Karas daugiabučių stovėjimo aikštelėse: daužomi automobilių stiklai, paliekami grasinantys rašteliai

2017-11-24, Lijana JAGINTAVIČIENĖ

Dauguma šilutiškių žino, ką reiškia vietos stoka kiemuose, kai tenka statyti automobilius, ypač vakare: kiemai, prigrūsti automobilių, kuriuos palieka aplink esančių daugiabučių gyventojai. Todėl kartais kyla rimtų konfliktų tarp šalia gyvenančiųjų. Pasitaiko atvejų, kada už automobilių stiklo valytuvų užkišami ne tik rašteliai su perspėjimais, jog čia  nebestatytų transporto priemonių, bet ir jų apgadinimu – išdaužtais langais, pradurtomis padangomis ir pan.

Sugadina automobilius

„Nuo kada už mašinos pastatymą gretimame namo kieme, kol yra remontuojamas kitas kiemas, reikia daužyti mašinos langus ir kaišioti už valytuvų raštelius? Kur dingo tolerancija? Grižus po darbų, nebuvo kur pastatyti mašinos - tai ir prisiglaudėme gretimo namo kieme. Ir dėl to buvo įskeltas langas ir patirti finansiniai nemalonumai“, - socialiniame tinklapyje rašė moteris. Kita šilutiškė piktinosi, kad vairuotojai negalvoja apie kitus – pasistato automobilius taip netvarkingai, kad vietoj trijų telpa tik du.

Kitas socialinio tinklapio lankytojas tikina, kad į svetimas aikšteles stato savo transporto priemones vien dėl to, kad jas matytų pažvelgę pro langą. „Baisu ir į svečius atvažiuoti. Pasistatai automobilį ir  nežinai, užklius jis kažkam vien dėl to, kad jis nėra to namo gyventojo ar ne. Kur tolerancija? Juk ta žemė nėra privati. Manau, kur nori žmogus, ten gali pastatyti savo automobilį“, - svarstė kita vairuotoja. Diskusijos tikrai užvirė – vieni vienaip galvojo, kiti – kitaip.

Visos Lietuvos problema

Apie transporto priemonių statymo problemas kalbėjome su Šilutės policijos komisariato viršininku Artūru Mikalausku. Pareigūnas teigė, kad nežino jokio teisės akto, kuris draustų statyti automobilius aikštelėse prie daugiabučių. Pareigūnas patarė – radus suniokotą automobilį, kreiptis į policiją. „Čia jau turto gadinimas. Vandališki veiksmai. Suprantu, kad skaudu, kai, grįžus prie namų, nerandi vietos, kur pasistatyti automobilį, nes čia jau stovi transporto priemonės iš gretimai esančių namų. Dabar automobilių  šeimose yra ne po vieną. Reikia supratingumo. Ne tik Šilutėje ši problema egzistuoja, bet ir visoje Lietuvoje“, - kalbėjo viršininkas. Jis pataria gretimų namų gyventojus suorganizuoti bendrą susirinkimą ir aptarti problemą dėl automobilių statymo, priimti kažkokius bendrus sprendimus.

Statyti gali

Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus teigė, kad žmonės gali statyti savo automobilius daugiabučių aikštelėse, nesvarbu, kad jie šalia esančiame daugiabutyje negyvena, nes žemė prie daugiabučio namo dažniausiai nepriklauso gyventojams, paprastai ji yra valstybinė. Be savininko leidimo užsitverti sklypo negalima. „Šilutėje yra tik keli namai, kurie turi išsinuomoję žemę, moka Žemės mokestį. Todėl jie gali savo kiemus apsitverti. Tokie keli namai yra Liepų gatvėje, po vieną H. Šojaus ir Sodų gatvėse. Gyvename teisinėje valstybėje. Kažkas padarė žalą? Reikia kreiptis į atitinkamas institucijas. Nenori, kad statytų  transporto priemones kitų namų gyventojai, tegul išsiperka arba išsinuomoja žemę, moka mokesčius“, - dėstė seniūnas.

Turi mokėti iš savo lėšų

Tie, kurie nori, kad jų aikštelėse nestovėtų kitų namų automobiliai, turi pirmiausia suformuoti daugiabučio gyvenamojo namo eksploatacijai reikalingą žemės sklypą. Teisę inicijuoti sklypų formavimo ir pertvarkymo projektų rengimą miestų ir miestelių teritorijose turi ir daugiabučių, prie kurių formuojami žemės sklypai, savininkai. Šiuo atveju, už projektų parengimą jie turi mokėti iš savo lėšų.

Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerija informuoja, kad, suformavus žemės sklypą prie daugiabučio gyvenamojo namo ir įgijus teisę jį valdyti, galima įsirengti arba praplėsti automobilių stovėjimo aikštelę Statybos įstatymo nustatyta tvarka. Įrengtos aikštelės yra priskiriamos nesudėtingiems inžineriniams statiniams. Pagal statybos techninio reglamento „Gatvės ir vietinės reikšmės keliai“ reikalavimus vienam daugiabučio gyvenamojo namo butui turi būti projektuojama ne mažiau kaip viena automobilių saugojimo vieta. Aikštelei įrengti reikia parengti jos techninį projektą ir gauti statybą leidžiantį dokumentą.

Naudojimosi įrengta automobilių aikštele tvarka nustatoma bendru sutarimu, o, esant nesutarimams – teismo keliu, nes daugiabučių gyvenamųjų namų ar kitos paskirties pastatų savininkų naudojamas ir (ar) valdomas žemės sklypas pagal Daugiabučių gyvenamųjų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymą priskiriamas pastato bendrojo naudojimo objektams, nurodo Aplinkos ministerija.


Straipsnio komentarai

Atsiprasom ponai,2017-11-25
ta demokratines visuomenes pozicija patogi kol patiems subines nedrasko. Kai savo pilis apsitvere dvimetrinem tvorom, tai isores bardakas tarsi ir nejaudina. Visa baime, tik kad rusai neuzpultu ir turtu neatimtu. Kaip sakoma zuvys genda nuo galvos, o visuomene nuo valdzios.... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
aha2017-11-25
tai rimtai, kur tą mašiną įsikelti? Į balkoną užsinešti? Laisva Lietuva, kur man patogu, kur aš noriu, ten ir statau. O jeigu nepatinka, išsipirkit žemę ir statykitės ten. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Komentuotojas2017-11-24
Grįžtu po darbo ir nėra kur mašinos statyti, gal į balkoną mašiną įsikelti? Kai tvarkyti tai yra mokėti už aplinkos priežiūrą tai turiu už namo aplinką, kai statyti mašiną - staiga žemė pasidaro visų! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
1232017-11-24
Gadinti transporto priemonės aišku negalima,bet ką daryti jeigu grįžęs iš darbo negali pasistatyti prie savo namo mašina. Stato kito namo gyventojai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka