Santykių problemos? Daugiau laiko skirkite miegui
Viskas prasidėjo nuo paprasčiausio pokalbio apie vaiko gimtadienio šventę, tačiau netrukus sutuoktiniai kaip reikiant susipyko. Ji apkaltino jį per mažai dėmesio skiriant šeimai, o jis sakė, kad ji rėkia. Apie tai, kaip šeimos narių santykius gali paveikti miego trūkumas, rašo knygų sveikatos tema autorė, apžvalgininkė Tara Parker-Pope. Jos straipsnis skelbiamas naujienų portalo nytimes.com rubrikoje „Well“.
Ohajo valstijos universitete (JAV) neseniai atliktas tyrimas, kuriuo siekta išsiaiškinti, kaip sutuoktinių santykiai veikia jų sveikatą. Tyrime dalyvavo 43 sutuoktinių poros, retsykiais išgyvenančios šeiminio lygmens konfliktus. Tyrimo metu kiekviena iš šių porų – visai kaip kasdieniame gyvenime – laikas nuo laiko pasipykdavo. Konfliktus dažniausiai nulemdavo tokie veiksniai kaip nesutarimai dėl šeimos pinigų tvarkymo ar laiko praleidimo su šeima, taip pat sutuoktinių artimųjų kišimasis į šeimos reikalus.
Įsitikinta, kad barniai šeimoje – universalus reiškinys, o štai sutuoktinių elgesys kilus barniui – kiekvienoje šeimoje skirtingas. Vieni sutuoktiniai geba ginčytis konstruktyviai, net pakankamai mandagiai, o kiti, kaip antai tie, kurie susiginčijo dėl vaiko gimtadienio, vienas kito atžvilgiu elgiasi šiurkščiai ir priešiškai.
Kas lemia tokį skirtumą? Atlikus tyrimą nustatyta, kad daugumai tų, kurie linkę vienas su kitu bendrauti šiurkščiai, trūksta miego.
„Prastai išsimiegoję žmonės į pasaulį žvelgia tarsi pro užtamsintus akinius, – sako Ohajo valstijos elgesio medicinos tyrimų instituto direktorė, santykių ekspertė dr. Janice Kiecolt-Glaser. – Jų nuotaika blogesnė. Jie piktesni. Miego trūkumas kenkia santykiams.“
Gerai išsimiegantys turi daugiau kantrybės
Tyrime dalyvavusių vyrų ir moterų porų vedybinis stažas – nuo 3 iki 27 metų. Jie nurodė miegui skiriantys nevienodai laiko – nuo 3,5 iki 9 valandų pernakt. Kiekviena pora po du kartus apsilankė tyrimų laboratorijoje, kur jų buvo paprašyta papasakoti apie dalykus, dėl kurių jų santykiuose kyla daugiausia problemų. Surinktą vaizdo medžiagą tyrėjai analizavo taikydami pripažintą vertinimo metodiką. Jų tikslas buvo įvertinti teigiamą ir neigiamą sąveiką poroje, taip pat priešiškas ir konstruktyvias poros partnerių reakcijas. Išnagrinėjus visus surinktus duomenis, išryškėjo tam tikras modelis.
Nustatyta, kad šiurkščiu tarpusavio elgesiu pasižymi tos poros, kuriose abu partneriai pernakt išmiega mažiau negu septynias valandas (dėl vaiko gimtadienio susiginčijusi pora taip pat priskirtina šiai kategorijai).
Pažymėtina, kad tos poros, kuriose partneriai paprastai išmiega ilgiau negu septynias valandas, taip pat konfliktuoja, tačiau jų konflikto tonas – kitoks. Štai vienos poros, konstruktyviai konfliktuojančios dėl šeimos išlaidų ir biudžeto tvarkymo, dialogo pavyzdys:
– Gal tu norėtum perimti biudžeto tvarkymą?
– Negaliu, nenoriu.
– Supratau.
– Tu per daug nuolaidžiauji. Gali man pasakyti, kad elgiuosi kvailai.
– Tu nesielgi kvailai.
Nors ši pora pripažįsta, kad ginčų dėl šeimos piniginių reikalų kyla nuolat, vis dėlto tai, kad miegui abu sutuoktiniai skiria pakankamai laiko, veikiausiai suteikia jiems kantrybės konfliktą spręsti konstruktyviai, apibendrina T. Parker-Pope.
