„Maisto banko“ dalinama labdara: supelijusi duona ir supuvę vaisiai
Į redakciją kreipęsis Juknaičių „Savarankiško gyvenimo namų“ gyventojas Adomas Chilinskas prašė padėti išsiaiškinti, kodėl „Maisto banko“ vardu jiems dalinami produktai yra arba supeliję, arba apipuvę. Jo nuomone, „ Maisto bankas“ renka produktus akcijų metu iš didžiųjų prekybos centrų ir žmonės aukoja tikrai ne tokios kokybės produktus.
Apie problemą kalbėjome jų pačių namuose Juknaičiuose
Buto nuomotojas A. Chilinskas išdėstė savo samprotavimus: „Socialinės darbuotojos padėjėja davė supelijusios duonos sakydama, kad ji nuo „Maisto banko“ ir dar liepė pasirašyti. O ant duonos pakuočių buvo užklijuoti IKI prekybos centro lipdukai. Tokie produktai negali būti iš „Maisto banko“. Aš buvau Rusnėje ir savo akimis mačiau, kad ten žmonės gauna žymiai kokybiškesnius produktus“. Į pokalbį įsitraukęs Audrius Šikšnius sakė, kad paskutinį kartą gavo daržovių ir vaisių, tačiau dauguma jau buvo pajuodavę, apipuvę, kurie turėtų būti utilizuojami nebeskiriant jų žmonėms. Dar vienas pašnekovas Edvardas Žičkus buvo dar kategoriškesnis: „Kam iš viso tokius sugedusius produktus veža. Ką, ar mes ubagai? Kai reikia, nueinam į parduotuvę ir nusiperkam.“ Jau beveik 30 metų čia gyvenanti, o anksčiau šiuose namuose ir dirbusi Albina Paldauskienė sakė, kad jai padeda dirbatys vaikai, todėl paramos negaunanti. Gyventojos nuomone, mokesčiai yra dideli – vien už kambario nuomą reikia mokėti kas mėnesį po 40 eurų. Be maisto A. Paldauskienė nėra gavusi ir kitokios labdaros, pvz. rūbų, nors, anot jos, namo komendantę G. Šerpytienę žmonės matė prekiaujančią patalyne Rietavo turguje. Tačiau svarbiausia , kad ji nepagarbiai elgiasi su namų gyventojais. „Nežiūrint visų nepatogumų, man čia gyventi patinka“,- sakė pašnekovė. Į kambarį susirinkę vyrai paminėjo dar vieną problemą – komendantė liepia plauti koridorių, nors tai, anot gyventojų, daryti jiems nepriklauso.
Darbuotojos sakė, kad tenka dirbti ir po darbo valandų
Išsakius gyventojų pastebėjimus, „Savarankiškų gyvenimo namų“ darbuotojoms Gintarei Šerpytienei ( etatas) ir Vidai Gailiūnienei (0,5etato) dėl nekokybiško maisto, moterys sakė esančios dėkingos Šilutės socialinių paslaugų centrui už bet kokią paramą, net jei ji būna kartais ir nekokybiška. Juk niekas neverčia valgyti sugedusio produkto, jį paprasčiausiai reikia išmesti. Šiuo metu namuose gyvena 33 gyventojai, dalis iš tiesų verčiasi sunkiai, jiems ir kepalėlis duonos yra parama, kai mėnesinės pajamos tesiekia 100 eurų. Jiems ir mokestis už stogą virš galvos simbolinis – vienas euras. Darbuotojos pripažino, kad labdara skiriama ne visiems, jei kiekis ribotas. Pirmiausia ji dalinama sunkiai besiverčiantiems. Gal ir nebūtina skirti papildomą paramą tiems, kurių pajamos per mėnesį sudaro 500-600 eurų. Pašnekovės paminėjo su dėkingumu faktą, kad namai sulaukia paramos iš juknaitiškių ir ne tik jų. Parduodantys namus šeimininkai dovanoja baldus, buitinę techniką. Analogiškai pasielgia ir mirusiojo giminės, kai butas lieka tuščias. V. Gailiūnienė parodė žurnalą, kuriame surašyti visi aukotojai, jų tarpe ir Tado Girčiaus labdaros organizacija. Tačiau dovanotą turtą dar reikia išmontuoti, parsivežti, vėl sukomplektuoti gyventojų kambariuose, nes kiti į juos atvyksta tik su „taše“. Šiuos darbus atliekančios ir jos, padeda stipresni vyrai, neapsieinama be Juknaičių seniūnijos paramos. Kalbėdamos apie koridorių tvarkymą, G. Šerpytienė sakė, kad toks punktas įrašytas bendrose taisyklėse. „ Keista, kad žmogus, sugebantis dirbti su traktoriuku ir papildomai užsidirbti juknaitiškių sklypuose, negali pakelti šluotos. Tai jau ne prestižas“, - sakė namų komendantė. Visuose namuose būna problemų ir ne visas, deja, galima išspręsti vietoje. „Savarankiško gyvenimo namuose“ gyvena fizinę, protinę negalią turintys asmenys, o vienas beveik aklas. Čia jie neturėtų gyventi, kadangi šiems žmonėms jau reikalinga priežiūra. Bet kol kas yra taip, kaip yra.
Iš labdarą teikiančių organizacijų nereikėtų reikalauti aukščiausios kokybės
Šilutės rajono savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis dėl paramos maisto produktais sakė, kad Šilutės socialinės paramos centras iš „Maisto banko“ skyriaus Klaipėdoje maisto siuntas parsiveža kas savaitę ir išdalina rajone veikiančioms organizacijoms ar paramos laukiantiems asmenims, tame tarpe ir Juknaičių namų gyventojams. „Maisto bankas“ bet kam produktų nedalina, reikia pasirašyti sutartis. Tokią sutartį turi pasirašiusi ir bendruomenė „Rusnės sala“. O jų surinktas fondas – tai prekybos centrų dovanojami maisto produktai, kurių vartojimo terminai jau ant ribos arba ką tik pasibaigę, bet vartojimas negali padaryti žalos sveikatai. Parašai iš gyventojų renkami norint žinoti, ar produktai pasiekė adresatą. O „Maisto banko“ akcijos, kai renkami pirkėjų paaukoti maisto produktai, vyksta tik du kartus metuose – tuomet jų paketas būna, savaime suprantama, kitoks.