Būsimos studijos skatina abiturientų smalsumą
Abiturientai jau atšventė šimtadienius. Prieš akis – egzaminai, o, ramybės neduodantis klausimas „kur stoti?“, kankina ne vieną. Kalbinti jaunuoliai įžvelgia nemažai problemų švietimo sistemoje. Jie tiki, kad pasirinktas universitetas suteiks galimybių tobulėti, išmokti naujų dalykų bei visapusiškai ugdyti jau turimus gebėjimus.
Pasiilgs draugų
Suderinti savus norus ir tėvų bei draugų patarimus yra gana sudėtinga. Šiuo klausimu atvirauja Rugilė, Šilutės Vydūno gimnazijos abiturientė: „Turbūt klysčiau sakydama, kad manęs neveikia kitų nuomonė ir rinksiuosi tik tai, ko pati noriu, bet visuomet, gal, net pati to nesuprasdama, norėsiu, kad tėvai ir draugai didžiuotųsi manimi ateityje. Tikrai atsižvelgiu, ką man pataria mane supantys žmonės.“ Tačiau patarimai gali likti tik patarimais, nes yra abiturientų, kurie, kankinami dvejonių, planuoja rinktis laisvus metus (angl. „gap year“). Jie tikisi, jog metai poilsio gali padėti tinkamai apsispręsti. Apie tai pasisako Gabrielė iš Šilutės pirmosios gimnazijos: „Galvoju apie studijas, nes noriu ir toliau mokytis. Jei neapsispręsiu, kur norėčiau studijuoti, puiki galimybė būtų laisvi metai. Gal per juos suprasčiau, su kuo noriu sieti savo ateitį.“
Daugelis abiturientų paklausti, ką primins mokykla, ko joje pasiilgs, įvardija draugus. Agnė, kuri mokosi Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazijoje teigia: „Tikrai bus sunku palikti mokyklą ir išsiskirti su visais draugais. Juk dauguma išeisime savais keliais. Kas žino, kiek laiko turės praeiti po mokyklos baigimo, kol teks vėl susitikti su vienu ar kitu klasės draugu...“ Panašios nuomonės yra ir Aistė, Žemaičių Naumiesčio gimnazijos abiturientė: „Pirma mintis, manau, draugai, nes jų labai daug sutikome...“.
Tikisi gauti žinių
Iki mokyklos baigimo abiturientams liko visai nedaug, o tai reiškia, jog, nusprendę studijuoti, jie išvyks į kitus miestus ir pradės savarankišką gyvenimą. Paklausti, ar tai jų negąsdina, daugelis sutinka, kad čia bus naujas iššūkis. Urtė iš Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos teigia, jog miestas, kuriame studijuoji, neturėtų daryti didelės įtakos: „ Žinoma, kiekvienas turime sau patinkantį miestą, kuriame ir norėtume studijuoti ar gyventi, pavyzdžiui, aš nuo vaikystės svajoju apie Vilnių. Šiam miestui atiduodu pirmenybę, bet neatmetu galimybių studijuoti ir kitur.“ . Nors nemažai abiturientų pasirenka studijas ir ne Lietuvoje, dvyliktokas Mantas, lankantis Šilutės Vydūno gimnaziją, šiuo klausimu turi tvirtą nuomonę: „Džiugu, nes tenka pastebėti, kad dauguma mano bendraamžių vis gi renkasi studijas Lietuvoje, o ne užsienyje. Tačiau mūsų švietimo sistema turi problemų, o pagrindinė , kurią išskirčiau – mokytojo profesijos prestižo nebuvimas. Mūsų švietimo sistemai reikia kardinalių reformų. Tai priverčia susimąstyti ne tik mokytojus ar mokinių tėvus, bet ir pačius mokinius.“
Beveik visi apklaustieji abiturientai vieningai sutaria, jog pasirinktas universitetas suteiks galimybių tobulėti, išmokti naujų dalykų bei visapusiškai ugdyti jau turimus gebėjimus. Akvilė iš Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos teigia: „ Tikiuosi, kad pasirinktas universitetas duos naujų žinių, kurias galėsiu pritaikyti ateityje“. Gimnazistas Mantas, savo kolegoms ir būsimiems abiturientams nuoširdžiai linki drąsos, ryžto bei motyvacijos ruošiantis ne tik egzaminams, bet ir naujam gyvenimui.