Šilutės gimtadienyje – maršai, „riedantys“ laivai, spalvingi kostiumai
1511 m. Lamatos žemėje, kur ėjo kelias iš Tilžės į Klaipėdą, buvo įkurta pakelės smuklė, apie kurią susidarė Šilokarčemos gyvenvietė. Ir nuo tų metų mes skaičiuojame Šilutės miesto įkūrimo pradžią. Praėjo keli šimtmečiai, bet mūsų miestas atvirkščiai nei turėtų, nesensta, o kasmet pražysta kaip nuotaka alyvų žydėjime...
Gera pradžia – pusė darbo
„Mes esame istorinėje miesto dalyje šalia gražiausių architektūros pastatų – evangelikų-liuteronų bažnyčios, gaisrinės, pašto. buvusios Herderio gimnazijos. Per daugelį metų keitėsi pastatų fasadai, užaugo kiti medžiai, bet nepasikeitė šio pamario krašto miesto charizma ir aura. O jūsų gausa dar kartą patvirtina, kad miestelėnai nori švęsti“- sakė penktadienio vakarą pradėdamas šventės atidarymą vedėjas ir režisierius Marijus Budraitis. Jis gausiam, net labai gausiam miestelėnų būriui pristatė į šventę atvykusias svečių delegacijas iš Lenkijos, Latvijos, Ukrainos, Kaliningrado srities, Pagėgių savivaldybių. Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis sveikinimo kalboje sakė: „ Mes tęsiame tradiciją, kur vanduo ir žmonės kuria gyvenimą. Prieš 506 m. pirmą kartą paminėtas Šilokarčemos vardas su gausiais žuvų turgumis išaugo į Šilutės miestą. Didžiuojuosi tais žmonėmis, kurie kūrė ir kuria šį miestą, kurie garsina Šilutės vardą“.
O lauko scenoje savo pasirodymo jau laukė žymusis „Vilniaus simfonettos“orkestras. Tik nebuvo charismatiškojo šio kolektyvo vadovo ir dirigento Vytauto Lukočiaus, kuris šiuo metu yra išvykęs į Suomiją diriguoti Helsinkio simfoniniam orkestrui. Jį pakeitė kolega iš Klaipėdos muzikinio teatro Tomas Ambrozaitis. Koncerto metu skambėjo įvairios dainos – nuo prancūziškojo šansono iki rokenrolo, kurias atliko solistai Evelina Sašenko ir Česlovas Gabalis. Pertraukėlės metu koncerto vedėjas paprašė pažiūrėti į bažnyčios bokštą, kuriuo palei sieną buvo nuleista didžiulė vėliava su J. Kalvino atvaizdu ir skaičiumi -500. Šiais metais minimas evangelikų-reformatų (kalvinistų) srovės atsiradimo Lietuvoje (XVI a.) jubiliejus.. Solistų atliekamos dainos buvo palydėtos gausiais aplodismentais, o finalinę Gyčio Paškevičiaus dainą apie Lietuvą, susikibę rankomis, traukė visi. Su paskutiniais muzikos akordais padangę nušvietė šventiniai fejerverkai.
Nuo rytinių bažnytinių giesmių iki vakarinių roko ritmų
Šeštadienio rytą ekumeninės pamaldos už miestą ir miestiečius buvo aukojamos evangelikų-liuteronų bažnyčioje. Tuo metu savo dirbinius ir gaminius ant prekystalių jau dėliojo tautodailininkai ir prekeiviai išsidėstę Lietuvininkų gatvėje nuo seniūnijos iki pat senojo turgaus aikštės pabaigos Klaipėdos link. Ko tik čia nebuvo: nuo keramikos iki bižuterijos, nuo paveikslų iki medžio ir metalo dirbinių, nuo tekstilės iki gydomųjų ir higieninių priemonių, nuo mėsos produktų iki aukštaitiško alaus ir giros.
Pirmą kartą surengtoje eisenoje dalyvavo ir rajono seniūnijų delegacijos su savo atributika. Senojo turgaus aikštės rimtį pakeitė Šilutės baikerių klubo „Helion“ motociklų gaudesys. Karšti saulės spinduliai traukė šventės dalyvius prie gaivinančiųjų gėrimų ir ledų kioskelių. Tik vaikams karštis buvo nė motais: jie siautė ir dūko ant pripučiamų atrakcionų,batuto ir vandens balionų. Po pavėsinėmis susėdę, miestelėnai gardžiavosi šio krašto kulinarinio ir kitokio paveldo užkandžiais. Tarp praeivių galėjai sutikti praėjusio šimtmečio pradžios dvarų rūbais pasipuošusias damas ir ponus, net musulmoniškų šalių apdarais pasipuošusius „arabus“. Kai gera nuotaika, širdys tampa atviresnės.Prie kultūros ir pramogų centro pastatytoje „ Raudonojo kryžiaus“ palapinėje medikams darbo netrūko – norinčių paaukoti savo kraują donorų buvo pakankamai. O didžiojoje scenoje meno kolektyvai keitė vienas kitą.Vietos užteko ir darželinukams, ir mokiniams, ir senjorams, ir jau gerai žinomiems „Lūgnei“, „Salūnui“, „Žvaigždūnei“, „Karčemai“ ir kitiems.
Sporto varžybų ir atrakcijų taip pat netrūko: lauko krepšinis, rankų lenkimas, improvizuotos sumo rungtynės, kautynės ant rąsto, permesto per Šyšos upę. Šventės finalą vainikavo svečių – populiariosios muzikos „Tabasco“ ir sunkiojo roko „AC|DC project“ grupių koncertai. Kad ir kiek besistengtum, apie viską papasakoti faktiškai neįmanoma. Juk geriausia būna tada, kai gali pasakyti: „Ir aš ten buvau...“