Supaprastinti kiaušinių tiekimo rinkai reikalavimai smulkiems ūkininkams
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) viena pirmųjų ES parengė reikalavimus, kurie leistų šiems ūkininkams supaprastintomis sąlygomis tvarkyti, rūšiuoti ir tiekti rinkai kiaušinius.
Lietuvoje pastaraisiais metais atsiranda vis daugiau norinčių užsiimti vištų dedeklių laikymu, be to, didėja ne pramoniniu būdu pagamintų kiaušinių paklausa.
Dėl galimo pavojaus užsikrėsti salmonelėmis Europos Sąjungoje (ES) galiojantys teisės aktai nustato ypač griežtus kiaušinių tiekimo rinkai standartus, pagal kuriuos jie gali būti tiekiami tik išrūšiuoti pakavimo centruose, turinčiuose automatinę pakavimo įrangą. Europos Komisija leido valstybėms narėms parengti savo taisykles ūkininkams, mažais kiekiais tiekiantiems pirminius maisto produktus galutiniam vartotojui ar mažmeninės prekybos įmonėms.
Įvertinus, kad smulkiems ūkininkams sunku įpirkti brangiai kainuojančią pakavimo įrangą, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) viena pirmųjų ES parengė reikalavimus, kurie leistų šiems ūkininkams supaprastintomis sąlygomis tvarkyti, rūšiuoti ir tiekti rinkai kiaušinius. Smulkiais gamintojais laikomi asmenys, auginantys iki 50 vištų dedeklių. Auginantys daugiau kaip 50, privalo laikytis rūšiavimo reikalavimų.
Pagal supaprastintus reikalavimus šiai gamybai vykdyti nereikia specialių reikalavimų ar techninės įrangos. Užtenka įregistruoti vištų dedeklių laikymo vietą ir įsirengti patalpą kiaušiniams rūšiuoti. Teritorinė VMVT turi suteikti vištų laikytojui atpažinimo numerį. Kiaušinius leidžiama tvarkyti vienoje patalpoje, jų nebūtina skirstyti į klases ir svorio kategorijas, nereikalaujama įrengti ir rūšiavimo technikos. Svarbiausias reikalavimas – užtikrinti, kad kiekvienas kiaušinis būtų paženklintas suteiktu registracijos numeriu, kad būtų užtikrintas kiaušinių atsekamumas. Laikytojams, norintiems kiaušinius rūšiuoti pagal klases ir svorio kategorijas, leidžiama tai daryti naudojant paprastesnę svėrimo ir kiaušinių peršvietimo įrangą, tačiau apie tai reikia informuoti teritorinę VMVT.
„Šie supaprastinti reikalavimai buvo ganėtinai sparčiai ir sėkmingai suderinti su Europos Komisija. Manome, kad tai davė stimulą ir sudarė palankesnes sąlygas smulkiam žemės ūkio verslui vystyti mūsų šalyje. Tą patvirtina ir rezultatai – užregistruojama vis daugiau tokių vištų dedeklių laikytojų Ukmergės, Marijampolės, Šakių ir Kėdainių rajonuose“, – komentavo VMVT Veterinarijos sanitarijos skyriaus vedėjas Mantas Staškevičius.