Lengvatikių ieško pūsdami miglą?
Į „Šilokarčemos“ redakciją užsuko susirūpinę šilutiškiai. Jie teigė, kad Šilutėje sukurta nauja įmonė, UAB „In Domu“, kuri siūlosi teikti namo administratoriaus paslaugas, ir tai daro peržengdama ne tik verslo etikos ribas. Bandėme išsiaiškinti, kas iš tiesų čia vyksta? Ar tikrai gyventojai tampa varžovų įkaitais?
Renka parašus
Skaitytojai pasakojo, kad dar spalio mėnesį savo pašto dėžutėse rado vokus su popierine informacija apie tai, kad bus vykdomas butų savininkų parašų rinkimas tam, kad pakeistų namo bendrojo naudojimo objektų administratorių. Lankstinukuose nurodyta, kad tai darys UAB „In Domu“. „Šios įmonės vadovas Aurimas Kankalis prisistatė kaip savivaldybės atstovas. Jis teigė, kad parašų rinkimą savivaldybė ir organizuoja. Tačiau nei namo skelbimo lentose, nei kaip kitaip nesame gavę daugiau savivaldybės ar esamo mūsų administratoriaus informacijos apie planuojamą parašų rinkimą. Mums viskas darosi nebeaišku. Kokiu pagrindu organizuojamas namo administratorių keitimas? Kodėl privačios įmonės vadovas prisistato kaip savivaldybės atstovas? Kyla klausimas – ar tik taip nėra klaidinami gyventojai?“, - dėstė Antanas P. Jis tikino, kad jo pažįstamas bandė skambinti įmonei „In Domu“ ir prašė pagalbos dėl sugedusios kanalizacijos. Tačiau pagalbos nesulaukė, kadangi jie nėra jų daugiabučio administratoriai.
Pasipiktinęs buvo ir Zudermano gatvės 9 namo gyventojas Saulius Rimkus. Pasak jo, daugiabutį administruoja UAB „Šilutės būstas“. Šiame name vyras gyvena keletą metų ir iki šiol neturėjo jokio nusiskundimo dėl namo administratoriaus. „Tikrai neturėjau jokio noro inicijuoti parašų rinkimo dėl administratoriaus keitimo. Patys jų nerinkome. Juos rinko „In Domu“ atstovas. Nesirašiau. Nedariau to, nes name nebuvo jokio susirinkimo ir apskritai buvo neaišku su kuo bendrauju. Vyras vis aiškino, kad mums bus pigiau. Bet esu girdėjęs, kad ta įmonė pažeidžia teisės aktus“, - baigė pokalbį S. Rimkus.
Įmonė neaiški
Kito minėto namo gyventojas Aleksandras Sadovnikas yra atsakingas už laiptinę. Pašnekovas pasidžiaugė, kad su dabartiniu namo administratoriumi visada randą bendrą kalbą, o, prireikus pagalbos, visada jos sulaukia. „Mūsų namas tikrai nenori kito administratoriaus. Jau vaikščiojo po namus vienas - „In Domus“ atstovu prisistatė. Ta įmonė man visiškai neaiški. Ant juoko čia ji. Tyčiojasi iš mūsų. Nori, ko gero, iš mūsų pinigų išgyventi. Kai kuriems kaimynams verslininkai net prisistatė, kad yra iš Savivaldybės. Taip renka parašus ir daro be susirinkimo“, - dėstė A. Sadovnikas.
Pabandėme išsiaiškinti, kas čia vyksta? Pirmiausia kreipėmės į Šilutės rajono administraciją ir klausėme, ar žinoma situacija dėl UAB „In Domus“ veiksmų – inicijuojamų parašų rinkimų ir būdų, kaip jie tai daro? Įdomi buvo Šilutės rajono savivaldybės pozicija šiuo klausimu.
Informacija pasiekė Savivaldybę
Situaciją pakomentavo Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pozingis. Pasak jo, Savivaldybės administraciją jau pasiekė informacija, jog įmonės „In Domus“ vadovas A. Kankalis neva prisistato kaip savivaldybės atstovas. „Yra nustatyta tvarka ir jos reikia laikytis. Gyventojų prašymai dėl UAB „In Domus“ pasiekė savivaldybę. Aiškinsimės. Jei paaiškės, kad išties prisistatoma savivaldybės atstovais, tuomet kreipsimės į atitinkamas instancijas, kad jos viską išaiškintų iki galo, o nesilaikantys įstatymų – prisiimtų atsakomybę. Žmonės turi žinoti, kas yra kaip. Atėjęs į namus, darbuotojas turi prisistatyti, parodyti darbo pažymėjimą. Iš kur šiais laikais žinoti, kas ateina? Manau, netrukus mes paruošime informaciją apie tai, kaip, nepažeidžiant įstatymų, turėtų vykti namo administratorių keitimas“, - kalbėjo V. Pozingis. Apie susidariusią situaciją diskutuota ir su daugiabučius administruojančios UAB „Šilutės būstas“ vadovu Mariumi Stankumi.
