Klastą sumanęs, sukčius veikė kaip šnipas...
Vaikino ir merginos draugystė staiga nutrūko, kai pirmasis jos patėvio namuose slapčia mobiliuoju telefonu nufotografavo pastarojo internetinės bankininkystės sąskaitos bei naudotojo numerius, prisijungimo slaptažodį, kodus, laikytus miegamajame kambaryje, spintelės prie lovos stalčiuje. Tų duomenų pakako finansinei operacijai inicijuoti. Iš anksto su bendrininku suplanuotas nusikaltimas pavyko: į vienos moters sąskaitą iš nukentėjusiojo sąskaitos neteisėtai buvo pervesta 760 eurų. Nusikaltimas išaiškintas, o jo organizatorius, 25 - erių šilutiškis Kęstutis B. sėdo į kaltinamųjų suolą.
Kęstutis B. yra baigęs 10 klasių - nedirba, nevedęs, simpatiškas, mandagus. Bent tokiu atrodė teisme. Nors jaunas, tačiau teisiamas ne pirmą kartą. Dažniausiai buvo baustas už vagystes. Prieš trejus metus nuteistas už nesunkų sveikatos sutrikdymą dėl chuliganiškų paskatų ir viešosios tvarkos pažeidimą. Kęstutis B. turi neišnykusį teistumą, jis pripažintas recidyvine asmenybe, baustas ir administracine tvarka. Paskutinėje baudžiamojoje byloje jam inkriminuotos net keturios nusikalstamos veikos, bet pagal vieną išteisintas. Kęstutis B. laisvės atėmimo bausme nuteistas už tris nusikaltimus, iš kurių du priskiriami apysunkių kategorijai, vienas – nesunkių. Jo bendrininkas, kaltintas pagal tris straipsnius, nuo baudžiamosios atsakomybės atleistas, kadangi susitaikė su nukentėjusiuoju ir atlygino žalą.
Kęstučio B. baudžiamąją bylą išnagrinėjo teisėjas Robertas Povilaitis. Kaltinimą palaikė prokuroras Marius Maurius, kaltinamąjį gynė advokatas A. Butautas. Teismui nerūpėjo, kiek toli buvo nubridusi kaltinamojo ir merginos draugystė, kuri po nusikaltimo nutrūko. Svarbiausia buvo sudėti į loginę grandinę painokas įvykio aplinkybes. Kaltinamajam talkino ne tik bendrininkas, bet ir dar keli asmenys, vėliau tapę liudytojais.
Bendrininko vaidmuo
Teismo posėdyje buvo pagarsinti Kęstučio B. bendrininko parodymai, duoti ikiteisminio tyrimo metu. Pastarasis neprisiminė tikslios dienos, kada 2015-aisiais, spalio mėnesį pas jį apsilankė kaltinamasis su nepažįstamu draugu. Kęstutis B. jo paprašė duoti savo sąskaitos numerį banke, nes laukiantis piniginės perlaidos. Būsimasis bendrininkas, tyliai įtaręs svečią sukčiaujant, savo sąskaitos numerio nedavė, bet pasakė žinantis, kas tokiu atveju gali padėti. Paskambinus vienam šilutiškiui, šis pasiūlė pasinaudoti jo sugyventinės sąskaita. Taip ir padarė. Nors ne iš karto, bet Kęstutis B. svetimus pinigus gavo. 760 eurų iš bankomato prie prekybos centro „Norfa“ išėmė moteris, o nuvežė juos kaltinamajam bendrininkas.
