Bikavėnuose skambėjo visos Lietuvos tautosakos lobynas
Senųjų kaimo tradicijų kultūros centre ir vėl iš visos Lietuvos pažino senojo mūsų tautos paveldo puoselėtojai. Iš viso per 70 dalyvių – Mažosios Lietuvos, Aukštaitijos, Žemaitijos, Dzūkijos, Suvalkijos regionų atstovų – pristatinėjo savo tarmę, tradicines dainas, pasakojo įvairius pasakojimus ir grojo tradiciniais instrumentais.
Respublikinis festivalis „Pažinsi tautosaką – atrasi save” Bikavėnuose vyksta jau vienuoliktąjį kartą. Tradiciškai šį renginį vedė tarmės puoselėtoja Vaida Galinskienė, puikiai kalbanti ne tik šišioniškių, bet ir žemaičių tarme.
Kas galėjo pagalvoti, kad prieš daugiau kaip dešimtmetį sumanytas nedidelis renginys išaugs į didžiulį, visą Lietuvą apjungiantį festivalį, kuriame savo etninio regiono grožį demonstruos tautosakos puoselėtojai bei skleidėjai. O tie žmonės, kurie bent dalele prisilietė prie mūsų tautos ištakų – ypatingi. Jiems galėtume suteikti net istorijos sergėtojų vardą.
Įvairiaspalvėmis spalvomis nudažytą festivalį pradėjo Šilutės kraštotyros draugijos folkloro kolektyvas „Ramytė” (vad. G. Pocienė). Šiuo kolektyvu pradėta kelionė po Lietuvos regionus. Taigi pirmoji stotelė – Mažoji Lietuva. Šiam regionui taip pat atstovavo Šilutės lopšelio-darželio „Pušelė” vaikų folkloro ansamblis „Žuvininka” (vad. Irena Žukienė). Šis kolektyvas buvo išskirtinis tuo, kad ne tik vaikai buvo pasipuošę tautiniais drabužiais. Abi juos lydėjusios auklėtojos buvo pasidabinusios tautiniais aprėdais ir taip palaikė savo vaikučius, rodė labai gerą pavyzdį tiek savo auklėtiniams, tiek visiems kitiems. Scenoje pasirodė ir folkloro ansamblis „Sklada” (vad. D. Kubilienė), Šilutės Žibų pradinės mokyklos auklėtiniai (vad. R. Jankauskienė ir D. Šarlauskienė), Rusnės pagrindinės mokyklos folkloro ansamblis „Vėjūnė” (vad. D. Kubilienė), Vaidos Galinskienės mokomi Šilutės pirmosios gimnazijos ugdytiniai, taip pat Kasparas Vagonius ir Justas Gotautas (vad. Regina Jokubaitytė).
Antroji stotelė – Žemaitija. O žemaičių tradicinius kūrinius pristatinėjo Pagramančio pagrindinės mokyklos mokiniai Agnė Pryšmantaitė ir Arnas Vitkauskas (vad. L. Šimkūnienė ir V. Girdžiuvienė), Vainuto gimnazijos gimnazistas Benas Arnašius (vad. V. Žąsytis), Žemaičių Naumiesčio etnokultūros centro atstovė Guoda Majutė (vad. A. Baltutienė), folkloro ansamblis „Smuokiuką” ir vaikų folkloro ansamblis „Gers smuoks” iš Šilutės (vad. I. Kėblienė, J. Kasputytė), Gintarė Muraulaitė iš Vainuto gimnazijos (vad. L. Mieliulytė). Žemaitijos regioną atstovavo ir jauniausias festivalio dalyvis, vos 4-erių Audrius Bagdonas iš Bikavėnų (vad. Audrė Bagdonaitė).
Tolimąjį Suvalkijos kraštą pristatė Kalvarijos savivaldybės kultūros centro etninės kultūros specialistė Rasa Januškienė.
Dzūkišką temperamentą rodė Alytaus r. Simno kultūros centro kultūrinių renginių organizatorė Regina Zabitienė. Ši pasakorė pelnė ir vyriausiosios festivalio dalyvės titulą.
Aukštaitijos tautosakos skrynią atvėrė pasakorius iš Kauno Antanas Laurinkevičius.
Renginio vedėja V. Galinskienė nė vieno pasirodžiusiojo nepaliko be lauktuvių. Juk nuo seno žinoma, kokie bikavėniškiai yra vaišingi. Kiekvienam dalyviui įteikta po mažytį duonos kepaliuką ir maišelį, kuris, anot V. Galinskienės, buvo skirtas grūdams.
Po visų dalyvių pasirodymo Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro direktorė Marytė Matevičienė dėkojo susirinkusiems, o Vainuto seniūnas Vitalijus Mockus įteikė padėkas šokėjų, dainininkų, muzikantų ir pasakotojų vadovams. Festivalyje dalyvavo ir parapijos klebonas Dainoras Židackas.
Besibaigiant renginiui iš kito susitikimo atskubėjo ir Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, su dovanomis ir vaikams, ir renginio organizatoriams.