Saugiškiai: „Vaikų namuose auklėtiniai jauni, įžūlūs ir nebaudžiami“
Į redakciją kreipėsi būrys Saugų kaimo gyventojų. Jie teigė, kad pavargo gyventi taip, kaip tai daro iki šiol. „Ką mes padarėme? Už kokias nuodėmes mums tie vaikų namų auklėtiniai? Yra ten gerų vaikų, bet yra ir tokių, kurie mūsų gyvenimus tiesiog graužia“, - pradėjo pokalbė saugiškiai. Apie tai kalbėjomės ir su Saugų globos namų vadovu Eugenijumi Judeikiu. „Jūs iš karto dedate etiketes“, - išrėžė jis.
Nukenčia ir darbuotojai
„Savo kaimo vaikus mes pažįstame. Žinome ir tuos, kurie gyvena Saugų vaikų globos namuose. Mes per juos dažnai nukenčiame. Jei eitų surinkti parašus, kad juos iškeldintų, ko gero daugelis gyventojų pasirašytų. Mes negalime turėtų sodų – jose esantys nameliai nuniokojami, pasodinti augalai išraunami, išspardomi. Ten jie visokias orgijas kelia. Mylisi nepilnamečiai vieni su kitais, geria, rūko, vėl mylisi... Ko jie ten tik nedaro. Vaikų namuose auklėtiniai jauni, įžūlūs ir nebaudžiami. Padėkite!“, - tęsė pasakojimą moterys.
Viena iš pašnekovių priminė, kad ne viena nepilnametė globos įstaigoje turi savo vaiką, o dar yra ir tokių, kurios netrukus taps mamomis. Jos, pasak moters, vakarais apie 9 valandą eina pasivaikščioti, laiką leidžia prie tvenkinio. „Kas čia per tvarka? Ką veikia vadovas? Vaikai augina vaikus. Nejau jau to negana?, - kalbėjo saugiškės.
Moterys tvirtino, kad nuo globojamų vaikų įstaigoje nukentėjusi yra ir ne viena darbuotoja, tačiau visuomet teisus vaikas. „Ir viskas tik todėl, kad jiems viskas leidžiama. Turėtų daugiau atsakomybės prisiimti vadovas“, - įsitikinusios moterys.
Su jomis buvo ir viena moksleivė, kuri mokosi Saugų Jurgio Mikšo pagrindinėje mokykloje. Moksleivė taip pat turėjo, ką papasakoti. Pasak jos, globos įstaigos auklėtiniai negerbia nei mokinių, nei klasiokų. „Jie mokytoją gali pasiųsti toli... toli. Keikiasi, visiškai neklauso, drumsčia ramybę. Mums patiems paskui būna sunku susikaupti. Globotiniai nuolat primena savo teises, kad jų sudrausti negalima ir panašiai. Pas mus visko būna. Nors esu dar paauglė, bet tikrai nesu kvaila ir puikiai suprantu, kad taip elgtis negalima“, - dėstė mergaitė. Pašnekovai tikino, kad globos įstaigoje nėra vien „blogiukai“, yra ir labai gerų, nuoširdžių vaikų.
Nesutaria su darbuotojais
Šilutės policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkė Jurgita Nausėdienė teigė, kad pareigūnams tenka vykti į Saugų vaikų globos namus. „Iškvietimai vykti ten nėra tokie dažni, kaip kad būna dėl smurto artimoje aplinkoje į šeimas“, - sakė pareigūnė. Pasak jos, dažna problema ten, kad vaikai pasišalina iš globos įstaigos, negrįžta laiku į namus. Todėl policija turi skubėti ir ieškoti negrįžusių auklėtinių. „Yra 3-4 asmenybės, kurios išeina. Dėl vieno vaiko tenka vykti net po du kartus. Būna atvejų, kuomet alkotesteris parodo 0,4-0,6 promilių girtumą. Prieš dvi savaites inicijavome susitikimą. Vykome su Savivaldybės atstove į vaikų namus. Kalbėjome. Bandėme spręsti problemas. Aiškinomės, kodėl vaikai pasišalina iš įstaigos. Jie teigė, kad per anksti turi grįžti į globos namus, kad nori pasilikti nakvoti pas draugus. Netinka jiems vidaus taisyklės. Problemų yra gilesnių. Jie nesutaria su darbuotojais, neranda bendros kalbos. Sutarėme, kad vaikai atsilieps į telefono skambučius, pasakys, kur yra. Po pokalbio jau po kelių dienų pareigūnai vėl skubėjo į globos namus. Vėl tos pačios merginos pasišalino iš įstaigos. Problemų yra“, - sakė skyriaus viršininkė.
