Provincijos automobilių gamintojas laimi prieš patyrusius vilkus
2016 metais Lietuvoje buvo organizuoti 158 viešieji pirkimai automobiliams įsigyti. Per juos sudaryta sutarčių už daugiau kaip 27 mln. eurų. Didžiausią valstybinių transporto priemonių tiekimo užsakymų pyrago gabalą – už 3,3 mln. eurų – atsiriekė bendrovė „Commercial Transport Service“.
Tiesa, sėkmingiausia 2016 metų automobilių viešųjų pirkimų dalyvė viena laimėjo konkursus, kurių vertė siekė 899,5 tūkst. eurų. Kitus viešųjų pirkimų užsakymus – už 2,4 mln. eurų – „Commercial Transport Service“ gavo jau būdama konsorciumo, kuriam dar priklauso oficiali Vokietijos gamintojų „Audi“ ir „Volkswagen“ atstovė Lietuvoje UAB „Moller Auto“ ir medicininės įrangos tiekimu užsiimanti bendrovė „Paramedica Lietuva“, narė. Iš portale freedata.lt pateikiamų duomenų matyti, kad pernai konsorciumas dažniausiai laimėdavo valstybinius greitosios pagalbos automobilių tiekimo šalies greitosios pagalbos stotims, poliklinikoms, pirminės sveikatos priežiūros centrams konkursus.
Provincijos pranašumai
Portalas rekvizitai.lt atskleidžia, jog pagrindinė „Commercial Transport Service“ veikla ir yra greitosios pagalbos bei kitų specialiosios paskirties mašinų gamyba, įrengimas ir pardavimas. Bendrovė skelbiasi dirbanti su „Renault“, „Nissan“, „Mercedes-Benz“, „Ford“ automobilių gamintojais. Tiesa, dar 2015 metais „Commercial Transport Service“ metinė apyvarta, rekvizitai.lt duomenimis, sudarė nuo 1 mln. iki 2 mln. eurų, tad pernai ją įmonė vien iš viešųjų pirkimų galėjo padidinti daugiau kaip trečdaliu.
Pasirodo, 2016-aisiais Lietuvos automobilių viešųjų pirkimų rinkoje dominavusi „Commercial Transport Service“ veikia mažame provincijos mieste Šilutėje. Pernai ji sugebėjo aplenkti senus ir labai patyrusius Lietuvos automobilių gamintojus bei tiekėjus, kurie dažnai pelnytai yra vadinami tokių konkursų vilkais. Tai – „ALTAS komercinis transportas“ ir „Transmitto“. Šios bendrovės pagal 2016-aisiais pasirašytų sutarčių dydį liko atitinkamai 2-ojoje („Alto komercinis transportas“ laimėjo 2,4 mln. eurų vertės valstybės vardu skelbtų automobilių pirkimo konkursų) ir 3-iojoje (1,7 mln. eurų) vietose.
„Commercial Transport Service“ direktorius Vaidotas Kuzminskas dienraščiui „Lietuvos žinioms“ sakė, kad jo įmonės pernykštės sėkmės paslaptis nėra užrakinta devyniais užraktais. „Lietuvoje mes vieni gaminame greitosios pagalbos automobilius. Žinau, kad reklamuojasi tą patį darantys ir mūsų didžiausi konkurentai, pavyzdžiui, „ALTAS komercinis transportas“. Iš tikrųjų jie negamina greitosios pagalbos mašinų – atsiveža iš Lenkijos, o Lietuvoje perparduoda. Paskui jau lieka tik paprasta matematika. Kaip tarpininkai konkurentai yra priversti kelti automobilių kainą, tuo metu mes galime juos pasiūlyti už savikainą. Taip laimime ir valstybės vardu skelbiamus konkursus“, – tikino dienraščio pašnekovas. 2012–2016 metais VPT patikrino 16 viešųjų pirkimų automobiliams įsigyti ir 11 jų atveju nustatė pažeidimų.
V. Kuzminsko teigimu, šiuo metu Šilutės bendrovėje dirba 28 darbuotojai. „Iš tikrųjų mums jų reikia penkiolikos. Tačiau pasamdėme daugiau darbuotojų, kai pernai laimėjome viešuosius konkursus“, – pažymėjo „Commercial Transport Service“ vadovas.
Jis pasidžiaugė, jog gerų automobilių specialistų Šilutėje tikrai netrūksta. „Pastebėjome, kad atgal į tėvynę sugrįžta vis daugiau emigrantų. Žmonės nori būti su šeima ir gyventi normaliomis sąlygomis, o jas gali užtikrinti nuolatinis darbas“, – sakė verslininkas.
Rekvizitai.lt duomenimis, bendrovės „Commercial Transport Service“ darbuotojai 2017 metų sausį uždirbo vidutiniškai po 540,42 euro iki mokesčių, o tai provincijos mastu nėra labai mažai.
Patikrino 16 viešųjų pirkimų
Tačiau Šilutės automobilių gamintoja „Commercial Transport Service“, kaip rodo viena Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) ataskaitų, pagal 2016 metais laimėtų viešųjų pirkimų skaičių tarp tiekėjų buvo antra – pernai įmonė laimėjo 9 valstybės vardu skelbtus konkursus. Pirmavo UAB „Moller Auto“. Ši bendrovė tapo 14-os valstybės skelbtų pirkimų konkursų nugalėtoja. Trečia ir ketvirta liko UAB „NT Valdos“ bei įmonė „Altas komercinis transportas“. Jos praėjusiais metais laimėjo po 8 valstybės vardu skelbtus konkursus.
Tačiau šilutiškiai pirmavo sudėjus septynerių metų rezultatus. VPT skaičiavimais, 2010–2016 metais „Commercial Transport Service“ laimėjo 57 automobilių tiekimo viešuosius pirkimus, UAB „Moller Auto“, UAB „Moller Auto Alytus“ ir oficiali „Suzuki“, „Isuzu“ bei automobilių „Lada“ atstovė UAB „Autoverslo automobiliai“ – po 42, o penktąją vietą užėmusi „Ford“, „Mazda“, „Range Rover“ importuotoja UAB „Inchcape Motors“ – 38. Iš viso 2010–2016 metais valstybė su 219 tiekėjų sudarė 1167 viešąsias automobilių pirkimo sutartis, kurių bendra vertė buvo 183 334 763,07 euro.
VPT taip pat pabrėžė, kad 2012–2016 metais tarnyba patikrino 16 viešųjų pirkimų automobiliams įsigyti ir 11 jų atveju nustatė pažeidimų. Didžiausias buvo valstybės įmones vienijančios grupės „Lietuvos energija“ UAB Verslo aptarnavimo centro 2015 metais vykdytas centralizuotas pirkimas (Nr. 163198) „Transporto priemonių nuomos ir aptarnavimo paslaugos“, kai 9 perkančiosios organizacijos sudarė sutarčių už daugiau kaip 23 mln. eurų. VPT pirkimą įvertino trumpai – perkančiųjų organizacijų „Lietuvos energijos gamyba“, UAB VAE SPB, AB „Lietuvos dujos“, UAB „Lietuvos dujų tiekimas“, AB LESTO, UAB LITGAS, UAB Technologijų ir inovacijų centro, UAB „Lietuvos energija“ ir UAB Verslo aptarnavimo centro pasirašytos sutartys privalo būti sustabdytos.
Automobilių tiekėja „Lietuvos energijos“ įmonėms turėjo būti kita šios grupės bendrovė „NT Valdos“.