Atlyginimai Lietuvoje: kels šiemet ar nekels?

2017-03-24, LRT.lt

Nors prekių ir paslaugų kainos šiandien šturmuoja rekordines aukštumas, tik nedaugelis dirbančių lietuvių tiki, kad aukštyn pajudės ir jų atlyginimai.

„Kaip teigia banko „Nordea“ ekonomistai, nuo 2014 m. pradžios viešojo maitinimo paslaugos pabrango 20 proc., gydymo paslaugos – 16 proc., o būsto remonto - net 39 proc., – vardija tyrimą atlikusio portalo cvmarket.lt atstovė Raimonda Tatarėlytė, – be to, jei anksčiau augsiant kainas pranašavo vienas kitas ekonomistas, tai šiemet augimą, ir žymų, choru žada jau vos ne visi. Štai Lietuvos bankas šiemet tikisi 1,9 proc. metinės infliacijos, kai anksčiau ji nesiekė procento. Vis besipučiančios kainos verčia logiškai tikėtis, kad ateis eilė ir atlyginimams. Juolab apie šiokį tokį jų stiebimąsi aukštyn pernai jau raportavo statistikai. Deja, patys darbuotojai perspektyvas, kad jų piniginės šiemet pastorės, vertina niūriai. Apie tai, ar dirbantieji tikisi algos didėjimo klausėme 2015 m. pradžioje, kai litą pakeitė bendroji Europos valiuta, ir dabar, kai ore stipriai pakvipo rimtu kainų augimu. Tyrimo metu į klausimus atsakė 1578 besidarbuojantys įmonėse Lietuvoje.“

Tikinčių, kad jų alga kils, tyrime suskaičiuota ne taip jau mažai – daugiau nei 42 proc., tačiau vos ne ketvirtadalis visų apklaustųjų mano, kad minėtas padidėjimas tikrai neprisivys kainų, o dar 8,9 proc. išvis įsitikinę, kad tai labiau bus panašu į sumos apvalinimą. Besąlygiškai tikinčių, kad atlyginimai augs, buvo beveik 10 proc. visų respondentų. Beje, 2015 m. tokių būta tik 8 proc., o bent kokio algos judėjimo aukštyn tikėjosi beveik tiek pat dirbančiųjų kaip ir šiemet.

Dar 14 proc. apklausos dalyvių tiki, kad atlyginimai ūgtels, bet greičiausiai ne jų piniginėje: 5,6 proc. visų dirbančiųjų mano, kad algos pirmiausiai kils patiems verslo vadovams, 3,9 proc. – jos bus padidintos tiems, kas dabar gauna minimumą, o 4,4 proc. prognozuoja, kad pamaloninti bus tik tie specialistai, kurių chroniškai trūksta. 2015-aisiais tikinčių, kad atlygis augs, bet ne jiems, būta dvigubai daugiau.

Šiemet padaugėjo ir išvis netikinčių, kad jų gaunama alga padidės. Jei tik įvedus eurą tokių pesimistų buvo kiek daugiau nei ketvirtadalis, tai dabar nieko gero nesitikinčių suskaičiavome jau 43,5 proc.

Nelaukiančių algos ūgtelėjimo daugiau suradome tarp tų, kam dabar 31 metai ir daugiau. Moterys atlyginimo didėjimo šansus vertina prasčiau nei vyrai. Daugiau tikinčių, kad algos kils, ir tarp dirbančiųjų, turinčių žemesnį nei aukštasis išsilavinimą. Matyt, tai paaiškinama tuo, kad šie asmenys ir dabar gauna vienus mažesnių atlyginimų, tad jų algos turės būti keliamos jau vien dėl to, kad valstybė didins minimalų mėnesinį atlyginimą. Be to, verta prisiminti, kad kvalifikuoti darbininkai išskėstomis rankomis laukiami ir Vakaruose, kur algos gerokai didesnės. Gali būti, kad daliai jų darbdaviai, bijodami, kad šie pakels sparnus užsienin, algas jau timptelėjo aukštyn.


Straipsnio komentarai

kol darbdaviai iš savęs dėsis dievais darbininku niekada neturės 2017-03-24
kam čia tik savivaldybės klerkam nebent ir jų sekretorėm juk šilutej darbininku daugiau nebėra jai žmogus gauna net nei minimumo o tau iki pensijos dar 7 m o pasako tu nesitikėk pelėsiams nieko nemokės ir tokie nieko daugiau negaus tai klausykit ar jie gyvi turi lyst į žeme o mokiaščius oho kokius atsiunčia susimokėt tai iš kur mokėt jai alga tavo net ant dektuku neišeina Komentaras patinka Komentaras nepatinka