Pasaulio sveikatos organizacija sveikina Lietuvą pažabojus tymus ir raudonukę
Lietuva pažabojo tymų ir raudonukės infekcijas – Sveikatos apsaugos ministerija gavo tai patvirtinantį PSO Europos regiono tymų ir raudonukės pašalinimo sertifikavimo komisijos sertifikatą bei PSO Europos regiono direktorės Zsuzsanna Jakab sveikinimą su šiuo reikšmingu pasiekimu. Pasak Z. Jakab, Lietuva prisidėjo prie viso PSO Europos regiono valstybių bendro tikslo – pašalinti tymus ir raudonukę regione. Šiuo metu iš 53 PSO Europos regiono valstybių jau 33 yra pasiekusios tymų ir raudonukės eliminavimą nacionaliniu mastu.
Lietuvai šis svarbus statusas suteiktas atsižvelgiant į tai, jog nuo 2014 metų sausio iki 2016 metų gruodžio mėnesio šalyje nebuvo užfiksuotas nė vienas endeminis tymų ir raudonukės atvejis. Tai rodo, kad Lietuvoje nutrauktas endeminis tymų ir raudonukės virusų plitimas ir nėra endeminio sergamumo šiomis infekcijomis. Tačiau net ir eliminavus tymus ir raudonukę, gali būti registruojami įvežtiniai atvejai ir jų vietinis plitimas.
Šių ligų pašalinimo statusas gali būti paskelbtas tik tada, jeigu per 36 ar daugiau mėnesių nebus užregistruotas nei vienas endeminis tymų ar raudonukės atvejis visose valstybėse narėse.
Tymai ir raudonukė – ūmios užkrečiamos virusinės infekcijos. Tymai plinta per orą ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu, galinti komplikuotis įvairių lokalizacijų komplikacijomis, jie buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų. Iki skiepijimų eros tymais persirgdavo beveik kiekvienas vaikas. Tymais vis dar labai daug sergama šalyse, kur skiepijimų apimtys nepakankamos.
Raudonukė, pasireiškianti karščiavimu, bėrimu bei limfmazgių reakcija, vaikams visiškai nesunki liga, tačiau nėščioms moterims kelia didžiausią riziką. Raudonukės virusas pasižymi stipriu teratogeniniu (sukeliančiu genų arba chromosomų mutaciją, gemalo raidos sutrikimus) poveikiu, todėl ja susirgus nėščiai moteriai kyla didelis apsigimimų pavojus. Pagrindinis skiepijimų nuo raudonukės tikslas – išvengti įgimtos raudonukės ir įgimto raudonukės sindromo.
Abi šios infekcinės ligos suvaldytos dėl ilgalaikių skiepijimų.