Du vyrus palaidojusi neįgali švėkšniškė su vaikais vejama į gatvę

2017-08-31, Gerda Morozovienė

41-erių metų Rasa Deringytė su dviem vaikais netrukus liks be pastogės. Neįgalumą dėl įgimto sąnario išnirimo turinti moteris šiuo metu su nepilnamečiais vaikais gyvena atokioje sodyboje, tačiau jos savininkai ketina ją parduoti, todėl vienišai mamai su vaikais teks išsikraustyti. 

„Mūsų padėtis yra kritinė. Kai prieš mėnesį sužinojau, kad mus nori iškeldinti, nepaleidžiu telefono iš rankų, rašau skelbimus, ieškau galimybių persikelti kitur, tačiau vis atsimušu į sieną dėl finansų stokos. Mano mėnesio pajamos siekia vos 260 eurų, todėl man labai sunku tam tikrą pinigų dalį skirti nuomai. Sutikčiau gyventi sodyboje net ir be patogumų. „Svarbiausia, kad būtų stogas virš galvos“, – kalbėjo du vyrus palaidojusi ir visiškai viena su dviem nepilnamečiais vaikais Švėkšnoje gyvenanti Rasa. Tuo tarpu Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė aiškino, kad už vaikų gerovę yra atsakingi tik patys tėvai, kurie ir turi sukurti tinkamas sąlygas vaikams augti. Šiuo atveju kontrolierė pasiūlė ieškotis būsto, kurį būtų galima nuomotis legaliai arba bandyti ieškoti galimybių gauti priklausančias pašalpas. 

Problema dėl mokyklos

Šilutės rajone dirbančios socialinės darbuotojos moteriai su vaikais siūlo kraustytis į Klaipėdą ir ten nuomotis būstą, tačiau ten nuomos kainos prasideda nuo 130 eurų. „Man tokia suma yra pernelyg didelė“, – prakalbo moteris, kuri jau po kelių savaičių leis septynmetį sūnų į pirmąją klasę. Būtent tai, kad netrukus pagrandukas pirmą kartą peržengs mokyklos slenkstį, dar labiau kelia nerimą Rasai. „Mokykla yra dar viena didelė problema. Sūnus yra užregistruotas į Švėkšnos pradinę mokyklą, tačiau, jei mes čia negyvensime, mums reikės kuo greičiau ieškotis kitos mokyklos.  Ta pati problema ir su 17-mete paaugle. Ji rugsėjį eis į 11 klasę, tačiau yra kankinama nežinios – ar tikrai mokysis šioje mokykloje, ar reikės ją keisti, priklausomai nuo gyvenamosios vietos“, – susijaudinusi aiškino Rasa.  Dviejų vaikų mama pasiruošusi tą pačią akimirką, vos tik atsirastų galimybė, persikelti į naujus namus. Jai nesvarbu, kokia ir kur bus sodyba. Rasai labiausiai rūpi stogas virš galvos.  „Kitiems gal reikia patogumų, o man svarbiausia, kad būtų kur gyventi. Turiu du vaikus, už kuriuos esu atsakinga“, – sakė ji. 

Palaidojo tėvus ir abu vyrus

Gyvenimas Rasos nepagailėjo. Vos gimus, mirė jos mama, todėl mergaitę augino močiutė. Gimdymo metu mama patyrė traumą, todėl Raselė gimė su išnirusiu klubu. Nors ji vaikšto, gali judėti ir net aplink namus dirba fizinius darbus, jai skirtas neįgalumas.  Darbo Rasa nebijo. Kai prieš kelerius metus atsikraustė į dabartinę sodybą, ji pati susikasė daržus, su dukra pasistatė šiltnamį, kad galėtų auginti daržoves.  Abu vyrai, su kuriais moteris susilaukė vaikų, mirę. Pirmąjį, mergaitės tėvą, parklupdė alkoholizmas, o antrasis mirė dėl širdies ligos.  Už sūnų Rasa gauna našlaičiams priklausančią išmoką, tačiau už mergaitę – nė cento. Kaip pati aiškino, vyro giminė nutraukė visus įmanomus giminystės ryšius su 17-mete.  „Neturiu nieko, kas galėtų man padėti. Pasikalbame su dukra, kad norėtume persikelti į Šilalę, tinka ir kiti aplinkiniai rajonai. Stoviu socialinio būsto eilėje, tačiau ta eilė nejuda arba juda labai lėtai. Esu baigusi lankomąją senelių ir neįgalių vaikų priežiūrą. Galėčiau dirbti tokio ar panašaus pobūdžio darbą, bet nepavyksta susirasti. Tinka ir visi kiti darbai, kur nereikia daug vaikščioti.  Kaimynai mane žino – jei reikia, einu ir bulves kasti, ir daržus ravėti.  Kai prieš kelerius metus čia atsikraustėme, viską dariau pati. Mums žadėjo, kad gyvensime čia bent jau penkerius metus, tačiau savininkų planai pasikeitė“, – jaudulio neslėpė R. Deringytė.

