Nepakanka vien norėti, reikia veikti
Smulkūs ir vidutiniai ūkiai nėra pamiršti ir niekada nebus – Žemės ūkio ministerija darys viską, kad šie ūkiai bei dar negavusieji ES paramos galėtų ja pasinaudoti. Tai susitikime su Lietuvos šeimos ūkininkų ir Lietuvos mokslininkų sąjungų atstovais patvirtino žemės ūkio ministras Bronius Markauskas.
Pasak šeimos ūkininkų, šiandien jie pasigenda aiškios valstybės politikos, nerimą kelia didžiulė emigracija, socialinė atskirtis, išsekęs ES paramos aruodas. „Startinės pozicijos pasinaudoti ES parama buvo vienodos ir smulkiems, ir stambiems ūkiams, tačiau nebesigręžiokime į praeitį, žvelkime pirmyn. Šiame etape prioritetas galėtų būti teikiamas dar negavusiems ES paramos“, – pabrėžė ministras B. Markauskas.
Pasak ministro, norint paskatinti smulkiuosius ūkininkus modernizuoti savo ūkius bei tapti konkurencingesniais rinkoje, priimtas sprendimas peržiūrėti Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos lėšas. Inicijavus programos keitimą, bus siūloma 15 mln. Eur padidinti lėšas priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sričiai „Parama smulkiesiems ūkiams“ įgyvendinti 2017–2020 metais. „Ši priemonė viena patraukliausių, kuria gali pasinaudoti smulkieji ūkininkai, kad sustiprintų savo ūkius. Čia paramos intensyvumas siekia net 100 proc., taigi nereikės prisidėti savo lėšomis – vienas ūkis gali gauti 15 tūkst. Eur paramos“, – kalbėjo B. Markauskas. Šią paramą galima panaudoti ne tik žemės ūkio produktų gamybai, bet ir valdoje pagamintų ar išaugintų prekinių žemės ūkio produktų apdorojimui, perdirbimui ir teikimui rinkai.
Susitikimo metu ministras apgailestavo, kad labai trūksta iniciatyvos iš pačių smulkiųjų ūkininkų, kooperacija kaime vis dar nepopuliari. Atkreiptas dėmesys ir į tai, kad smulkieji ūkininkai taip pat gali pasinaudoti ES skiriama parama bendradarbiavimui, tačiau to daryti neskuba.
Kalbėta ir apie pilotinius projektus, kurie kaimo žmonėms parodytų kooperacijos įgyvendinimo naudą realybėje. Teikiant paramą investicijoms į žemės ūkio valdas, numatytas prioritetas smulkiesiems ūkiams, kad kuo daugiau pareiškėjų galėtų pasinaudoti ES parama. Svarstoma ir galimybė peržiūrėti tiesiogines išmokas ir patiems stambiausiems jas sumažinti, kad būtų galima daugiau paremti smulkiuosius.
„Pastebėjau, kad dažnai yra daug tuščio judesio ir kalbų. Ūkininkai turi patys siūlyti konkrečias idėjas, o ne tik išsakyti problemas. Nepakanka vien norėti, reikia veikti“, – situaciją apibūdino ministras B. Markauskas.