Pagėgiuose visi jautėsi kaip Smetonos laikais

2017-12-23, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Lijanos Jagintavičienės nuotr.
Lijanos Jagintavičienės nuotr.
Pagėgių savivaldybės kultūros centro darbuotojai vėl visus sukvietė į Kalėdinį žąsų turgų. Todėl Turgaus gatvė Pagėgiuose atgijo kaip Smetonos laikais, kur prieš keletą dešimtmečių būtent šioje gatvėje ir buvo įsikūręs Pagėgių  miesto turgus.

Užaugina mažiau

Kvietime buvo parašyta: „Jomarke alsą kels ir meilys kupčystę vest laukininkai, pievininkai, žvejininkai, žemininkai bei karabelininkai. Tavoras brišas pažymėtas tautinio paveldo sertifikatu, teisingai atmerkavotas: tai žąsys, pylės, kūrės, krolikai, žiuvys, krofkės, krendeliai ir kitas tavoras.  Ant bynės neprosnai dūdas tampys muzikantai, vyks vožinai ir kiti monai, šmekiosime tiją, kafiją, švarczupę. Apsirėdymas senobiškas. Smugelninkai gali nešvankaus gėrimo siūlyt, bet žandarai špėgavos kožną anų žingsnį“. Renginio organizatoriai garantavo – „pagada“ ar lietus, turgus bus. Taip ir buvo. Renginio metu visiems priminta, kad kalėdiniai žąsų turgūs pradėti rengti prieš Antrąjį pasaulinį karą – 1933 metų spalio 30 d. Lietuvos Vyriausybė buvo nusprendusi, kad ūkininkų užaugintą žąsų perteklių turi išpirkti valdininkai.  Smetonos laikais Lietuvoje būdavo auginama labai daug žąsų. Jų kasmet vien tik į Vokietiją eksportuodavo maždaug po 600 tūkst. O dabar šių paukščių užauginama daug mažiau.

Nusipirkti buvo ko

Laikėsi tradicijų ir šiandieniai valdininkai – derėjosi ir perko žąsis. Ne tik savo šeimos kalėdiniam stalui papuošti, bet ir turguje sušalusiems susirinkusiesiems pavaišinti. Su pilna pintine pirkinių vaikščiojo Pagėgių savivaldybės administracijos direktorė Dainora Budvytienė. Kiekvienam ranką spaudė ir meras Virginijus Komskis. Jis domėjosi, kaip kam sekasi prekiauti ir pats tradiciškai apsipirko.

„Žąsys, antys, kalakutai – pirkite ir nesigailėsite“, – ant visų Pagėgių  „plyšavo“ žąsų turgaus prekeiviai, perrėkdami net balsinguosius dainininkus, kurių taip pat netrūko. „Kupčiaujantys“ žąsimis nuo pirmojo žąsų turgaus, buvo apjuosti firminėmis prijuostėmis. Tądien žąsienos kilogramą buvo galima įsigyti po 7 eurus, o antienos – po 8 eurus.
Nusipirkti galima buvo ir „cukierkų“ bei „lakierkų“. Kiti paukščiais bei triušiais „kupčiavo“,  todėl ne vienas sustojęs grožėjosi sparnuočiais, o jų buvo įvairiausių: balandžių, fazanų, pimperdų, ančių, vištelių ir kitokių sparnuočių.

Prekybininkai į Pagėgius atvyko iš įvairių šalies vietų.  Pirkėjai taip pat gausiai sugūžėjo. Šaltoką šeštadienio rytą kiekvienas, užsukęs į Pagėgių kalėdinį žąsų turgų, įsitikino, kad renginys buvo vertas dėmesio. Čia netrūko šurmulio, dainų ir juoko, o pasisemta gera energija lydės ilgą laiką.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek suplanavę išleisti vaiko pasiruošimui į mokyklą?