Aplinkosaugininkai ruonių medžiotojams paskelbė karą
Aplinkosaugininkams kelia nerimą, kad Baltijos jūroje gyvenantiems ir į Lietuvos raudonąją knygą įrašytiems pilkiesiems ruoniams iškilo dar viena grėsmė – šiemet šalies pajūryje į krantą atplukdyti net 26 negyvų šių žinduolių kūnai. Aplinkos ministerijos Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) duomenimis, visų ruonių kūnuose esama smurtinių žaizdų, todėl šių saugomų gyvūnų žudikų paieškai skiriamos didelės pajėgos.
„Ruonių medžiotojams paskelbėme karą, – sako Klaipėdos RAAD direktorius Andrius Kairys. – Mums talkina policijos ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai, pakrantės zonoje esančios jų vaizdo stebėjimo kameros. Per pastaruosius du mėnesius vien Karklės-Šventosios ruože buvo aptiktas rekordinis žuvusių ruonių skaičius – 20. Dauguma jų, manome, krito nuo kulkų, nors patvirtinti tai nėra lengva dėl vandenyje irstančių kūnų.“
Klaipėdos RAAD pareigūnai kartu su Aplinkos apsaugos agentūros specialistais jau prieš kurį laiką pradėjo stebėti pakrantes. Pasak Andriaus Kairio, tiriama versija, kad šiuos Lietuvoje nykstančius žinduolius gali medžioti pakrantėse žvejojantys žvejai, todėl informacija perduota Žuvininkystės tarnybos pareigūnams, kontroliuojantiems verslinę žvejybą Baltijos jūroje.
Aplinkosaugininkai jau kelis kartus tikrino minėtajame ruože žvejojančių žvejybos įmonių savininkus, ar jie neteisėtai laiko medžioklinių ginklų, tačiau jų nebuvo aptikta ir per pastarąjį patikrinimą praėjusį sekmadienį. Už neteisėtą ruonio sumedžiojimą gresia administracinė atsakomybė – nuo 800 iki 1800 eurų bauda. Be to, teks atlyginti gamtai padarytą 1285 eurų žalą.
Prieš trejus metus, susiklosčius panašiai situacijai, buvo iškelta mintis, kad pilkųjų ruonių kūnus į Lietuvos pakrantes Baltijos jūra atneša iš Švedijos, kur profesionali ruonių medžioklė yra legali. Vis dėlto ši versija, kaip ir pačių žvejų iškelti Latvijos žvejų įtarinėjimai, vėliau buvo paneigta.