„Lidl“ statybos Šilutėje – su naftos tvaiku

2017-12-06, Asta Aleksėjūnaitė, Diena.lt

Naujos „Lidl“ tinklo parduotuvės statybos Šilutės centre virto skandalu. Buvusioje autobusų parko teritorijoje pradėti grunto kasimo darbai patraukė žmonių dėmesį po to, kai paviršiniuose vandenyse pasklido degalų dėmės. Paaiškėjo, kad užterštas gruntas buvo kasamas bet kaip, o benzinu dvokiantis smėlis išpiltas sklypuose, kuriuos žadama ateityje parduoti.

Balose – degalų dėmės

Miesto centre Tilžės gatvėje esantis Šilutės autobusų parkas netrukus bus iškeltas į naują vietą – S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje esantį sklypą. Šilutės valdžia senokai dairėsi investuotojų, kurie imtųsi patrauklioje teritorijoje pastatyti naują autobusų stotį bei prekybos centrą. Šiam tikslui savivaldybės įmonė „Šilutės autobusų parkas“ iš valstybės už 223 tūkst. eurų įsigijo apie hektaro ploto sklypą. Šio projekto investuotoju tapo vilniečių įmonė „Projesta Group“. Šį rudenį, pradėjus ruošti teritoriją statyboms, pirmiausiai rangovams teko imtis sovietmečiu čia stovėjusios degalinės demontavimo ir grunto iškasimo darbų.

Vos tik statybininkų technika pajudino čia esančią žemę, vietinių gyventojų dėmesį patraukė po liūčių vandens paviršiuje pasirodę tepalų ar degalų dėmės. Tačiau dalį grunto pradėjus gabenti į miesto pakraštyje esančią Pievų gatvę ir pilstyti krūvelėmis, šilutiškiams atvipo žandikauliai. Buvusi metalinių garažų masyvo teritorija ateityje virs komerciniais sklypais. „Kas gali garantuoti, kad visi tie teršalai jau mėnesį nesisunkia į požeminius vandenis? Neaišku, ar iškastas ir tinkamai utilizuotas po degaline buvęs gruntas? Sovietmečiu autobusų parke buvo visiška netvarka, kas ką norėjo, tą ir pylė po kojomis“, – „Klaipėdai“ dėstė šilutiškiai.

Benzinas nugaruos

Šilutės savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis tikino, kad teršalų rasta tik degalinės ir autobusų plovyklos vietoje. „Ne tik dalis grunto išvežta utilizavimui į Klaipėdą, bet ir skysčio kiekiai. Antradienį geologai pakartotinai ėmė mėginius, bet mes dar nežinome jų atsakymų. Šiuo metu išvežamas tas gruntas, kuris nėra tiek užterštas, kad jį reikėtų utilizuoti. Ten jame kažkada buvo naftos produktų, konkrečiai benzino, kuris išgaruoja, kai sujudini žemę. Bet mes jį turime išvežti, nes reikia „Lidl“ tinklui paruošti žalią žemę, ji turi būti švari“, – aiškino administracijos direktorius.

S. Šeputis pareiškė, kad benzinu dvokiančią žemę statybininkai ramiausiai veža į vadinamąjį „Šanchajų“. Taip vadinamas buvęs garažų masyvas. „Oi, ten daugiau visko po tais garažais yra, nei atvešime. Ten taip užteršta teritorija, kad jos niekas neišgelbės. Po garažais buvo daugybė vadinamųjų duobių, reikėjo grunto išlyginimui. Šią teritoriją vėliau parduosime aukciono būdu. Suformuosime sklypus ir parduosime verslininkams. Nieko baisaus, benzinas išsivadės, ten gyvenamųjų rajonų nebus", – tikino administracijos direktorius. S.Šeputis įsitikinęs, jog gyventojų nuogąstavimai, kad užterštas vanduo galėjo patekti į bendras lietaus nuotekų sistemas, nėra pagrįsti. „Dėjome bonų užtvarus, ir teršalai buvo surinkti“, – patikino S. Šeputis.

Nešvarūs reikalai?

