aš per spaudą neisiu viešai, nebesikankinsiu. Jie sudarė namo bendriją. Išėjo „ant savo kailio“. Jie parašus padėjo po namo likučiais“, - dėstė M. Stankus.
O ar tos kainos yra normalios, kad ir spynos įkabinimas? „Visos įmonės nusistato įkainius. Įtraukiamas į tai žmogaus atlyginimas, transportas, amortizacija, kuras ir t.t. Yra valandinis įkainis plius medžiagos. Jei stambesnis darbas, jis skaičiuojamas pagal sistemos programą, kuri du kartus per metus atnaujinama. Jei lyginti su 2014 metų kainomis, kaip liaudis sako, kas buvo litais, dabar yra eurais. Įkainiai nustatomi vadovaujantis „Sistelos” - valstybės rekomenduojamais įkainiais“, - dėstė M. Stankus. Jis sakė, kad darbuotojo valandos įkainis – 13,80 euro.
Jei spynos pakabinimas kainuoja apie 4 eurus, tai kiek laiko ji kabinama, kad reikia sumokėti daugiau nei 20 eurų? „Aš dar kartą sakau, nesvarbu, žmogus užtruko pusę valandos ar 40 minučių, skaičiuojamas valandinis įkainis“, paaiškino „Šilutės būsto“ galva.
Darbus atlieka ne „Šilutės būstas“
Po nepatogių klausimų, sulaukėme paaiškinimo, kad nuo 2016 metų sausio darbus atlieka ne „Šilutės būstas“, o eksploatuojanti įmonė UAB „Mano būstas“.
Kreipėmės į „Mano būstas“ atstovą spaudai Paulių Ugianskį. Šis liepė klausimus atsiųsti elektroniniu paštu. Pažadėjo atsakyti. Atsakymą gavome, kuriame jis parašė: „Siunčiu mūsų komentarą. Komentuoja Šilutės būsto vadovas Marius Stankus“. O ten rašoma: „Kaip ir kiekvienoje skaidriai dirbančioje ir mokesčius mokančioje įmonėje, teikiančioje paslaugas, darbų kaina susideda iš medžiagų ir valandinio darbo įkainio, kuris šiuo metu yra 13,80 eurų be PVM. Iš šios sumos net 45 proc. sudaro mokesčiai valstybei, iš kurių: apie 27 proc. sudaro darbuotojo mokamas gyventojų pajamų mokestis ir Sveikatos draudimo mokestis, apie 71 proc. darbdavio mokami Sodros mokesčiai, garantinis fondas ir apie 2 proc. - pelno mokestis. Visos darbų sąmatos skaičiuojamos pagal valstybės rekomenduojamas kainas, kurios yra „Sistelos” programoje. Jos įkainiai atnaujinami du kartus metuose (kovo ir spalio mėnesiais). Kalbant apie vėliavos pakabinimo įkainius, reikia nepamiršti, kad šis darbas atliekamas išimtinai švenčių dienomis, todėl darbdavys, laikydamasis įstatymo, darbuotojui privalo mokėti dvigubu tarifu“.
Kaip sakė M. Stankus, darbus atlieka „Mano būstas“, o jų atstovas atsiuntė „Šilutės būsto“ vadovo paaiškinimą. Taip ir liko neaišku, kodėl taip viskas susipynę.
Dariaus ir Girėno gatvės 22 namo pirmininkas Viktoras Bučius sako, kad daugelis turėtų pagalvoti apie bendrijų įkūrimą.