Vaikams ir pacientams – tik sveiki maisto produktai
Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga, švietimo ir mokslo ministrė J. Petrauskienė ir žemės ūkio ministras B. Markauskas ragina rinktis tą produkciją, kuri išauginta ir pagaminta šalia ugdymo bei sveikatos priežiūros įstaigų triūsiančių vietinių ūkininkų. Lietuvoje turi būti remiamos iniciatyvos diegti taip vadinamas trumpąsias maisto grandines, kurios leistų greičiau aprūpinti minėtas įstaigas kokybišku maistu.
Ministrai jau kreipėsi į savivaldybes, atsakingas institucijas, vietos bendruomenes prašydami rūpintis ir remti sveiko maisto gamintojus. Prašoma sudaryti jiems kuo palankesnes sąlygas, kad per viešąsias paslaugas teikiančias institucijas vaikus ir ligonius pasiektų tik natūralūs, švieži ir maistingi maisto produktai.
Visos trys ministerijos laikysis vieningos pozicijos keičiant teisinę bazę, prireikus – ir viešųjų pirkimų taisykles, tam, kad būtų pakeistas šiuo metu egzistuojantis ydingas modelis, daugeliu atvejų leidžiantis maisto tiekimo viešuosiuose konkursuose nuolat laimėti toms pačioms stambioms bendrovėms. Permainoms įkvepia tai, kad ir pagal dabar galiojančią viešųjų pirkimų tvarką, kai kuriuose šalies regionuose yra mokyklų ir darželių, įsigyjančių maisto produktų tiesiogiai iš smulkių, jų rajone dirbančių ūkininkų, auginančių vaisius ir daržoves, gaminančių pieno, mėsos ar žuvies produktus.
Ekspertai sutaria, kad didžiausios naudos organizmui duoda švieži, vietoje užauginti, be dirbtinių maisto priedų ir konservantų, kuo natūralesni ir ekologiškesni sezoniniai produktai. Todėl visos šalies mokymo ir ugdymo bei sveikatos priežiūros įstaigos raginamos atsigręžti į vietinę ūkininkų produkciją, kuri yra užauginama ar pagaminama Lietuvos ūkiuose.
Kuo arčiau galutinės pristatymo vietos yra užauginamas ar pagaminamas produktas, tuo greičiau šviežesnis ir sveikesnis jis pasiekia vartotoją, mažiau apdirbamas saugojimui. Pirkdami arčiausiai mūsų dirbančių vietos ūkininkų užaugintus ir pagamintus produktus, taip pat didiname ir Lietuvos kaimo socialinį bei ekonominį gyvybingumą.
Vienas iš svarbiausių veiksnių, užtikrinančių gerą sveikatą – tinkama ir sveika mityba. Ypač tai aktualu vaikystėje, nes visavertė, reguliari mokinio mityba yra vienas iš svarbiausių besivystančio sveiko organizmo šaltinių. Vaikų sveikata yra mūsų visų bendras rūpestis, ir tik kartu veikdami, pasidalydami atsakomybę, pasieksime apčiuopiamų rezultatų. Lietuvoje atlikti mokyklinio amžiaus vaikų mitybos tyrimai atskleidė, kad mokinių mityba nėra sveika: kasdien vaisius valgo apie trečdalis mokinių, šviežias daržoves – du trečdaliai. Negana to, vaisiai ir daržovės ne visada būna natūralūs ir švieži – neretai mokama tik už išvaizdą.