Įteisinta atsakomybė už diskriminavimą dėl negalios ir amžiaus

2017-06-02, Lijana JAGINTAVIČIENĖ

Seimas priėmė Teisingumo ministerijos parengtas Baudžiamojo kodekso (BK) pataisas, kuriose numatoma baudžiamoji atsakomybė už diskriminaciją dėl amžiaus ir neįgalumo, už diskriminacijos ar smurto kurstymą ar neapykantos skatinimą prieš šias grupes.

Iki šiol Baudžiamajame kodekse buvo numatyta atsakomybė už diskriminaciją dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, taip pat atsakomybė už kurstymą prieš šias žmonių grupes. Tačiau nieko nebuvo kalbama apie diskriminavimą dėl amžiaus ar neįgalumo, nors tarptautiniai dokumentai tokią diskriminaciją draudžia.

Pagrindiniuose Europos Sąjungos ir tarptautiniuose žmogaus teisių apsaugai skirtuose dokumentuose pateikiamas platesnis diskriminavimo pagrindų sąrašas. Juose asmens diskriminacija yra siejama su lyties, rasės, tautinės ar socialinės kilmės, kalbos, religijos ar tikėjimo, politinių ar kitokių pažiūrų, turtinės padėties, gimimo, negalios, amžiaus, seksualinės orientacijos ir kitais požymiais. Diskriminuoti dėl negalios atskirai draudžia ir Lietuvos ratifikuota Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencija.

„Pataisos - tikrai gerai naujiena. Tikiuosi, viešoje erdvėje baigsis komentarai, žeidžiantys neįgaliuosius, jų šeimos narius. Susimąstysime ir būsime tolerantiški. Neįgaliųjų integracija vyksta, bet tiek ugdymo įstaigose, tiek darbo rinkoje sunku įsitvirtinti neįgaliesiems. Tikiuosi, kad ugdymo įstaigose ir darbovietėse baigsis žmonių diskriminacija, tapsime tolerantiška ir brandžia visuomene, kuriai rūpi visi mūsų gyventojai“, - sakė neįgalų vaiką auginanti, Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Šilutės viltis“ pirmininkė Eglė Paulauskienė.

Šilutės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis mano, kad Lietuvos Respublikos priimtomis LR baudžiamojo kodekso pataisomis, ko gero, labiausiai buvo siekta suvienodinti minėtuose kodekso straipsniuose nurodytas veikas su Europos Sąjungos ir tarptautiniuose žmogaus teisių apsaugai skirtuose dokumentuose numatytu diskriminavimo pagrindų sąrašu - tai yra, kad asmens diskriminacija yra siejama su lyties, rasės, odos spalvos, tautinės ar socialinės kilmės, kalbos, religijos ar tikėjimo, politinių ar kitokių pažiūrų, priklausymo tautinei mažumai, turtinės padėties, gimimo, negalios, amžiaus ir seksualinės orientacijos požymiais. „Turbūt dažniausiai gali būti situacijų, kuomet asmenys dėl negalios ar amžiaus yra diskriminuojami įdarbinimo srityje, nors nei amžius, nei negalia neturėtų turėti tam įtakos, o atsižvelgti reiktų tik į keliamus profesinius reikalavimus. Intelekto sutrikimų turintys asmenys, galbūt, labiausiai jaunimo tarpe, gali sulaukti ir patyčių, todėl manytume, kad tokios pataisos mūsų gyvenime yra aktualios“, - teigė A. Šimelionis.

Šilutės policijos komisariato viršininkas Artūras Mikalauskas tvirtino, kad iki šiol Šilutėje niekas nesikreipė į pareigūnus ir nesiskundė dėl diskriminacijos. Pareigūnas sako, kad jei ir nebūtų priimtos tos pataisos, bet būtų kažkas atėjęs ir kreipęsis, jie tyrimą tikrai būtų atlikę. „Jei priėmė pataisas, reiškia buvo reikalingos“, - konstatavo policijos viršininkas.


Straipsnio komentarai

------2017-06-03
o kai pav kokius dokumentus reikia tvarkyt kryžiaus kelius reikia eit stumdo nuo vienų durų prie kitų ir žiurį kaip į kokį atliaka Komentaras patinka Komentaras nepatinka