Krizė: pieno nebėra kur dėti, teks mažinti supirkimo kainas
Pieno perdirbėjams skelbiant, kad sausio pradžioje bus mažinamos pieno supirkimo kainos, po diskusijų Vyriausybėje Premjeras Algirdas Butkevičius pranešė, kad pieno gamintojams ir perdirbėjams susitarti nepavyko, tačiau mažinti kainas žada ne visi perdirbėjai. Kitais metais situaciją pieno rinkoje taip pat tirs Konkurencijos taryba.
Premjero teigimu, susitikimas dėl pieno supirkimo kainų buvo numatytas kitų metų pradžioje, tačiau buvo paankstintas, perdirbėjams paskelbus apie ketinimus mažinti supirkimo kainą.
„Kai kurie pieno perdirbimo įmonių savininkai gal ir nemažins, bet iš vienos pieno perdirbimo įmonės vadovo išgirdome, kad jie jau nebeturi kito varianto, nes jau labai daug produkcijos yra pagaminę į sandėlius, į Baltarusiją dėl rublio nuvertėjimo nebeparduoda žaliavinio pieno.
Tas pienas lieka Lietuvos rinkoje ir jie jau nebenori to pieno priimti perdirbti. Bet kai kurios įmonės panašią kainą išlaikys ir sausio mėnesį“, – sakė A. Butkevičius.
Kaip Eltai prieš susitikimą sakė Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas, kai kurie perdirbėjai kainas nuo sausio žada mažinti apie 10 centų.
„Kai kurios įmonės būtent už atvežtą pieną siūlo 14 euro centų (48,34 cento). Šiandien Europos Sąjungos (ES) vidurkis yra 37 euro centai (1,27 lito). Suomiai, gaudami 42 euro centus (1,45 lito), dar gauna ir europinę paramą“, – teigė A. Stančikas.
Dėl geopolitinės įtampos ir Rusijos įvesto maisto produktų embargo skaudžiausiai nukentėjo Lietuvos pieno ir mėsos gamintojai. 2014 m. lapkričio mėnesį natūralaus pieno supirkimo kaina buvo 30,3 proc. mažesnė, lyginant su praėjusių metų lapkričiu.
ES Lietuvos pienininkų patirtiems nuostoliams kompensuoti skyrė 48 mln. litų, dar 30 mln. bus skirta iš valstybės biudžeto, tačiau šios lėšos gamintojus pasieks tik vasarį.