Pasinaudojo neteisėtai įgytomis svetimomis elektroninių mokėjimo priemonių duomenimis
Teismo posėdyje Kęstutis B. visiškai prisipažino nusikaltęs ir patvirtino ikiteisminio tyrimo metu duotus parodymus. Jis, draugaudamas su mergina, kuri gyveno patėvio šeimos namuose, dažnai juose lankydavosi. Kavalierius netruko sužinoti, jog draugės patėvis turi banko sąskaitoje pinigų ir naudojasi internetinės bankininkystės paslaugomis. Ši aplinkybė paskatino Kęstutį B. suregzti planą, kaip įgyti svetimus pinigus. Susitaręs su bendrininku nutarė veikti. Kol draugė buvo vonioje, įsliūkino į miegamąjį kambarį ir, niekam nematant, iš spintelės, stovinčios prie lovos, stalčiaus paėmė banko sąskaitos ir naudotojo numerius, prisijungimo slaptažodį, kodus, išduotus nukentėjusiajam. Tuos duomenis slapčia nufotografavo mobiliuoju telefonu. Pasidarbavęs kaip šnipas, merginai pareiškė turįs skubėti namo. Išėjęs susitiko su bendrininku ir dar dviem asmenimis. Visi nuvažiavo prie prekybos centro „Pamarys“. Čia bendrininkas pabandė per „Wi-Fi“ ryšį prisijungti prie interneto. Nepasisekė. Po nepavykusio pirmo bandymo, Kęstučio B. bendrininkas nusipirko mobiliojo telefono papildymo kortelę ir visa šutvė nuvažiavo į kitą vietą. Ten Kęstutis B., pasinaudojęs bendrininko mobiliuoju telefonu, neteisėtai prisijungė prie būsimojo nukentėjusiojo sąskaitos ir į vienos šilutiškės sąskaitą pervedė 760 eurų. Pinigus iš bankomato paėmė minima šilutiškė ir perdavė Kęstučio B. bendrininkui.
Įtarė kavalierių
Nukentėjusysis ir jo podukra įtarė, kad pinigus apgaulės būdu užvaldė dažnai namuose lankęsis Kęstutis B. Beje, nukentėjusysis santaupų pasigedo jau kitą rytą, kai jų bankomate negavo. Vėliau sužinojo, kad iš jo sąskaitos į vienos šilutiškės sąskaita buvo pervesta 760 eurų. Moteriškė, kuriai sugyventinis įpiršo leisti pasinaudoti savo sąskaita banke, teigė nieko blogo dėl to nepagalvojusi. Ji irgi buvo apgauta. Bet, kaip sakoma, melo trumpos kojos.
Bausmes sudėjo
Kęstutis B. pripažintas kaltu, padaręs tris nusikalstamas veikas, kad veikdamas su bendrininku, mobiliuoju telefonu nufotografavęs įgijo svetimus elektroninių mokėjimo priemonių duomenis, kad, veikdamas su bendrininkų grupe, be šių priemonių naudotojo žinios atliko finansinę operaciją šio asmens vardu ir sukčiavimo būdu įgijo svetimą turtą. Už pirmus du apysunkius nusikaltimus numatytos identiškos bausmės: bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki šešerių metų. Sukčiavimu kaltinamam asmeniui gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki trejų metų.
Kęstutis B. į Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmus atvežtas iš pataisos namų, lydimas policininkų, nes nėra atlikęs ankstesnės bausmės. Apėmimo būdu subendrinus bausmes, griežtesne bausme apimant švelnesnę, kaltinamajam skirtas laisvės atėmimas dvejiems metams ir devyniems mėnesiams. Šią bausmę dėl prisipažinimo sumažinus vienu trečdaliu, Kęstučiui B. nustatytas laisvės atėmimas vieneriems metams ir dešimčiai mėnesių. Bet tai dar ne visa teismo aritmetika. Prie šiuo nuosprendžiu paskirtos ir vienu trečdaliu sumažintos bausmės iš dalies pridėta 2015 metų rugsėjo 11 dienos nuosprendžiu paskirtos ir neatliktos bausmės dalis - laisvės atėmimas aštuoniems mėnesiams. Galutinė Kęstučio B. subendrinta bausmė – laisvės atėmimas pataisos namuose dvejiems metams ir šešiems mėnesiams. Laisvės atėmimo bausmės pradžia - 2018 metų sausio 26 diena. Užteks laiko persvarstyti savojo gyvenimo realijas. Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų nuosprendis gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos, o suimtam nuteistajam nuo nuosprendžio kopijos įteikimo dienos.