Rugsėjo 1 – osios skambutis paskelbė naujų mokslo metų pradžią
Šiais metais aukštųjų, profesinių ir bendrojo lavinimo mokyklų duris pravers arti pusės milijono mokinių ir studentų. Bendrojo lavinimo mokyklas papildys apie 30 tūks. pirmokų, o jas baigti ruošiasi 26 tūks. abiturientų. Palyginus su praėjusiais, šiais mokslo metais mokinių skaičius sumažėjo 12 tūks.
Su džiaugsmu ir jauduliu
Rugsėjo 1–ąją, po devintos valandos ryto Šilutės gatvėse prasidėjo nekasdienis šurmulys. Į jas pasipylė įvairaus amžiaus vaikai su tėveliais, nešdami rankose gėlių žiedus ir jų puokštes. Visi skubėjo į savąsias mokyklas, o pirmokėliai buvo palydimi į naujuosius žinių namus, kuriuose teks praleisti ne vienerius metus. Automobilių srautas buvo netgi didesnis už rytinio piko, nes dalis tėvelių savo atžalas atvežė prie pat mokyklų pasinaudoję valdžios suteikta galimybe šiai progai išnaudoti keletą laisvų nuo darbo valandų. Prie pėsčiųjų perėjų judriausiose miesto gatvėse budėjo policininkai ir savanoriai, gėlių pardavėjai trynė iš džiaugsmo rankas – retas praėjo pro šalį nenusipirkęs gėlės, nebent tą jau buvo padaręs iš vakaro.
Tradicijos išlieka
Naujų mokslo metų šventė turi savo tradicijas, kurios visose mokyklose beveik nesikeičia, išskyrus kai kurias detales ir svečių gausa, jų užimama padėtimi valdžios ar verslo hierarchijoje. Pamario pagrindinėje mokykloje mokiniai ir jų tėveliai pirmiausia suėjo į klases ir kabinetus ir, tik išklausę informacijų, pro pagrindines duris išėjo į kiemą, kuris pasirodė esąs netgi ankštokas. Paskutiniai pasirodė nedrąsiais žingsneliais eidami pirmokėliai, kuriuos lydėjo paskutinius mokslo metus šioje mokykloje pradėsiantys dešimtokai.
Po nuskambėjusios V. Kudirkos „Tautiškos giesmės“ kalbėjęs mokyklos direktorius Jonas Bendžius pirmiausia pasidžiaugė prie Pamario mokyklos prisijungusia Rusnės mokinių ir mokytojų bendruomene. Džiugiai, anot direktoriaus, nuteikia ir tas faktas, kad mokykloje išliko stabilus mokinių skaičius – 815, o klasių duris pravėrė 74 pirmokai. Jis padėkojo į šventę atvykusiam rajono merui Vytautui Laurinaičiui, kurio dėka buvo suremontuota dalis patalpų ir komunikacijų. Savo kalboje meras užakcentavo, kad tai dar ne pabaiga – savo eilės laukia ir pilna mokyklos renovacija, o pirmiausia bus imtasi stadiono rekonstrukcijos.
Pasibaigus Mokslo ir žinių dienos renginiams mokyklose, dalis mokinių ir jų tėvelių nuskubėjo į savo trečiuosius namus – Meno mokyklą, kurioje muzikuodami, piešdami ir šokdami tobulina savo dvasinį pasaulį ir skleidžia meninę kūrybą aplinkiniams. Po pietų oficialus mokslo metų atidarymas prasidėjo Meno mokyklos kieme. Gausaus mokinių ir jų tėvelių neišgąsdino ir prasidėjęs lietus. Po sveikinimo žodžių ir nuskambėjusių muzikinių akordų, direktorė Daiva Pielikienė pakvietė bendruomenę į vidų susipažinti su atjaunėjusiomis ir padidėjusiomis patalpomis, kuriose jaunieji menininkai ir toliau galės gilintis į meno lobyną.
