Šilutėje paminėtas Klaipėdos krašto 1923 metų sukilimas

2018-01-24, Saulius SODONIS
Renginio akimirka. S. Sodonio nuotr.
Renginio akimirka. S. Sodonio nuotr.
Sausio 15-osios vidurdienį Šilutėje prisimintas ir paminėtas prieš 95-erius metus vykęs Klaipėdos krašto sukilimas, po kurio šis kraštas buvo prijungtas prie Lietuvos. Formaliai jam tuomet vadovauta iš Šilutės. Tam įvykiui atminti prieš keletą metų priešais Šilutės rajono savivaldybės administracijos pastatą buvo pastatyta atminimo lenta. Prie jos ir vyko šis jubiliejinės Klaipėdos krašto dienos minėjimas.

Po bendrai sugiedoto Lietuvos valstybės himno bei trimitu Gražvydo Railos atlikto Mažosios Lietuvos himnu laikomo „Lietuvininkais mes esam gimę“ į susirinkusius kreipėsi Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis. Jis trumpai apžvelgė prieš beveik šimtmetį vykusius įvykius šiame krašte ir pasidžiaugė, kad taip pavyko Lietuvai tapti jūrine valstybe.

Išsamiau apie 1923 metų sukilimą kalbėjo Šilutės pirmosios gimnazijos istorijos mokytojas Algirdas Gečas. Neišsiplėsdamas jis prisiminė šio sukilimo vadus, sakydamas, kad tikrasis jo sumanytojas ir rengėjas buvo tuometis Lietuvos Vyriausybės pirmininkas Ernestas Galvanauskas. O sukilimui vadovavo kariškis Jonas Polovinskas, kurio sukilimo metu sugalvotas slapyvardis Budrys vėliau tapo jo tikrąja pavarde. Jis ėmėsi vykdyti sukilimą po to, kai nė vienas aukštųjų to meto Lietuvos karininkų nesutiko būti vadu ir prisiimti atsakomybės vadovaujant neaiškaus statuso sukilėliams. Mokytojas taip pat priminė, kad sukilime dalyvavo ir būsimas Atlanto nugalėtojas Steponas Darius. Vis dėlto, priminė A. Gečas, didžiausia šlovė tame sukilime tenka savanoriams kariams, kurių būta apie 700. O vasario 19 dieną, po derybų su kraštą valdžiusia Prancūzų karine vadovybe, kai per miestą pražygiavo Lietuvos kariuomenės paradas – tai buvo triumfo diena. Klaipėda mūsų!

Keletą dainų atliko Šilutės choras „Pamario aidas“. Tris šautuvų salves – už Lietuvą, už Klaipėdą ir už Šilutę – iššovė šiame minėjime dalyvavę kariškiai.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!