Lietuvos geologijos tarnybos Taršos poveikio vertinimo poskyrio vedėja Virgilija Gregorauskienė, patikrinusi dokumentus, konstatavo šokiruojančius faktus.

„Šiuo adresu yra registruoti du potencialios taršos židiniai. Tai autobusų parko technikos kiemas, kuris yra vidutinio pavojingumo aplinkai objektas. Antras židinys – naftos bazė, kitaip degalinė, kuri yra didelio pavojingumo objektas. Bet tai dar ne viskas. Ši teritorija patenka į Šilutės vandenvietės apsaugos zoną ir tai yra jautri taršai teritorija. Taip, tai yra labai rimti dalykai, bet labai nešvarūs", – patikino V. Gregorauskienė. Paaiškėjo, jog užteršto grunto išvežimo istorijoje yra baltų dėmių.

„Investuotojai,  įmonė „Projesta Group“ samdė specialius leidimus inžinieriams ir ekogeologiniams tyrimams atlikti turinčią įmonę „Geotestus“. Ji Geologijos tarnyboje registravo darbus tyrimams nuo balandžio 10 iki gegužės 5 dienos. Tačiau užsakovai su tyrimus atlikusia įmone neatsiskaitė, finansavimą nutraukė. Jokia ataskaita apie atliktus tyrimus Geologijos tarnybai nebuvo pateikta“, – konstatavo V. Gregorauskienė.

Aptiko didelę taršą

Įmonė „Projesta Group“ vėliau ekogeologinius tyrimus atlikti pasamdė įmonę „Ekometrija“. Šioji išsiėmė leidimus tyrimams atlikti nuo birželio 1-osios iki liepos 31-osios. „Informuoju, kad tyrimai nebuvo atlikti, ataskaita Geologijos tarnybai nebuvo pateikta. Gavusi žurnalistų pranešimą, susisiekiau su šia įmone. Tikinama, jog darbuotojai objekte lankėsi antradienį. Remiantis reglamentais, jokie statybos darbai negalėjo būti pradėti neatlikus tyrimų. Neoficialiais šios įmonės duomenimis, jie aptiko didžiulę taršą. Tai rodo ir naftos produktų plėvelė, matoma ant vandens. Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas turėtų organizuoti neeilinį patikrinimą ir aiškintis situaciją", – vakar rėžė V. Gregorauskienė.

Gruntą išvežė nelegaliai?

Specialistė aiškino, jog tyrimus atlieka ne pati Geologijos tarnyba, tačiau, jei ši sritis ir patikėta privačioms įmonėms, jos privalėjo pradžioje atlikti preliminarius tyrimus, kuriais turėjo būti fiksuota tarša.

„Jei tarša aptinkama, tada atliekami detalūs ekogeologiniai tyrimai, kurių metu patikslinama užterštos teritorijos plotas ir tūris. Jei gruntas ir buvo vežamas, tai buvo padaryta nelegaliai. Nustačius taršą, turėjo būti parengtas užterštos teritorijos sutvarkymo planas. Šį planą, beje, tvirtina regioninis aplinkos apsaugos departamentas. Ar tai buvo padaryta? Tik tuomet gali būti atliekamas teritorijos sutvarkymas, prieš tai pakartojus tyrimus. Visa ataskaita su visa lydinčia dokumentacija, kur ir kiek kokio užteršto buvo išvežta, privalo būti pateikta Geologinei tarnybai ir tik ji vertina, ar aplinka sutvarkyta iki ribinių verčių. Visa tai nebuvo padaryta", – aiškino V. Gregorauskienė.

Maža to, Geologijos tarnyba pasigedo įmonės „Šilutės autobusų parkas“ teritorijoje privalomo požeminio vandens užterštumo lygio nustatymo monitoringo. „Šis monitoringas nebevykdomas nuo 2015 metų. Mes jokių duomenų negauname“, – patikino V. Gregorauskienė.

