Mirė operos solistas V. Noreika

2018-03-03

Eidamas 83 metus mirė operos solistas, Lietuvos nacionalinės ir kultūrinės meno premijos laureatas Virgilijus Noreika.

Nacionalinė kultūros ir meno premija V. Noreikai buvo suteikta už „aukščiausią vokalinį meistriškumą ir neblėstantį talentą“.

V. Noreika yra dainavęs daugelyje pasaulio teatrų scenose: Maskvos didžiajame teatre (daugiau kaip 50 kartų), Berlyno valstybės operoje, Paryžiaus „Grand Opera“, Buenos Airių „Teatro Colon“, Stokholmo, Sofijos, Belgrado, Budapešto, Bukarešto, Varšuvos, Prahos, Bratislavos, Kijevo, Minsko, Talino, Rygos, Čikagos lietuvių operoje ir kitose scenose.

Dainininkas sukūrė daugiau kaip 50 vaidmenų. Be vaidmenų lietuvių kompozitorių – Kazimiero Viktoro Banaičio, Giedriaus Kuprevičiaus, Vytauto Klovos, Balio Dvariono, Vytauto Laurušo – operose, atliko pagrindines partijas žymiausių užsienio kompozitorių operose: Don Jose (G. Bizet „Carmen“), Werther (J. Massenet „Werther“), Edgardo, Nemorino (G. Donizetti „Lucia di Lammermoor“, „Meilės eleksyras“), Lensky (P. Tchaikovsky „Eugene Onegin“), Otello, Alfredo, Hercogas (G. Verdi „Otello“, „La Traviata“, „Rigoletto“), Cavaradossi, Johnson, Rodolfo (G. Puccini „Tosca“, „Manon Lescaut“, „La Boheme“), Vladimir (A. Borodin „Kunigaikštis Igoris“), Mozart (N. Rimsky-Korsakov „Mozart and Salieri“) ir kitas.

Virgilijus Noreika atliko ir solinius koncertus, jų yra surengęs daugiau kaip 700.

Muzikologas V. Bruveris: V. Noreika – viena nepaprasčiausių asmenybių

Anot Lietuvos muzikologo Jono Vytauto Bruverio, V. Noreika buvo viena nepaprasčiausių Lietuvos kultūros asmenybių: „Man sunku kalbėti. Noreika buvo mūsų kultūros viena nepaprasčiausių, ryškiausių asmenybių. Seniai girdėjome jį dainuojant per radiją ar televiziją. Jis, sulaukęs tikrai žilos senatvės, išlaikė puikiausią balso grožį. Žinoma, nebe ta jėga, bet grožis išliko.“

Muzikologo teigimu, visa V. Noreikos veikla žymėjo Lietuvos operos kultūrą, kuri buvo atpažįstama net didžiausiose pasaulio scenose. V. Bruveris viliasi, kad šią tradiciją gebės išsaugoti ir tęsti V. Noreikos mokiniai.

„Visa veikla – gausybė koncertų, operos vaidmenų, jo pedagoginė veikla – buvo mūsų vokalo kultūros pasididžiavimas ir neatsitiktinis reiškinys, o visiškai dėsninga veikla, susijusi su mūsų operos, kamerinio dainavimo tradicija. Duok, Dieve, kad jo mokiniai ją išlaikytų“, – LRT RADIJUI sako V. Bruveris.

Šalies vadovai reiškia užuojautą  

Mirus žymiam operos solistui, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui, profesoriui V. Noreikai, ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pareiškė nuoširdžią užuojautą šeimai, artimiesiems, visiems, kuriems teko garbė pažinoti šią kilnią asmenybę.

„Tai skaudi netektis visai Lietuvos kultūros bendruomenei. Netekome genialaus dainininko, kuris garsino mūsų valstybę didžiosiose pasaulio scenose. Jo pedagoginio talento dėka, išugdyta daugel puikių muzikų, kurie garbingai tęsia garsaus mokytojo tradicijas. Šviesus Virgilijaus Noreikos atminimas amžiams išliks Lietuvos žmonių širdyse ir visoje mūsų  kultūros istorijoje“, – pabrėžia premjeras.

Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė taip pat pareiškė užuojautą mirus V. Noreikai.

Šalies vadovės teigimu, su mumis visada išliks nepakartojamas V. Noreikos tenoras, skambėjęs ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje – atstovavęs geriausioms operos ir kamerinio vokalo tradicijoms bei aukščiausiai jo kultūrai. Talentas, kuris brangino kiekvieną klausytoją ir sugebėdavo pasiekti kiekvieną širdį.

Anot Prezidentės, esame dėkingi V. Noreikai už sukurtą vokalo mokyklą ir daugiau nei keturis dešimtmečius, atiduotus pedagogo darbui, už išugdytą plejadą puikių dainininkų, kurie, kaip ir jų mokytojas, garsina Lietuvą.

Dėl skaudžios netekties valstybės vadovė pareiškė nuoširdžią užuojautą V. Noreikos šeimai, artimiesiems, draugams, kolegoms ir visai Lietuvos kultūros bendruomenei.

LRT.lt


Straipsnio komentarai

Vytautautas2018-03-11
nezinau del kokiu priezasciu neminimas jo tituluotas vardas SSSR Liaudies artistas ,gal pries mirti ateme kas nors...? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
zita2018-03-03
uzuojauta Komentaras patinka Komentaras nepatinka
užuojauta 2018-03-03
tiktas maestro buvo Komentaras patinka Komentaras nepatinka