Šilutės rajone pirmą kartą vyko melžėjų varžytuvės

2017-06-30, Eugenijus Žygaitis

Pirmą kartą Šilutės rajone dirbančios melžėjos buvo pakviestos išbandyti savo žinių bei įgūdžių, o priėmusios šį iššūkį nesigailėjo. Renginys vyko Šyšgirių kaime, Virginijos Macijauskienės ūkyje . Varžytuvės suteikė ne tik daug gerų įspūdžių, bet ir krūvą dovanų.

Varžytuvės „Geriausioji melžėja 2017“ - švietėjiškas renginys. Lietuvoje jos vyksta jau nuo ХIХ amžiaus pabaigos. Atkūrus Nepriklausomybę, jos vėl pradėtos organizuoti nuo 1999 metų. Sveikinti dalyvių atvykęs Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis sakė: „Gavęs kvietimą, buvau pats pasiryžęs dalyvauti. Rankomis tikrai puikiai melžiu. Sveikinu visas dalyves, o žiūrovams linkiu gerų emocijų, atvykusių - palaikyti savo favoričių“. Varžytuvės, kurias organizavo Žemės ūkio konsultavimo tarnybos biuras Šilutėje, vyko melžimo aparatais. „Tokios varžybos šiais metais Lietuvoje vyks devyniuose rajonuose. Šiemet jas  organizuoja ir mūsų biuras. Praėjusią savaitę pravedėme dalyvėms melžimo pamokėlę. Pakartojome teorinius klausimus bei praktinį - kaip teisingai reikia atlikti karvės melžimą. Iš užsiregistravusių devynių dalyvių atvyko šešios“, - informavo Žemės ūkio konsultavimo tarnybos Šilutės biuro vadovė Ina Edita Kuzmienė.

Šių varžytuvių pagrindiniai tikslai - keistis patyrimu, informacija, kelti kvalifikaciją, ugdyti profesionalią pamainą pieno gamyboje, teisingai naudotis melžimo technika gaminant kokybišką pieną ir platinti apie tai informaciją. Dėl geriausios melžėjos vardo varžytis atvyko Žibutė Jurgelionienė su dukromis Sandra ir Odeta iš V. Macijauskienės ūkio, Reda Vilkienė, Irma Aleksonytė iš žemės ūkio bendrovės „Sala“ bei Onutė Dačkauskienė iš K. Gudžiūno ūkio.

Gera melžėja turi išmanyti karvės fiziologiją, žinoti sanitarinius reikalavimus, išmanyti melžimo techniką ir tinkamai organizuoti savo darbą. Naujausia melžimo technika dar negarantuoja ūkininkui puikių rezultatų .Tik atsidavusi ir savo darbą išmananti melžėja yra vertinama pieno ūkyje. Pirmasis etapas, teorinė dalis, nesunkiai buvo įveiktas. Tačiau, prasidėjus praktinei daliai, melžėjų sanitarinio pasirengimo, mechanizuoto melžimo, pieno švarumo, somatinių ląstelių nustatymo, melžimo aparato sanitarinio apdorojimo testams - dalyvių rankos pradėjo virpėti. Visa eilė šepečių, šepetėlių. Kibirai sužymėti skirtingomis melžimo įrangos plovimo temperatūromis. Svarbiausia - švara ir sanitarinis pasiruošimas. Numelžiamos pirmosios pieno čiurkšlės, drėgnomis servetėlėmis nuvalomas karvės tešmuo, dedamas automatinis melžimo aparatas. Pro varžytuvių komisijos, vadovaujamos Sauliaus Tušo iš Josifo Taco melžimo technologijų centro (MMC), akis  neprasprūdo klaidos. Komijos nariai fiksavo užduočių atlikimo laiką bei čia pat teikė pastabas ir praktinius patarimus. Po keletą valandų trukusių varžybų paaiškėjo finalininkės - Reda Vilkienė iš ŽŪB „Sala“ užėmė trečiąją vietą, Sandra Jurgelionytė, besidarbuojanti ūkininkės V. Macijauskienės ūkyje, tapo antrosios vietos laimėtoja. Pirmąją vietą iškovojo  Onutė Dačkauskienė. „Esu kilusi iš Šilalės rajono, Upynos kaimo. Šiuo metu gyvenu Vilkyčiuose ir jau dvylika metų darbuojuosi ūkininko Kazimiero Gudžiūno ūkyje. Karves melžiu nuo dvidešimties metų. Labai myliu gyvulėlius, ir man tas darbas patinka. Melžimo praktika ateina savaime, tačiau teko nemažai pasivažinėti po kitus ūkius, konsultuotis, perimti gerąją patirtį iš kitų melžėjų“, - sakė varžytuvių nugalėtoja.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!