ES invazinių rūšių sąrašą papildė ir Lietuvoje auginamas paukštis

2017-12-17, am.lt

ES invazinių rūšių sąrašas 2017 m. buvo papildytas dar 12 augalų ir gyvūnų rūšių, svetimų Europai. Į jį įtrauktos tokios Lietuvoje įvairiais tikslais auginamos ar paplitusios rūšys, kaip mangutas, ondatra, bitinė sprigė, sirinis klemalis, šeriuotoji soruolė, suktalapė elodėja, ir kol kas mūsų šalyje neaptinkamos augalų rūšys – čilinė gunera, lanksčioji stypnė, sausalapė alstė, kaičioji plunksnalapė, Mantegacio barštis. Šiame sąraše atsidūrė ir egiptinė žąsis – Europoje gan sparčiai plintanti agresyvi paukščių rūšis.

Lietuvoje egiptinė žąsis (Alopochen aegyptiacus) stebima labai retai, tačiau šalyje gali plisti. Ji auginama kaip dekoratyvinis paukštis privačiose kolekcijose, todėl norint jas ir toliau laikyti, būtina gauti leidimą ir laikytis nustatytų reikalavimų. Egiptinė žąsis natūraliai paplitusi Afrikoje. Šis paukštis gyvena apie 14 metų, sveria 1,5-2,3 kg, yra 63-73 cm aukščio. Nugara tamsiai ruda, sparnai tamsūs, su žaliu metališku žvilgesiu. Paukščiui skrendant ant sparnų gerai matomos plačios baltos dėmės. Ilgos kojos ir snapas rožiškai raudoni.

Kaip invazinė rūšis egiptinė žąsis jau paplitusi ir daro neigiamą poveikį Jungtinėje Karalystėje, Olandijoje, Belgijoje, Vokietijoje, Švedijoje, Kipre, Danijoje, Lenkijoje, bet gali paplisti ir visoje Europoje. Rūšis grėsmę kelia, nes platina naujas ligas, gali būti paukščių gripo platintoja, kryžminasi su vietinėmis žąsų rūšimis bei yra agresyvi kitiems paukščiams. Ten, kur egiptinė žąsis yra plačiai paplitusi, ji daro žalą pasėliams ir ganykloms.

Šiuo metu į Europos Komisijos patvirtintą ES invazinių rūšių sąrašą jau įrašytos 49 invazinės gyvūnų ir augalų rūšys, kurios aptinkamos ES valstybėse. Aplinkosaugininkai primena, kad naudoti gyvus gyvūnus, gyvybingus augalus, grybus ir mikroorganizmus bei gyvybingas jų dalis, kai invazinės rūšys įtrauktos į šį sąrašą, leidžiama tik gavus atitinkamą leidimą, kurį išduoda Aplinkos apsaugos agentūra.

Šias invazines rūšis griežtai draudžiama laikyti, veisti, auginti, dauginti, naudoti arba mainyti, vežti ar paleisti į aplinką. Kadangi minėtajame sąraše yra gyvūnų ir augalų rūšių, kurias laiko ar augina privatūs asmenys, zoologijos ir botanikos sodai ar kitos organizacijos, Europos Komisija šių rūšių savininkams nustatė pereinamuosius laikotarpius. Pavyzdžiui, asmenys, komercijos tikslais laikantys invazines rūšis, kurias įsigijo prieš jas įtraukiant į ES invazinių rūšių sąrašą, turės jas ne vėliau kaip per dvejus metus perduoti, parduoti asmenims, kurie turi leidimą tas rūšis laikyti, arba per vienus metus nuo rūšies įtraukimo į šį sąrašą pagal nustatytus reikalavimus perduoti kitiems asmenims naudoti nekomerciniais tikslais.

Viešųjų ryšių skyrius


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!