Saugų Jurgio Mikšo pagrindinės mokyklos pavaduotoja ugdymui Stanislova Baltutienė sakė, kad problemų su globos įstaigos yra, bet jų būna ir su įvairių šeimų vaikais. Komentuoti daugiau pedagogė atsisakė. Pavyko pakalbinti keletą mokytojų. Jie prisistatyti nepanoro, mat bijo. „Vaikai turi dabar teises, bet pareigų - ne. Globos namų auklėtiniai yra sunkūs vaikai. Jie tikrai negerbia nei žinias norinčius perteikti asmenis, nei savo bendraamžių“, - patvirtino pašnekovai.
Patarė kreiptis į teisėsaugą
Ką apie pašnekovų pateiktą informaciją mano Saugų vaikų globos įstaigos vadovas Eugenijus Judeikis? „Geriausia pasakyti, kad viską padaro globos namų vaikai. Kai klausi kas konkrečiai padarė, paaiškėja, kad tai ne auklėtinių darbas. Gal jau reikia baigti tas nesąmones. Gerai dirba teisėsauga, kuri viską aiškinasi. Tegul kreipiasi ir išaiškins, kas padarė“, - pradėjo pokalbį direktorius. Jis pasakojo, kad globos įstaigoje augantys vaikai yra dauguma labai judrūs, hiperaktyvūs. Ar vaikai padaro daug problemų mokykloje? Anot E. Judeikio, kiekviena problema sprendžiama individualiai, kalbamasi su vaiku, o su mokyklos bendruomene sutariama puikiai.
„Ar bėga jie iš globos įstaigos, ar negrįžta laiku vaikai? „Jūs iškarto dedate etiketes“, - išrėžė vadovas. Jis priminė – vaikai atėję iš įvairių šeimų, kur yra matę visko – juodo ir balto, ne vienas įpratęs turėti daug laisvės. Todėl tenka nemažai laiko skirti, kad priprastų prie naujų taisyklių. „Vyrauja tendencija. Reikia įvardinti, kas ką padarė – Marytė ar Petriukas? Nėra šeimų be dūmų, o mūsų šeima yra didelė ir joje visko būna. Dabar teisėsauga aiškinasi, ar išties nukentėjo darbuotoja“, - baigė pokalbį E. Judeikis.
Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis pokalbį pradėjo priminimu, kad Saugų vaikų globos namuose gyvena sudėtingi vaikai. „Dirbti ten sunku. Problemų ten yra. Kad dėl to kaltas vien vadovas, negalėčiau taip pasakyti. Juk dabar mokytoją gali apspjauti, o jis...“, - tikino S. Šeputis. Jis teigė, kad jie ne tik žino, kokios problemos kamuoja įstaigą, bet ir bando spręsti. Direktorius įsitikinęs - kaltinti vaikų negalima, mat jie tokie pat kaip visi, tik neturi tėvų arba daugelis yra asocialūs, o jų atžalos matė ir šilto, ir šalto“.
Aptarė problemas
Šilutės rajono Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Dovilė Račkauskienė sako, kad globos namuose, kaip ir šeimose, nutinka visko. „Tai įstaiga, kurioje gyvena vaikai, netekę tėvų globos, dėl to vaikai būna maištaujantys, nepaklūstantys, nusivylę, nesuprasti ir pan. Vaiko teisių apsaugos skyrius nuolat vykdo vaikų globos priežiūrą globos namuose, todėl konkretūs policijos pareigūnų fiksuoti atvejai apie vaikų nusižengimus bei kitos elgesio problemos Vaiko teisių apsaugos skyriui yra žinomi. Ne kartą organizuoti pasitarimai su Mero institucija, Socialinės paramos skyriumi, policijos, prokuratūros pareigūnais, medikais ir aptartos įvairios problemos, su kuriomis susiduria Saugų vaikų globos administracija bei darbuotojai vykdydami globėjų pareigas. Saugų vaikų globos namų administracijai teikti siūlymai, rekomendacijos dėl globos (rūpybos) kokybės gerinimo. Suprantame, kad kalbėti apie visapusiškai užtikrintą vaikų pilnavertį gyvenimą globos namuose, suteikiant jiems kokybiškas gyvenimo sąlygas, užimtumą, individualų kiekvieno darbuotojo dėmesį vaikui bus galima tik tada, kai vaikai turės galimybę gyventi mažesnėmis šeimynomis, atskiruose namuose. Šiuo metu rajone yra dvi bendruomeninės šeimynos: Rusnėje ir Švėkšnoje“, - kalbėjo vaikų teises ginanti specialistė. Anot jos, tarnyba tikisi tikimės, kad Saugų kaimo gyventojai, pastebėję ne tik Saugų vaikų globos namų globotinių netinkamą elgesį, bet ir bet kurio kito vaiko nusikalstamas veikas, pirmiausia informaciją perduos vaikų tėvams, globėjams, kurie ir yra tiesiogiai atsakingi už vaikų priežiūrą.
Straipsnio komentarai
pasiuciausiems po apyranke su cipsais ir niekur nedings......
Tai tu gali dau ka sakyti kad po apyrankem ir su cipsais tu pabuk musu vietoje ir suprasi kaip cia yra............................................