Seniūnija: „Moteris tikrai tvarkinga“

Šilutės rajono savivaldybės Švėkšnos seniūnijos specialistas Bronius Oželis tikino visokeriopai padedantis šiai šeimai, tačiau išeities iš susiklosčiusios padėties jis nemato.  „Kiek galime padedame malkomis, tačiau daugiau neturime galimybių padėti.  Sunkiai besiverčiantiems žmonėms niekas nenori nuomoti būsto, nes žino, kad gali būti finansinių sunkumų.  Moteris tikrai yra tvarkinga, rūpinasi savo vaikais, tačiau, deja, niekuo padėti negalime“, – aiškino B. Oželis. 

Būsto laukia 150 šeimų

Šilutės rajono savivaldybės Ūkio skyriaus Turto poskyrio vedėja Nijolė Grigonienė teigė, kad šiuo metu socialinio būsto laukia apie 150 šeimų, iš kurių beveik visos yra daugiavaikės.  „Be eilės būstą galima gauti tuo atveju, jeigu neįgalumas yra 25 procentai arba šeimoje auga penki vaikai. Tai, kad moteris turi du vaikus, dar nieko nereiškia“, – aiškino valstybės tarnautoja.  Kai kurie gyventojai savo eilės nesulaukia nuspręsdami emigruoti arba susitaupę pinigų būstui – tokiu atveju eilė pajuda šiek tiek greičiau.  „Nežinia, kokia bus situacija ateityje, kiek būstų bus perkama ir kaip judės socialinio būsto gavimo eilė.  Šiai šeimai yra vienintelė išeitis – kreiptis į Šilutės socialinių paslaugų centrą. Į jį priimami būsto netekę arba gyvenamosios vietos neturintys žmonės. Ten galima gyventi pusmetį – per tą laiką pageidaujama susirasti nuolatinę gyvenamąją vietą“, – kalbėjo N. Grigonienė. 

E. Žiobienė: „Tėvai atsakingi už vaikų gerovę“

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė aiškino, kad, išsikeldinant iš nuomojamo būsto, vienintelė išeitis – rasti žmogų, kuris galėtų legaliai išnuomoti būstą.  „Kol teisės į vaikus neapribotos, tėvai yra atsakingi už vaikus ir jų gerovę. Visais atvejais būtina kreiptis į savivaldybės Socialinės paramos skyrių, bandyti ieškoti galimų paramos formų.  Tai galėtų būti pašalpa, kuri padėtų dengti nuomos kaštus.  Galima nuomotis būstą legaliai, tačiau mūsų šalyje vis dar klesti juodoji rinka, žmonės būstus nuomoja be mokesčių ir formalumų. Jei būtų viskas daroma legaliai, būsto nuomos kaštus galėtų padengti miesto savivaldybė.  Taip pat yra galimybė stoti į eilę gauti socialinį būstą. Manau, kad tai nėra tik vienos dienos problema, todėl stoti į eilę galima buvo ir anksčiau. Kol nepasikeitė įstatymai, buvo galima registruotis prie miesto savivaldybės pastato, tačiau dabar šios galimybės nebėra“, – paaiškino kontrolierė.

lrytas.lt

 


Straipsnio komentarai

koks pijokėlis?2017-09-05
tu apie tą kiniulį? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
o dar sako vieninga tauta yra LIETUVA matosi iš komentarų 2017-09-01
kur tas pijokėlis manipuliuodamas neįgaliaja savo dukra tai jam nešėt ir vežėt o kad šitai moteriškiai sunkų tai visi nusisukat Komentaras patinka Komentaras nepatinka
aha2017-08-31
Tai jeigu tokia gera, parodyk sirdi. Priimk gyventi. Tegu raso i lietuvos ryta. Tuoj visi sumes, ir tures uz ka nusipirkti. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
fffuuuuu ne veltui sako brudų tauta LIETUVIAI 2017-08-31
tiek ir tesugiaba vieni iš kitų tik tyčiotis ir vaipytis o kad užjaust ar pagalbos ranką ištiest kažkokia nei vienas Komentaras patinka Komentaras nepatinka
haha2017-08-31
du palaidojo, trečio ieško. :DDD Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Magda2017-08-31
Koks idomus straipsnio pavadinimas palaidojo du virus ...
Jūs šeimai geriau padekit vaikams kad būtų pastogę. Tai kur tie gereciai nebeliko .O ne kiek viru palaidojus kad ir 10
Komentaras patinka Komentaras nepatinka