K. Pūkas ir R. Žemaitaitis apkaltos komisijoje sukėlė chaosą: elgesys beprecedentis
Seimo apkaltos komisija trečiadienį pasikvietė išklausyti seksualiniu priekabiavimu apkaltintą parlamentarą Kęstutį Pūką ir „tvarkiečių“ frakcijos atstovus. Pastarieji apkaltos komisijai negailėjo įžeidimų, rėkė, žemino, ragino surengti akistatą su nukentėjusiais asmenimis ir atsisakė pasirašyti apklausos protokolą.
„Atsisakymas pilnai ir tvarkingai bendradarbiauti su komisija neatleidžia jo (K.Pūko. – Red.) nuo atsakomybės ir nesutrukdo gauti paaiškinimus, kuriuos jis vis dėlto pateikė.
Taip pat jis pareikalavo, kad mes surengtume jam akistatą su nukentėjusiais asmenimis, kad jis pats galėtų juos išklausinėti. Teko jam priminti nusikaltimų aukų teisių apsaugos direktyvą ir kitus aktus, kurie nesudaro tokios galimybės.
Mano asmeniniu požiūriu, tokiam žiauriam elgesiui aš nepritariu“, – po posėdžio sakė komisijos pirmininkė „valstietė“ Dovilė Šakalienė.
Reikalavo akistatos su nukentėjusiomis
Komisijos pirmininkė teigė susidūrusi su „beprecedenčiu elgesiu“. Anot jos, tai pirmas kartas, kai asmuo, kuriam taikoma apkalta, per apklausą atsisakė pasirašyti apklausiamo asmens protokolą. Jo gynėjai pareiškė, esą jis netinkamai parengtas.
D.Šakalienė priminė, kad protokolas buvo parengtas pagal apkaltos komisijų standartus ir dar nė vienas žmogus neatsisakė tokio pasirašyti.
Komisijos teigimu, K.Pūkas neigia bet kokį seksualinio priekabiavimo, bet kokios kitokios nusikalstamos veikos, Konstitucijos ar priesaikos sulaužymo faktą.
„Mus informavo, kad visa medžiaga prieš jį yra sufalsifikuota ir sufabrikuota ir tai yra provokacija“, – sakė pirmininkė ir pažymėjo, kad K.Pūkas moterų prieš tai atsiprašė neva „į ateitį“.
D.Šakalienės priekabiavimu įtariamo politiko paaiškinimai neįtikino: „Matau neatitikimą tarp ikiteisminio tyrimo medžiagos, taip pat tarp asmenų, kurie liudijo komisijai, parodymų ir šiandien K.Pūko pateiktų paaiškinimų.“
Po apklausos K.Pūkas iš Seimo išėjo pro galines duris ir nepanoro situacijos pakomentuoti žiniasklaidai.
R.Žemaitaitis elgėsi šiurkščiai ir buvo išprašytas
„Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Remigijus Žemaitaitis bei keli „tvarkiečiai“ į komisijos posėdį buvo pakviesti pakartotinai, nes prieš porą savaičių atsisakė jame dalyvauti. „Tvarkiečiai“ tvirtino per vėlai sulaukę raštiško kvietimo į posėdį. Petras Gražulis trečiadienį taip pat neatvyko.
Pasak komisijos primininkės, R.Žemaitaitis posėdžio metu demonstravo nepagarbą komisijai, nesilaikė protokolo, rėkė ir žemino komisijos narius.
„Darė psichologinį spaudimą ir taip bandė kliudyti komisijos darbui, elgėsi šiurlščiai, familiariai ir visiškai neetiškai. Teikė pamokymus, kaip mes turėtume dirbti.
Familiariai kreipdamasis į mane, kaip į komisijos pirmininkę, nurodinėjo, ką turėčiau daryti. Grasinamu tonu reikalavo atsakyti, ar aš jį supratau. Perspėtas dėl protokolo ir komisijos darbo reglamento nesilaikymo buvo paprašytas išeiti iš posėdžio, tai ir padarė“, – sakė D.Šakalienė.
Pasak komisijos pirmininkės, dėl R.Žemaitaičio elgesio bus kreiptasi į Etikos ir procedūrų komisiją. Dėl K.Pūko elgesio neketinama kreiptis, nes šiuo metu jau vyksta tyrimai dėl jo ir nenorima dar papildomai apkrauti komisijos.
