Paauglių nėštumas – visuotinė problema
Į mus kreipėsi moteris, prisistačiusi Saugų gyventoja. Ji teigė, kad Vaikų globos namuose yra kažkas negerai, mat ten, galimai, vaikai gimdo vaikus. „Nepilnamečių nėštumo problema yra pakankamai sudėtinga ir skaudi tema“, - teigė Šilutės rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Indra Pranaitienė.
Vadovas buvo nekalbus
„Globos namuose yra tokių, kurios pačios dar nepilnametės, bet jau augina savo vaikus. Dar yra ir besilaukiančių. Mano duomenimis, viena iš besilaukiančiųjų buvo mergina, kuri dalyvavo muštynėse ir sumušė kitą septyniolikmetę.Ji buvo vartojusi alkoholio. Nežinau, bet tuose namuose kažkas negerai. Kažkas nesusitvarko su savo pareigomis. Ar normalu, kai vaikai gimdo vaikus, kai nėščios nepilnametės būna girtos?“, - telefonu kalbėjo moteris.
Saugų vaikų globos namų direktorius Eugenijus Judeikis nenoriai kalbėjo šia tema. Pasak jo, visos mergaitės yra geros, šaunios ir kiekviena jų turi savo istorijas. Vadovas tikino, kad vienos besilaukiančios jau patenka į įstaigą, kitos ateina jau su vaikais. Jis neslėpė, kad kelios merginos ir dabar laukiasi. Direktorius prasitarė, kad viena jų, tariamai, su vaikinu draugavo net trejetą metų, tačiau nutiko taip, kaip nutiko – ji ir toliau yra globos namuose. Ar išties balandžio 4 dieną muštynėse dalyvavo neblaivi ir besilaukianti nepilnametė, jis atsakyti nenorėjo.
Dar daug klausimų laukia atsakymų
„Šilokarčemos“ duomenimis, Šilutės rajone 2014 m. pagimdė šešios nepilnametės mamos, 2015-aiasiais - septynios, 2016-aisiais - viena, o šiemet naujagimių susilaukė dvi merginos.
„Nepilnametės kaip ir visos moterys. Esu pastebėjęs, kad jos dažnai geriau tvarkosi nei vyresnės. Čia nėra jokios taisyklės. Nuo žmogaus priklauso. Jei moteris subrendusi, gali pastoti ir išnešioti - tai sveikatai nepakenksi“, - kalbėjo Šilutės ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjas Arvydas Savulionis.
Šilutės rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Indra Pranaitienė sako, kad nepilnamečių nėštumo problema yra pakankamai sudėtinga ir skaudi tema. Anot jos, situacija, kai paauglės laukiasi ir gyvena vaikų globos namuose, niekuo nesiskiria nuo situacijos, kai merginos laukiasi gyvendamos šeimoje. „Visais atvejais, kai šeima sužino, kad jų nepilnametė laukiasi, tampa iššūkiu ir merginai ir artimiesiems. Tuomet pradedama ieškoti priežasčių, kaltinti vieni kitus, jaučiamas stresas, pasimetimas. Reikia staiga atsakyti į begalę klausimų: ar vaiko tėvas prisiims atsakomybę, ar mergina galės toliau mokytis, kur ir iš kokių pajamų gyvens, kas taps gimusio vaiko globėju, jei tėvas nepilnametis arba nesutinka pripažinti tėvystės ir t. t. Neslėpkime, ko gero kyla klausimas ir apie tai, ar vaikelį gimdyti. Deja, nėštumo nutraukimo problema taip pat egzistuoja. Taigi, nuo ko pradėti, kad neplanuotas nėštumas neaplankytų nepilnametės. Šioje stadijoje turi dalyvauti visi: įstatyminiai vaiko atstovai, mokymo, globos įstaigų, sveikatos priežiūros specialistai“, - įsitikinusi vaikų teisių gynėja.
Atsakingi visi
Specialistė tikina, kad visuomenėje, o ypatingai šeimoje, turi būti skiriamas ypatingas dėmesys nepilnamečių nėštumo prevencijai, lytiniam švietimui. Anot jos, tai atrodo labai nusibodusi frazė ir visi teigia, kad apie tai yra daug rašoma ir kalbama, o pasirodo per mažai.
„Dažnai tenka bendrauti su tėvais, auginančiais paauglius vaikus, spręsti šeimos problemas, todėl paklausus tėvų, auginančių 14-15 metų paauglius, ar jie kalbėjo su vaikais apie lytinį gyvenimą, atsakymų sulaukiame įvairiausių. Vieni teigia, kad tai turi padaryti mokykla, kiti, kad vaikai žino daugiau už tėvus, treti, kad dar per anksti kalbėti apie tai, dar kiti teigia, kad vaikas nenori apie tai kalbėti, kad visa informacija yra internete ir t.t. Štai jums ir atsakymas. Vaikai paliekami susižinoti patys. Nepalikite tyrinėti šios srities vieniems vaikams, jie turi žinoti ir jausti, kad šalia yra savas žmogus, kuriam jis galės išsakyti savo nuogąstavimus, kuris patars teisingiausiai, nepasijuoks, neapkalbės ir nepasmerks. Jei jau nepilnametė laukiasi, nebeieškokime kaltų, o galvokime, kaip padėti jauniems tėvams suvokti atsakomybę, išugdyti motinystės/tėvystės jausmus, užtikrinti tinkamą sveikatos priežiūrą, sudaryti galimybę tęsti mokymąsi ir t. t.“,- tęsė pašnekovė.
Vaikų globos namai taip pat yra šeima ir sprendžia problemas, susijusias su nepilnamečių neplanuotu nėštumu.
Pasak I. Pranaitienės, šiuo metu dvi nepilnametės laukiasi ir joms teikiama reikalinga pagalba, formuojami būsimos motinystės įgūdžiai, bandoma įskiepyti sveikos gyvensenos įgūdžius, sprendžiami būsimos tėvystės pripažinimo, nustatymo klausimai ir t. t.
„Dėl nepilnamečių nėštumo visi esame atsakingi. Ypatingai, kai vaikai neturi galimybės gyventi savo namuose, turėti tėtį ir mamą, jie yra ypač pažeidžiami ir ieško žmogaus, kuris juos suprastų, atjaustų, teiktų meilę ir šilumą. Deja, tokiais asmenimis būtent ir tampa nepilnamečių būsimų vaikelių tėvai. Tenka apgailestauti, tačiau praktika rodo, kad atsakomybė už būsimą vaikelį greitai tampa tik vienos mamos problema. Džiugina tik tai, kad nepilnametės mamos nepalieka savo vaikų, nėra atskiriamos nuo kūdikių, mūsų rajone globos namuose nepilnametės mamos turi galimybę gyventi kartu su vaikais, juos auginti, prižiūrėti, mokytis būti mamomis-ankstukėmis“, - baigė pokalbį vedėja.