„Svarbiausia ne pats faktas, kad poros pykstasi, – teigia dr. J. Kiecolt-Glaser. – Svarbiausia – jų miego trūkumas ir tai, kaip jos pykstasi. Geriau sutariančios poros konfliktus gali spręsti su humoru, mandagiai, tačiau jos vis tiek konfliktuoja. Prasčiau sutariančių porų nesutarimai gali baigtis labai nemaloniais kivirčais.“
Teiginys, kad geresnis miegas pagerina santykius, nėra visiškai naujas. Atlikta nemažai tyrimų, patvirtinančių, kad per mažai laiko miegui skiriantys žmonės, palyginti su gerai išsimiegančiais, bendraudami savo įprastoje socialinėje aplinkoje, yra ne itin šilti ir kartais net priešiški. Neišsimiegoję žmonės paprastai vartoja daugiau neigiamų žodžių, o kai normaliai išsimiega, žodynas pasikeičia.
2010 m. atlikto tyrimo duomenimis, būtent neišsimiegoję vyrai dažniau konfliktuoja su sutuoktinėmis. O štai remiantis 2014 m. atliktu tyrimu, tos poros, kurios dviejų savaičių laikotarpiu nurodė prastai miegojusios, prisipažino patyrusios daugiau kasdienių konfliktų negu tos, kurioms išsimiegoti sekėsi geriau.
Poveikis organizmui
Ohajo valstijos universiteto tyrėjai nusprendė pažvelgti kiek giliau. Jie pamėgino išsiaiškinti, kaip sutuoktinių tarpusavio nesutarimai ir miego trūkumas gali paveikti žmogaus sveikatą. Iš kiekvieno tyrimo dalyvio buvo paimti du kraujo mėginiai – vienas prieš konfliktą su sutuoktiniu, kitas – po. Taip siekta nustatyti, ar tokiomis aplinkybėmis kraujyje pradeda vykti uždegimą rodantys procesai, kurie, kaip manoma, gali būti susiję su priežastimis, sukeliančiomis širdies ligas, vėžį ir kitas sveikatos problemas.
Taigi atlikus tyrimą paaiškėjo ne tik tai, kad prasčiau išsimiegantys sutuoktiniai yra labiau linkę aršiai pyktis, bet ir tai, kad jų kraujyje po konflikto yra daugiau uždegimą rodančių baltymų. Trumpai tariant, jei neišsimiegama, nesutarimai santuokoje daro didesnį neigiamą poveikį organizmui.
„Miego trūkumas ne tik blogina santykius, – sako vyresnioji šių metų gegužę žurnale „Psychoneuroendocrinology“ paskelbto tyrimo autorė dr. J. Kiecolt-Glaser. – Santykių konfliktas yra našta organizmui.“
Tiesa, yra ir gerų žinių, rašo T. Parker-Pope. Vienam iš sutuoktinių pailsėjus geriau, kito sutuoktinio miego trūkumo poveikį galima sušvelninti. Tyrimas parodė, kad poros, kuriose vienas iš partnerių išsimiegojęs, yra mažiau linkusios aršiai konfliktuoti negu tos, kuriose abiem partneriams trūksta miego.
Su miego trūkumo problema susiduria daugelis šeimų. JAV veikiančio Nacionalinio miego fondo duomenimis, beveik 25 proc. porų miega atskirose lovose. Kiti tyrimai rodo, kad tai, ar žmogus turi lovos partnerį, ar ne, nulemia, kiek laiko jis miega ir kaip gerai išsimiega. Jei vienas iš partnerių prastai miega, kitas dažnai skundžiasi prasta sveikata ir savijauta.
Kaip pažymi straipsnio autorė, šiame tyrime dalyvavo tik heteroseksualūs susituokę asmenys, tačiau, pasak jos, tyrimo išvados, ko gero, vienodai taikytinos visoms poroms, įskaitant nesusituokusių ar homoseksualių asmenų poras.
Tyrimo autoriai siūlo neskubėti daryti išvados, kad santykius ištiko krizė. Nuolat besikivirčijantiems žmonėms jie pataria dėmesį atkreipti ne tik į santykių problemas ir jų sprendimą, bet ir į miegojimo įpročius.
„Tai, kad dėl vienos ar kitos priežasties trumpiau pamiegame ir kad kasdieniame gyvenime susiduriame su tam tikromis santykių problemomis, yra visiškai normalu, – sako vyriausioji tyrimo autorė Stephanie Wilson. – Tai nedidelės nuoskaudos, tačiau jų gali prisikaupti. Svarbu suprasti, kad kasnakt reikia tinkamai pailsėti ir konfliktus išmokti spręsti protingai.“