Nemuno žemupio laivininkai nušvito – vandenų karaliuką paskandino kyšiai
Po Klaipėdos apygardos teismo sprendimo pramoginių laivų savininkai svarsto, ar piniginė bauda, kurią už korupciją nuteistas buvęs Lietuvos saugios laivybos administracijos (LSLA) valstybinis inspektorius Eugenijus Macijauskas turės sumokėti valstybei, prilygsta per pusmetį Nemuno žemupyje ir Kuršių mariose jo susišluotiems kyšiams.
Kyšius lupo nesidrovėdamas
LSLA Pramoginės laivybos skyriui ilgai vadovavusį vyriausiąjį valstybinį inspektorių E.Macijauską ir jo klientus įklampino kyšiai – atskleistas ne vienas šio tarnautojo nusikalstamos veiklos epizodas.
Šilutės rajono apylinkės teismas E.Macijauską nuteisė už tai, kad jis savo naudai reikalavo ir ėmė kyšius už teisėtas ir neteisėtas paslaugas. Be to, jis dar pripažintas kaltu už tai, kad susitaręs su laivo savininku šilutiškiu R.I., panaudojo pagamintą netikrą dokumentą.
Buvę laivybos inspektorius, pasinaudodamas tarnyba, pažintimis, o kartais ir tariama savo įtaka kitų valstybės įstaigų tarnautojams, per pusmetį kyšius iš viso buvo paėmęs 19 kartų. Šešėlinių atlygių už neteisėtas paslaugas sumos svyruodavo nuo 10 iki 720 eurų.
Nemuno žemupyje laivybą kontroliavęs E.Macijauskas, atrodo, čia jautėsi kaip karaliukas – kyšius iš laivų savininkų lupo nė kiek nesidrovėdamas.
STT tyrėjams pavyko išaiškinti E.Macijausko taikytus nelegalius įkainius: už neteisėtą laivo pirminės techninės apžiūros aktą ir dokumentų pateikimą, kad transporto priemonė būtų įtraukta į Lietuvos vidaus vandenų registrą, inspektorius reikalaudavo 200 eurų.
Korumpuoto valdininko parama motorinio pramogų laivo laivavedžio egzaminus laikantiems asmenims įgyti kainuodavo dar brangiau - už tarptautinį diplomą prašydavo 720 eurų.
Įkliuvęs bylinėjosi dėl pinigų
Pirmosios instancijos teismas E.Macijauskui už neteisėtą veiklą skyrė galutinę daugiau kaip 15 tūkst. eurų dydžio baudą ir nusprendė konfiskuoti nusikalstamu būdu įgytus 2799 eurus.
Nuteistasis nenuleido rankų – apskundęs nuosprendį Klaipėdos apygardos teismui prašė baudą sumažinti iki 3766 eurų arba skirti ne didesnę kaip vienerių metų laisvės apribojimo bausmę.
E.Macijauskas mėgino įrodyti, jog jį stebėję Specialių tyrimo tarnybos (STT) pareigūnai ir prokurorai neteisingai suprato ir traktavo jo santykius su laivininkais, prašė panaikinti nuosprendį dėl dalies jam inkriminuotų nusikalstamos veiklos epizodų.
Proceso dalyvių apeliacinius skundus išnagrinėjusi apygardos teismo kolegija E.Macijausko prašymus atmetė - konstatuota, jog jo nusikalstama veikla atskleista tinkamai, nėra jokio pagrindo paskirtųjų bausmių griežtinti arba švelninti.
Manipuliacijos velionio vardu
Kartu su E.Macijausku buvo teisiamas vienas šilutiškis, siekęs neteisėtos mirusiam žmogui priklausiusio laivo pirminės techninės apžiūros, kur būtų atvėrusi galimybę jį įregistruoti Vidaus vandenų laivų registre, o po to perregistruoti naujojo savininko vardu.
Paprašęs E.Macijausko pagalbos šilutiškis jam įteikė pasigamintą netikrą dokumentą – tarp jo ir mirusiojo neva sudarytą laivo pirkimo ir pardavimo sutartį be datos.
Įbrukęs LSLS valstybiniam inspektoriui tokią klastotę vyras iš anksto jam atsidėkojo - E.Macijauskas savo darbo kabinete pamalonintas 200 eurų kyšiu.
Tuomet valdininkas sukruto - į sutartį įrašė tikrovės neatitinkančią datą, neva patvirtinančią, kad miręs asmuo kitam asmeniui laivą pardavė būtent tuo metu.
Šilutiškio prašyme dėl laivo apžiūros ir įregistravimo netikra sutartis nurodyta kaip įgytą nuosavybę įrodantis dokumentas.
E.Macijauskas suklastotą dokumentą patvirtino LSLA antspaudu, išdavė laivo registravimo liudijimą.
Nubaustas ir kyšio davėjas
Stojęs prieš teismą šilutiškis purtėsi kyšininko etiketės – aiškino pinigų inspektoriui davęs ne už laivo registravimą, o už kažkokius iš jo anksčiau gautus daiktus, žadėtą paplukdymą kateriu.
Teismas tokiomis kalbomis nepatikėjo. Kyšį siūliusio vyro kaltė įrodyta vaizdo ir garso įrašais, rašto ekspertizės išvadomis, liudytojų parodymais, kitokia bylos medžiaga.
Nustatyta, kad šilutiškis įsivėlė į nusikalstamą veiklą siekdamas neteisėtai pasipelnyti – E. Macijausko įregistruotą laivą pardavė ko ne dvigubai brangiau nei įsigijo iš mirusiojo artimųjų.
Valstybės tarnautoją papirkęs klastūnas neišvengė bausmės - už neteisėtą veiklą ir kyšio davimą valstybės tarnautojui jam atseikėta 7532 eurų bauda.
Tarnyboje – su ištiesta ranka
STT agentai atskleidė, jog E.Macijauskas dažniausiai kyšius imdavo už neteisėtą vandens transporto priemonių registravimą ir pramoginių laivų techninių apžiūrų aktų išdavimą netikrinant jų būklės.
Šilutiškių Nemuno žemupio vandenų karaliuku vadintas E.Macijauskas laivų savininkams prižadėdavo įtakoti kitų valstybės įstaigų darbuotojus, kad šie užmerktų akis ir veiktų nesilaikydami įstatymų.
Su E.Macijausku susijusiems asmenims, kurie Šilutės apylinkės teisme pripažino savo kaltę, nuoširdžiai gailėjosi, piniginės baudos sumažintos trečdaliu. Jų bylos baigtos baudžiamaisiais įsakymais.
E.Macijausko baudžiamosios bylos medžiagoje užfiksuoti jo korupcinės veiklos vidaus vandenyse epizodai apima pusmetį.
Buvęs laivybos inspektorius dar gali skųsti nuosprendį Lietuvos aukščiausiajam teismui.
lrytas.lt
Straipsnio komentarai
http://www.northfacejackets.fr/