Vaikšto iš paskos

Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento vadovas Andrius Kairys aiškino, kad jo ausis buvo pasiekusios žinios apie tai, jog Šilutėje darbai vykdomi gal ne visai tinkamai, tačiau neeilinio patikrinimo imtasi tik vakar. „Darbus sustabdėme. Nuvyko mūsų žmonės į vietą, šiuo metu imami mėginiai. Mes savo procedūras pravesime, paimsime mėginius. Tačiau taip išeina, kad mes iš paskos einame. Paaiškinimus turės pateikti rangovas, užsakovas ir pati savivaldybė“, – aiškino A. Kairys. Prieš pasirodant aplinkosaugininkams, vietiniai gyventojai tikino matę kažkokius darbininkus, vandens paviršiuje rinkusius degalų likučius.

„Nemanau, kad jie ten viską surinks, jei jau yra teršalų, per naktį jų vėl atsiras. Bus paimti mėginiai ir iš teritorijos, į kurią buvo suvežtas iškastas smėlis. Na taip, kažkiek grunto galėjo susimaišyti. Bet mes turime laboratoriją, vis tiek išsiaiškins. Geologijos tarnybai jie vis tiek turės pateikti tyrimų mėginius. O teritorijos tvarkymo plano mes nebuvome matę, o ir negalime nuspėti, kas kur ką pradės kasti. Šią minutę nėra aišku, kas iš viso buvo kasama. Jei paaiškės, kad rangovai atliko neteisėtus veiksmus, už tai numatyta atsakomybė. Baudos, kiek pamenu, nemenkos“, – aiškino A. Kairys. Situaciją šioje statybvietėje stebėję šilutiškiai tik lingavo galvomis matydami tokį valstybinių institucijų operatyvumą.

„Didelis klausimas. ar liūčių metu užteršti gruntiniai vandenys nepateko į lietaus nuotekų sistemą. Visi šio kvartalo lietaus paviršiniai vandenys teka į Šyšos senvagę. Kažin ką aplinkosaugininkai čia ras? Sovietmečiu žmonės pasakojo jautę benzino kvapą šuliniuose. Tai tik leidžia nuspėti, koks čia galėjo būti užterštumas“, – abejojo autobusų parko pašonėje įsikūrę žmonės.

Kaltė – rangovui?

Įmonės „Projesta Group“ vadovas Darius Baliukevičius tvirtino, jog specialiai niekas įstatymų neketino pažeidinėti. „Mes esame pasamdę rangovus, įmonę „Betono demontavimo technika“. Sutarta, kad bus išvalyta aikštelė, demontuota degalinė. Visi tyrimai dėl užteršto grunto turėjo būti padaryti. Kadangi projektavimo darbai užsitęsė, su pirmąja įmone, kuri turėjo atlikti tyrimus, sutartį nutraukėme. Juk darbai nevyko. Antroji įmonė tyrimus turėjo atlikti, aš ne specialistas, jei yra privalomi dalykai, manau, jie ir bus padaryti", – aiškino D. Baliukevičius. Įmonės vadovas nustebo išgirdęs, jog vakar darbai buvo sustabdyti, o grunto mėginius pakartotinai paėmė aplinkosaugininkai.

„Aš net nežinojau, kad tokia velniava vyksta Šilutėje. Kadangi ne viskas taip paprastai tokiuose objektuose vyksta, gal kažkur kažkokie darbai užsitęsė. Aš suprantu, kad įmonė turėjo žinoti tvarką. Man teks aiškintis, kokia ten situacija susiklostė. Kadangi degalinė yra potencialus taršos šaltinis, projektas griovimui buvo parengtas. Mums nereikalingi nuotykiai lygioje vietoje, tai tik kelia grėsmę mūsų visam investiciniam projektui. Žinoma, kad mes norime viską tvarkingai ir legaliai daryti. Mus patikino, kad visų tvarkų bus laikomasi“, – situaciją komentavo D. Baliukevičius.

 


Foto galerija

Straipsnio komentarai

AgAg2017-12-06
Jo atejo Maxima i autobusu parko teritorija ir pripyle tersalu. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
GaGa2017-12-06
Čia Maxima pašiko LIDLui ir pasmirdo tvaikas :D :D :D :D :D Komentaras patinka Komentaras nepatinka