Primena reklaminį jauką
„Šilutės būstas“ vadovas neslėpė - gauna nemažai gyventojų pranešimų apie „In domu“ veiksmus. „Žmonės sunerimę kreipiasi į mus, iš kur gaunami jų asmens duomenys ir kam visa tai organizuojama? Visi šie veiksmai prieštarauja Lietuvos Respublikos Civilinio Kodekso nuostatoms. Tai patvirtino ir Šilutės rajono savivaldybės atstovai. Naujai įsteigtos įmonės vadovas mums puikiai žinomas asmuo. Tai – buvęs mūsų darbuotojas. Suprantame jų norą žengti į rinką, tačiau supraskite – įmonė iš dviejų darbuotojų nepajėgi tinkamai atlikti daugiabučių namų administravimą ir priežiūrą. Nors jie teigia, kad siūlo tokias pačias paslaugas, tačiau tai labiau primena reklaminį jauką, ant kurių tikisi „pagauti“ naivius gyventojus“, - dėstė pašnekovas. Anot jo, kalbant ir apie avarinės tarnybos paslaugas visą parą, kai įmonėje įdarbinti vos du asmenys ir vienas iš jų yra įmonės vadovas, sunkiai įsivaizduojame. „Kaip tai įmanoma? Pas mus avarinėje tarnyboje dirba net 4 asmenys, kurie pamainomis atlieka budėjimus. O kur dar techniniai inžinieriai, buhalteriai, vadybininkai, teisininkai? Viskas oficialu, visi asmenys įdarbinti, apmokame pagal visus Lietuvoje galiojančius įstatymus. Kaip vyksta jūsų minimoje įmonėje, galėtų atsakyti jos vadovas. Be to, jei jie samdo patentininkus, kaip patys teigia, tad vargu ar galime kalbėti apie atliktiems darbams suteikiamas garantijas, kurios pagal galiojančius įstatymus turi būti ne trumpesnės nei 5 metai. Kaip gali užtikrinti garantiją asmenys, kurie savo veiklą vykdo tik laikinai? Pvz., asmuo patentą išsipirkti gali tik konkrečiam darbui atlikti. Praėjus metams ar net keliems mėnesiams po darbų atlikimo ir išaiškėjus defektams, nėra galimybės išreikalauti garantinių darbų, kadangi asmuo nebevykdo tos veiklos. Kyla klausimas, kas tuomet atliks defektų šalinimą?“, - tęsė M. Stankus.
Pasak jo, gyventojai yra laisvi ir gali rinktis kokį tik nori namo administratorių. Tačiau jo nuoširdus patarimas – devynis kartus pamatuokite, o tik dešimtą kirpkite.
Neva nieko nepažeidžia
UAB „In Domu“ direktorius Aurimas Kankalis tvirtina, kad jie tikrai neprisistato Savivaldybės atstovais. „Mes tik išplatinome lankstinukus su informacija apie tai, kokias teikiame paslaugas. Ant prašymo mes renkame parašus. Prašoma, kad pati savivaldybė suorganizuotų gyventojų susirinkimą, kurio metu būtų sprendžiamas klausimas dėl administratoriaus. Mus jau pasirinko H. Zudermano g. 9 namo gyventojai. Taip pat Juknaičiuose Šiloko g. 7 namo gyventojai. UAB „Šilutės būstas“ patys išsiuntinėjo žinutes, kuriose kalbama ne tik „Šilutės būsto“, bet ir Savivaldybės vardu, kad jie jokių parašų rinkimo neorganizuoja“, - tvirtino A. Kankalis. Jis neslėpė – šiuo metu jo vadovaujamoje įmonėje darbuojasi du žmonės, o buhalterines paslaugas perka iš jas teikiančios įmonės. Šilutiškis sakė, kad jei bus poreikis didesniam skaičių darbuotojų, jų atsiras ir daugiau.
Ne paslaptis – daugiabutį administruojanti įmonė turi atitikti krūvą reikalavimų, turėtų tam tikrus atestatus. A. Kankalis teigė, kad, nutikus nelaimei, jie visada pasiruošę padėti, o besikreipiantis visada paskambins jam pačiam. Tad avarinės tarnybos paslaugos bus visada suteiktos. Planuojama, jog ateityje Šilutėje į pagalbą žmogui būtų atskubėta per valandą. Vadovui paskambinus, vyksta ir klientų aptarnavimas. Biuro verslininkai pakol kas neturi. Neva jis dabar remontuojamas ir dėl to adreso neįvardino. Anot jo, su savininkais yra sudarytas tik žodinis patalpų nuomos susitarimas. Turi jie neva ir asmenį, kuris turi atestatą ir gali prižiūrėti šilumos ir karšto vandens sistemas. Metinę techninę apžiūrą atliks taip pat asmuo, kuris atitinka visus reikalavimus. „Visada galima pirkti paslaugas ir iš kitų įmonių. Tą mes ir darysime“, - tvirtino A. Kankalis. Pašnekovas tikino, kad įmonės veikla yra drausta civilinės atsakomybės draudimu.
O ar įmonė turi veiklos patirtį? Pasak A. Kankalio, patirties jis tikrai turi, mat nemažą laiko tarpą yra dirbęs UAB „Šilutės butų ūkis“, kur užėmė pastatų rekonstravimo vadybininko pareigas, o iki įmonės atidarymo, jis buvo UAB „Stamela“ darbų vadovu. O ar yra suteikiama galimybė gyventojams apmokėti už remonto darbus išsimokėtinai? Anot A. Kankalio, tokia galimybė yra, tačiau tuomet už paslaugas tektų sumokėti daugiau.