Neliko nuošaly ir kultūros įstaigos
Dėkinga rugsėjo 1–osios diena (penktadienis) leido išplėsti renginių geografiją ir po Šilutės kultūros įstaigas. Paruošę scenarijus ir savo programas, jų darbuotojai laukė mokinių, tėvų ir pedagogų. F. Bajoraičio bibliotekos vidiniame kiemelyje buvo išrikiuotos lauko šaškių ir šachmatų figūros, sustatyti stalai su paruošta atributika įvairioms užduotims ir žaidimams, o po pavėsine sudėti vienkartiniai indai ir šalia gardų aromatą skleidžianti ką tik išvirta „šiupinynė“. Direktorė Laima Dumšienė sakė, kad šiuo metu dar tebevyksta renginiai mokyklose, paskui sulaukiama svečių ir bibliotekoje. O kadangi laikas nėra griežtai reglamentuotas, tai vieni lankytojai keičia kitus pasirinkdami atrakcijas ir žaidimus savo nuožiūra.
H. Šojaus muziejus irgi plačiai atvėrė duris suteikdamas galimybę šia proga lankytojams susipažinti su eksponatais nemokamai. O į popietinį pramogadienį kvietė kultūros ir pramogų centras. Šalia jo esančiame parke vyko šventinė prekyba, mažieji šilutiškiai linksmai leido laiką su vandens kamuoliais ir ant didžiulio pripučiamo batuto. Koncertinę programą susirinkusiems dovanojo jaunieji šokėjai. Vargu ar kituose rajonų centruose rastum tiek kolektyvų, atliekančių pačius įvairiausius skirtingų stilių ir žanrų šokius. Tai „Žvaigždūnė“, „Lūgnė“, „Kubana“, „Salūnas“, prie jų prisijungę ir šokių pamoką pravedę sporto klubo „Atėnė“ šokėjai su vadove priešakyje, šventės dalyvius dainomis linksmino ir vienintelis rajone veikiantis vaikų pop choras „Spindulys“ (vad. L. Šerpytienė), kuris šių metų festivalyje „Laumės juosta“, vykusiame Palangoje, tapo laureatais.
Nuo problemų pabėgti nepavyksta
Kažkodėl metai iš metų statybininkams niekaip nepavyksta iki mokslo metų pradžios baigti remonto darbų. Kaip taisyklė – vasaros pradžioje darbai neprasideda (ieškoma rangovų, paskui dėl vienokių ar kitokių priežasčių jie keičiami, atsiranda kitokių probemų), jie įsibėgėja tik antroje vasaros pusėje. Todėl mokiniai ir mokytojai dar kurį laiką priversti „draugauti“ su statybininkais ir kvėpuoti oro ir dulkių mišiniu. Tokio „malonumo“ šiemet neišvengė M. Jankaus pagrindinė mokykla. Kita vis labiau aštrėjanti problema - didėjantis mokytojų amžiaus vidurkis ir atsirandantis jų trūkumas. Iš 116 tūks. šiuo metu aukštosiose mokyklose studijuojančių studentų tik trys procentai pasirinko mokytojo specialybę ir dar neaišku, ar, baigę mokslus, jie ateis dirbti į mokyklas, pirmiausia dėl mažų atlyginimų, nes vien pašaukimu sotus nebūsi. Kaip nebūtų gaila, bet dalis mokinių nelaukia mokslo metų pradžios ir nenori grįžti į mokyklas. Tam yra nemažai priežasčių, bet viena opiausių pastaruoju metu – smurtas ir patyčios, neigiama aplinkos įtaka, kai net artimiausi žmonės vadina ją „katorga“. Nuotaikos vaikų tėvams neprideda nuolat didėjančios mokymosi priemonių, aprangos kainos, kai klases turi remontuoti tėvai ir dar už savo lėšas.
Nežiūrint į tai – Rugsėjo 1–oji - graži šventė, į ateitį kviečianti žvelgti optimizmo pilnu žvilgsniu.