2015 metus pasitinkant
Netruko apsisukti metų ratas ir, žiūrėk, mes ir vėl tuoj žengsime į Naujuosius metus. Tai laikotarpis, kuomet dažno žmogaus gyvenime įvyksta virsmas – vieni pažadame ateinančiais metais įvykdyti kokius nors darbus, kiti, pavyzdžiui, atsisakyti kamuojančių ydų ar pan.
Vis dėlto norėtųsi iš anksto sužinoti, kokie tie ateinantys 2015-ieji, žaliosios medinės Ožkos metai būsią mums. Galbūt Naujųjų metų naktį pasidabinus atitinkamos spalvos rūbu ar aksesuaru, atlikus burtą prisišauksime sėkmę visiems metams? O kas pasakė, kad taip būti negali? Tad kviečiame susipažinti su Naujųjų metų tradicijomis, spalvomis, prietarais ir kt.
Galbūt senolių išmintis tinka ir šių dienų žmogui?
Pateikiame keletą Naujųjų metų nakties tradicijų ir papročių, kurie išliko iki mūsų dienų ir atkeliavo iki šiuolaikinio žmogaus. Nevertėtų į tai žiūrėti skeptiškai. Juk niekuomet negali žinoti, galbūt tai mums atsiųstas ženklas, į kurį dabar neatkreipiame dėmesio tik dėl nežinojimo.
- Jei naktis žvaigždėta – bus geri metai.
- Jei per Naujuosius pabučiuoja ūsuotas vyras, tai kitais metais ištekėsi.
- Sakydavo, koks oras per Naujuosius – tokie bus visi metai. Jei per Naujuosius šąla, per Velykas bus šilta. Sniegas ir pustymas – derlingų metų požymis.
- Geras ženklas buvo grįžtant iš bažnyčios į pusnį įvirsti – linai gerai derės.
- Reikia 9 vakarus prieš Naujuosius skaičiuoti po 9 žvaigždes, o devintąjį (Naujųjų metų) vidurnaktį, užsidėjus ant galvos rankšluostį, atsisukti į tamsų lango stiklą – pamatysi savo antrąją pusę.
- Burdavo su žvakėmis ir veidrodžiu, turėdavo pamatyti savo antrąją pusę.
- Norint sutikti savąjį reikia Naujų metų vakarą nešti sąšlavas ant kryžkelės ir atsisukus žiūrėti, ką sutiksi – už to ištekėsi.
- Vaikinai ir merginos atsistoja ratu ir vienas kuris degina degtuką, į kurią pusę degtukas nulinksta – tas myli.
- Savąjį galima susapnuoti. Reikia po pagalve padėti šukas arba spyną, kas sapne atrakins arba sušukuos, tas bus vyras.
- Naujųjų metų rytą svarbu, ką pirmą sutiksi: jei kunigą – gali numirti, daktarą – susirgsi, elgetą – vargas ir skurdas, pirklį – turtas ir laimė. Jei į svečius pirma ateina moteris – nelaimingi metai, vyras – laimingi, žydas – labai laimingi. Jei nori gražiai visus metus atrodyti, reikia pirmąją dieną apsivilkti ką nors naujo.
Margas pasaulis, skirtingi pasitinkami Naujieji
Italijoje pusiaunaktį išmetami pro langus seni daiktai (indai arba baldai). Pirmosios Naujųjų metų dienos rytą rengiamasi naujais drabužiais. Konditerijos gaminiai ruošiami su medumi ir visų rūšių riešutais. Taip pat verdamos lęšių, kietų kiaušinių sriubos. Skanaujamos vynuogės.
Ispanijoje ir Portugalijoje Naujųjų metų išvakarėse su kiekvienu valandos dūžiu suvalgoma po vynuogių kekę ir išsakomi norai. Kiekvienas laikrodžio dūžis simbolizuoja metų mėnesį. Taigi kiekvieną mėnesį išsipildo po išsakytą norą.
Olandijoje ir Belgijoje kepami įvairių formų sausainiai, tortai.
Bulgarijoje svečiai, giminės susėdę prie naujametinio stalo trims minutėms užgesina šviesas. Bulgarai tiki, kad tai simbolizuoja laiką, kai tamsa slepia naujametinius bučinius.
Britų salose pradėjus mušti dvyliktai valandai atidaromos užpakalinės namų durys – išleidžiami senieji metai, o mušant paskutiniam valandos dūžiui atidaromos priekinės durys – įleidžiami Naujieji metai.
Škotijoje naujametę naktį uždegamos statinės, pilnos deguto, ir ridenamos gatvėmis. Sutinkant Naujuosius metus škotai atveria visų namų duris.
Mongolijoje Naujieji metai sutampa su gyvulių augintojų švente. Kalėdų Senis, apsirengęs piemens drabužiais, pasirodo su dideliu botagu, skiltuvu, titnagu ir tabokine.
Gvinėjoje pirmą Naujųjų metų dieną po gatves vedžiojami drambliai.
Kenijoje švenčiama prie vandens: maudomasi vandens telkiniuose, plaukiojama laiveliais, dainuojama ir kitaip linksminamasi.
