Šventinio stalo iššūkis – suvalgyti tik dvi rieškutes maisto
Šventinis persivalgymas yra savotiškas stresas organizmui, kuris, pasak gydytojų dietologų ir kitų sveikatos specialistų, ne tik sukelia nemalonių pojūčių, bet ir rimtesnių negalavimų. Gydytoja dietologė Rūta Petereit ir „Eurovaistinės“ farmacininkė Laura Vanagaitė pataria, kaip šventiniu laikotarpiu išlaikyti tinkamą mitybą ir kaip elgtis, jei vis dėlto persivalgėte.
Stenkitės nevalgyti sunkiai virškinamo maisto
Gydytoja dietologė Rūta Petereit sako, kad šiais metais pastebima gerų žinių – lietuviai pradėjo labiau planuoti šventes ir ką jų metu valgys. Tikimasi, kad šios šventės bus kiek kitokios ir persivalgiusių žmonių bus mažiau.
„Rekomenduočiau pasiimti lėkštę ir į ją susidėti visus patiekalus, kurių norite paragauti. Tai naudinga, nes matysite, kiek maisto ketinate suvalgyti, nes dažniausiai darome atvirkščiai, suvalgome vieną patiekalą, tada norime kito, o tuomet pasimetame, kiek gi iš tikrųjų suvalgėme“, – sako mitybos specialistė ir priduria, kad vertėtų vakarienės nepradėti per vėlai.
„Vakarieniaujame dažniausiai 18–19 valandą, tad ir Kūčių vakarienės nelinkėčiau pradėti nuo 21 val. Geriau pradėkite anksčiau, neskubėdami, ragaudami, skanaudami savo patiekalus, tuomet pavyks ir išvengti negalavimų“, – pataria Rūta Petereit.
Per šventes laikykitės įprasto režimo
R. Petereit teigimu, švenčių metu vertėtų valgyti taip, kaip esate įpratę. Pasak jos, yra būtini trys pagrindiniai valgymai: pusryčiai, pietūs ir vakarienė. Taip pat keli užkandžiai.
„Prisiminkite, kad tarp užkandžių neturėtų būti ilgesnis kaip trijų–penkių valandų tarpas. Nesivadovaukite taisykle – „nevalgysiu pusryčių, nes po pietų eisiu į svečius“. Būtent didesni tarpai tarp kiekvieno valgio ir skatina jus persivalgyti. Idealu laikytis dviejų–trijų valandų tarpų tarp maisto, jie neturėtų būti ilgesni“, – pabrėžia sveikatos specialistė.
Gydytoja sako, kad šventiniu laikotarpiu galioja ta pati „dviejų rieškučių“ taisyklė, kai rekomenduojama suvalgyti tiek, kiek telpa į saują.
„Ši taisyklė galioja ir vaikams. Kuo mažesnis vaikas, tuo mažesnė porcija, tačiau vaikai šiuo laikotarpiu yra linkę valgyti saldumynus, todėl patarčiau prižiūrėti, kad pagrindinio valgymo metu vaikai valgytų tik normalų maistą“, – teigia specialistė.
Būdai, padėsiantys pagerinti virškinimą
Vaistininkė L. Vanagaitė antrina gydytojai dietologei ir priduria, kad virškinimą galite palengvinti savo pačių susidžiovintomis vaistažolėmis. „Daugelis gamindami mėgsta naudoti prieskonius, tačiau juos galite pakeisti tam tikromis žolelėmis – ciberžole, medetkomis, ramunėlėmis ar čiobreliu. Šie liaudiški būdai ne tik lengvina kosulį ar peršalimą, bet ir gerina virškinimą“, – sako L. Vanagaitė.
Turintiems problemų su rūgštingumu farmacijos specialistė pataria prieš vakarienę išgerti vandens su citrina ir pabrėžia, kad į gėrimą nerekomenduojama dėti mėtų ar kitų priedų, kurie kaip tik ir skatina rūgštingumą.
Vaistininkė taip pat pastebi, kad vis daugiau žmonių, sutrikus virškimui, ypač per šventes, vartoja ir aktyvintąją anglį.
„Šį maisto papildą galima išgerti iškart po vakarienės pajutus pirmuosius persivalgymo simptomus, tokius kaip pilvo pūtimas, sunkumas, šleikštulys ar pykinimas. Anglis veikia kaip antioksidantas, kuris sutraukia visas nesuvirškintas medžiagas“, – aiškina L. Vanagaitė.
Farmacininkė sako, kad aktyvintąją anglį reikia vartoti, atsižvelgiant į kūno masę. „Viena paprasta „angliuko“ tabletė atitinka 7 kilogramus žmogaus kūno svorio. Pavyzdžiui, jeigu sveriate apie 70 kilogramų, siūlyčiau išgerti 10 tablečių. Su aktyvintos anglies kapsulėmis kiek kitaip. Viena kapsulė atitinka 4–5 paprastas tabletes. Tokiu atveju užtenka 1–2 kapsulių“, – teigia vaistininkė.