Fotografas iš Šilutės: „Geras portretas turi parodyti modelio charakterį, nuotaiką ir emocijas“
Nuolatos linksmą ir šmaikštų besidarbuojantį Sergėjų Gvildį galima sutikti daugelyje rajone organizuojamų renginių, sportinių varžybų. Vyras, kuris nuo trylikos draugauja su fotoaparatu, mielai fotografuoja ne tik žmones, bet ir architektūrinius statinius, gamtą. „Idėjas sufleruoja įkvėpimas. Nėra įkvėpimo, nebus ir darbo“, - sako pašnekovas.
- Papasakokite apie save ir savo šeimą. Kokie keliai atvedė į Šilutę?
- Gimiau Pagėgiuose prieš 53 metus. Ten užaugau ir baigiau vidurinę. Studijavau karinius mokslus tuometiniame Leningrade, dabar vadinamame Sankt-Peterburge. Esu vedęs. Dukra ir sūnus gyvena atskirai. Šilutėje įsikūrėme nuo 1999 m. Į pamario kraštą atvedė tarnyba policijoje.
- Daug metų dirbote policijos pareigūnu. Ar sunkus darbas būti policininku?
- Būdamas policijos pareigūnu, tyriau turtinius nusikaltimus. Manau, kiekviename darbe yra savo sunkumų, tai ir tarnyba vidaus reikalų sistemoje ne išimtis. O ir esmė ne sunkumuose. Aš žinojau, kur einu tarnauti ir niekada nesigailėjau dėl savo pasirinkimo.
- Ėmėte ir pradėjote savo verslą. Papasakokite apie tai? Ilgai brandinote tą mintį?
- Verslas prasideda esant tam tikroms sąlygoms, turint idėją. Matyt tų sąlygų pakako mano pradžiai. Idėjų niekuomet man netrūksta. Taip ir pradėjau. Sukūriau logistikos-ekspedicijos įmonę.
- Turite pomėgį – fotografavimą. Ne viena jūsų daryta nuotrauka buvo išspausdinta leidiniuose – kalendoriuose ir pan. Iš kur tas pomėgis? Seniai fotografuojate?
- Fotografuoti pradėjau būdamas 13 metų, kuomet gimtadieniui gavau dovanų fotoaparatą. Kito gimtadienio šventę atšvenčiau darydamas pirmąsias nuotraukas. Taip ir lydi mane fotografija visą gyvenimą. Einame kartu koja kojon.
- Iš ko susidaro fotografija?
- Fotografija – išvertus iš graikų kalbos, reiškia piešimą šviesa. Šį piešinį mes užfiksuojame juostelėje arba matricoje - skaitmeninėje fotografijoje. Tam, kad padaryti kokybišką piešinį, reikia susidraugauti su pagrindiniais dalykais: ISO - juostelės ar matricos jautrumas šviesai, išlaikymu - fotografavimo laiku, diafragma - šviesos kiekis, praleidžiamas pro objektyvą. Kuo geriau valdysime šiuos dalykus, tuo nuotraukų kokybė bus geresnė. Be šito, žinoma, yra ir kiti techniniai bei meniniai dalykai. Bet, kaip minėjau, tai yra pagrindas - trys banginiai.
- Ką fotografuojate?
- Fotografuoju architektūrą, žmones, gamtą, įvairius reportažus.
- Daugybėje nuotraukų – mūsų miesto veidas. Koks jis jūsų akimis?
- Pats gražiausias. Tai miestas su savo istorija ir tradicijomis. Ir čia gyvena patys geriausi žmonės, kuriantys tą istoriją ir puoselėjantys tradicijas.
- Iš ko semiatės idėjų?
- Idėjas sufleruoja įkvėpimas. Nėra įkvėpimo, nebus ir darbo. Šiaip peržiūrinėju įvairių fotografų darbus, bandau suprasti juos. Klausau muzikos. Skaitau eiles – tai vienas iš idėjų ir įkvėpimo šaltinių.
- Įsimintiniausia – beprotiškiausia jūsų fotosesija? Kodėl?
- Nėra beprotiškų fotosesijų, viskas gerai apgalvota, nes kiekvienai nuotraukai reikalinga apdorota ir išpuoselėta mintis. Ta mintis ir padaro fotografiją įdomia.
- Koks mėgstamiausias žanras fotografuojant? Kodėl?
- Sakyčiau, įdomiausia man - žmonių fotografija. Iš tiesų jis ir sunkiausias, nes geras portretas turi parodyti modelio charakterį, nuotaiką ir emocijas. Šiam žanrui ypač būdingas bendravimas. Čia fotografas dirba kaip psichologas tam, kad modelis atsipalaiduotų, nugalėtų visus barjerus prieš fotoaparatą ir atvertų savo sielos gelmes.
- Kaip jūs apibūdintumėte save – koks jūs fotografas?
- Architektūros ir peizažo fotografas su reportažine pakraipa.
- Ar turite mėgstamų fotografų, kurių darbai jus įkvėptų?
- Taip, tai Henri Cartier-Bresson, Urs Recherer, Augustas Didžgalvis ir kt.
- Koks yra geras fotografas? Šiandien daug tokių, kurie nusiperka fotoaparatą ir jau skuba save vadinti fotografais? Ką manote apie tokius žmones? Kokias klaidas pastebite?
- Žmogus su fotoaparatu rankoje ir yra fotografas. Koks jis fotografas, galima spręsti iš darbų. Pradedančiųjų fotografų darbai paprastai būna prastesni, nes jie dar mokosi, ieško savęs. Džiaugiuosi, kad žmonės fotografuoja. Tačiau kaip ir kiekvienoje profesijoje – reikia tobulėti, norint pasiekti rezultatų.
- Kaip vertinate asmenukių madą?
- Niekaip nevertinu. Yra tokia mada, reiškia praeis, kaip ir visos kitos mados.
- Esate iš tų, kurie stengiasi kuo daugiau įgyti žinių apie fotografavimą? Ką dar norite išmokti?
- Pirmiausia nuolat stengiuosi tobulinti savo žinias. Stengiuosi susipažinti su fototechnikos naujienomis. Kartą į klausimą, kaip išmokti gerai fotografuot, H. C. Bressonas atsakė: „Išmokite fotoaparato instrukciją. Tai ir aš norėčiau ją atmintinai išmokti – bet ten net 220 puslapių! Kol kas tik skaitau.
- Ką patartumėte žmogui, kuris nori išmokti fotografuoti?
- Gerai susipažinti su turima fototechnika, daug fotografuoti ir dalyvauti įvairiuose konkursuose. Dar vertėtų apsilankyt kursuose.
- Ką mėgstate veikti be fotografavimo?
- Skaityti knygas, pažiūrėti gerą filmą, keliauti ir paiškylauti su šeima.
- Ko palinkėsite skaitytojams?
- Sveikatos, geros nuotaikos, kad kiekvieno namus aplenktų negandos.
- Ačiū už pokalbį.
Straipsnio komentarai
Esi geras ir energingas žmogus.
Džiaugiuosi galėdama su Tavimi bendrauti.
Esi geras ir energingas žmogus.
Džiaugiuosi galėdama su Tavimi bendrauti.
Esi geras ir energingas žmogus.
Džiaugiuosi galėdama su Tavimi bendrauti.