Sudane vieni kitiems dovanojama riešutų, kad jie atneštų laimę.
Kuboje vakare pripildomi ąsočiai vandens ir lygiai 12 valandą vanduo išpilamas ant žemės. Po kiekvieno laikrodžio dūžio kubiečiai suvalgo po vynuogę. Tikima, kad tai atneša laimę.
Eskimams Naujieji metai prasideda iškritus pirmam sniegui.
Kai kuriose Indijos valstijose Naujųjų metų švenčių dienomis uždrausta pyktis ir bartis.
Kinijoje Naujieji metai švenčiami 15 dienų. 15-oji Naujųjų metų diena dar vadinama Žibintų diena, kai visi įžiebia popierinius žibintus. Tradiciškai ant naujametinio stalo turi būti patiekta dvylika patiekalų, pavyzdžiui, Naujųjų metų pyragėliai, mėsos ir žuvies patiekalai, keptas viščiukas.
Izraelyje Naujieji metai pasitinkami rudens pradžioje, o ant stalo būna daug daržovių bei vaisių, taip pat žuvies ar avino galva, apvali saldi chala su razinomis, skritulėliais supjaustytos morkos, spalva bei forma primenančios pinigus.
Šis tas apie ožkas ir ką jos mums atneš
Ožka yra mielas, baukštus, naminis gyvulėlis, todėl tikėtina, kad ir 2015 metai bus ramesni nei buvusieji. Ožka yra visiškai neagresyvi, atsargi ir netgi drovi, tačiau visiškai atsipalaiduoti neverta, nes ji yra kartu ir raguota bei linkusi badytis. Ožka yra moteriškas ženklas, todėl 2015 metais dominuos meilė, taurūs jausmai. Ožka vaisingas gyvūnas, todėl metai žada vaisingumą ir gausą. Ožka priskiriama prie sumanių ir kūrybingų būtybių, todėl ji globoja poetus, dailininkus, muzikantus, mokytojus, dėstytojus ir socialinių profesijų atstovus.
Verta žinoti
Ožka – aštuntasis iš dvylikos metų ciklo gyvūnų, sutinkamų kinų zodiake. Ožkos metai yra siejami su žemės šakos simboliu „jan“ 未.
Šio gyvūno elementas – žemė, o laikas – 13–15 val.
Metų laikas – vasara, o mėnuo – liepa.
Spalvos – žalia, raudona, violetinė. Skaičiai – 3, 9 ir 4.
Labiausiai atitinkantis Vakarų horoskopo ženklas – Vėžys.
Geros savybės: laki fantazija, draugiškumas, taikingumas, artistiškumas.
Neigiamos savybės: nestabilumas, nuolat besikeičianti nuotaika, kapriziškumas, pesimizmas, nepasitikėjimas savimi.
Tinkama profesija: slaugės, gydytojo, kunigo, socialinio darbuotojo, aktoriaus ir menininko – bet kuri profesija, kur jie gali atskleisti savo kūrybiškumą ir gailestingumą.
Tinkamas partneris: Kiškis (Katinas), Kiaulė.
Netinkamas partneris: Jautis.
Patarimai 2015-ųjų sutikimui
Turbūt visi žino, kad kiekvienais metais, pasitinkant Naujuosius, derėtų pasinaudoti šiokiomis tokiomis gudrybėmis, kurios padėtų į savo gyvenimą prisikviesti sėkmę. Todėl jums, mieli skaitytojai, turime keletą pasiūlymų, kaip Ožkos metams į savo pusę atsukti fortūną. Netikite? Bet gal pabandykite ir įsitikinkite tuo, o gal pasiseks?
Spalva. Kadangi 2015-ieji – žaliosios medinės Ožkos metai, pagrindinis jūsų naujametinio vakarėlio akcentas turėtų būti žalia spalva ir jos atspalviai. Taigi arba papildykite savo spintą šios spalvos drabužėliu, arba šventės vietą papuoškite natūraliais, gamtą atkartojančiais fragmentais. Vertėtų atkreipti dėmesį, kad Naujųjų metų naktį plastikui ant jūsų šventinio stalo vietos nėra.
Taip pat siūloma pasitinkant Naujuosius metus pasipuošti aukso spalvos varpelio, akvamarino ar onikso akmens pakabukais. Jie Ožkos metais neš sėkmę.
Kur? Su kuo? Jei norite prisivilioti sėkmę, patariama Naujuosius sutikti artimųjų, draugų ar šeimos rate. Svarbu – rami ir jauki jūsų šventės atmosfera. Ožkos metais triukšmui ir šurmuliui nėra vietos. Puikia šventine vieta šiemet laikoma kaimo sodyba užmiestyje.
Šventinis stalas. Vaišių stalą užtieskite žalios spalvos staltiese, o serviravimui vietoje įprastinių indų naudokite medinius. Manoma, kad pieno produktai padės susidraugauti su ateinančių metų simboliu, todėl nepagailėkite sūrių, žalumynų, daržovių. Pagrindinis šių Naujųjų metų patiekalas – žuvis arba žvėriena. Desertui puikiai tiks obuolių pyragas ar pan.