Komisija taip pat priėmė sprendimą įspėti P.Gražulį dėl atsakomybės už neatvykimą į posėdį. Bus prašoma raštu pasiaiškinti, dėl kokios priežasties neatvyko į posėdį. Nesant svarbios priežasties, ketinama kreiptis į prokurorą dėl protokolo surašymo pagal Administracinių nusižengimų kodekso 505 straipsnį.
Tai kliudymas įstatymų įgaliotiems pareigūnams įgyvendinti jiems suteiktas teises ar atlikti pavestas pareigas, jų teisėtų reikalavimų ar nurodymų ir kolegialių institucijų sprendimų nevykdymas.
Komisijos posėdyje apklaustas „tvarkietis“ Kęstutis Bartkevičius neturėjo informacijos, kuri būtų naudinga komisijai.
R.Žemaitaitis: klausinėjo apie K.Pūko krūtines
Iš apkaltos komisijos išėjęs R.Žemaitaitis aiškino, kad jo buvo klausiama apie frakcijoje vykusius pokalbius su K.Pūku. Piktinosi komisijos pirmininke, kuri neva klausinėjo apie „K.Pūko krūtines“.
„Cirkas vykdomas valstybėje. Mes turime šiandien tiek reikšmingų dalykų. Tą patį Darbo kodeksą, investicinius dalykus, emigraciją, o mes čia utinėjamės ir blusinėjamės kažkokiose smulkmenose. Jūs paklauskite, ar nors vienam žmogui tai rūpi?
Šiandien jam rūpi, kaip jo vaikas gyvena, kur išvažiuos, mokslo metai bus pratęsti mėnesiui ar nebus, kaip bus su kariuomene ar su gaisrininkais. Šiandien zylą penkiasdešimties metų senumo stumia. O kuo mes užsiiminėjam? Blusinamės. Būtų valstybei trečdalį mašinos nupirkę. Įvertinkite komisijos darbą ir kaštus. Baikite tyčiotis iš Lietuvos žmonių“, – sakė R.Žemaitaitis.
„Jis (K.Pūkas. – Red.) pasakė, kad tai, kas skelbiama, yra daugiau interpretacija ir kad to, kuo kaltinamas, negali būti […] Pasakiau jam, jei tai tiesa, tai mažų mažiausiai visų turi atsiprašyti ir pagalvoti apie pasitraukimą iš Seimo narių.
Jis aiškina, kad tai daugiau provokacija. Ką čia daugiau pasakyti. Manau, kad čia jo asmeninis reikalas“, – sakė R.Žemaitaitis.
„Tvarkiečių“ seniūnas mano, kad K.Pūkas nėra nusipelnęs apkaltos ir „tegul tai būna jam pamoka“. „Pašalinsime iš Seimo, ar nuo to kas nors pasikeis? Nemanau. Politikui didesnė bausmė yra gėda ir visuomenės pasmerkimas“, – sakė jis.
Komisija jau yra apklaususi kelis neįvardijamus liudininkus, dirbusius su K.Pūku, taip pat susipažinusi su prokuratūros atliekamo ikiteisminio tyrimo medžiaga.
Komisija per dvi savaites priims sprendimą
Po K.Pūko apklausos komisija planuoja apklausti daugiau liudininkų ir K.Pūko gynėjus. Taip pat suteiks dar galimybę P.Gražuliui atvykti ir pateikti paaiškinimus.
„Komisija nedalyvaujant Seimo nariui K.Pūkui ir jo gynėjams galės pasitarti dėl sprendimo, kokia kryptimi formuluosime savo išvadas“, – sakė komisjos pirmininkė.
D.Šakalienė teigė negalinti kol kas komentuoti, kur linksta komisijos sprendimas dėl K.Pūko apkaltos.
Apkalta K.Pūkui inicijuota žiniasklaidai paskelbus apie galimą Seimo nario seksualinį priekabiavimą per darbo pokalbius. Kelios merginos dėl to kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, pradėtas tyrimas.
Apkaltos komisija savo išvadą Seimui turi pateikti iki gegužės 1 dienos. Komisija ketina prašyti terminą pratęsti dar kelias dienas, jei nespės parengti išvadų.
Straipsnio komentarai
Jei Puka išmest, tai Kubiliu pakart!