Ugdykime širdį Lietuvai
Pilietinės visuomenės formavimas ir ugdymas prasideda ikimokykliniame amžiuje. Tai pagrindiniai šeimos, bendruomenės, tautos ir visuomenės veiksniai, į kuriuos turime atsigręžti. Žinant, kad nėra blogų vaikų, yra tik daug nelaimingų, nusivylusių, kuriems trūksta meilės, dėmesio, pasitikėjimo savimi. Pastebėjome, kad šiame laikotarpyje aktualu ir spręstina – saugi ugdytinių emocinė būsena, kuri skatintų norą pažinti, švęsti ir kurti. Tai pagrindiniai šeimos, bendruomenės, tautos ir visuomenės, buriančios masinėms iniciatyvoms, veiksniai, tai paskata matyti vieniems kitus širdimi.
Šilutės lopšelis-darželis „Žvaigždutė“ dalyvavo Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimui skirtų kūrybinių darbų ,,Čia Lietuva, čia mano namai“ konkurse. Įstaigos projektas ,,Ugdykime širdį Lietuvai“ rajone laimėjo trečią vietą, gavo finansavimą.
Projekto tikslas - prisimenant amžinąsias vertybes (meilę, gerumą, gailestingumą, kilnumą, drąsumą ir kt.) bei vadovaujantis autoriais S. Amonašvili, J. Gippenreiter ir G. Chapman, sukurti leidinį „Ugdykime širdį Lietuvai“ ir atitinkamą aplinką vaikų jausmų ugdymui. Pagal projektą įsigijome emocinius pufus, žaidimus jausmų atpažinimui, pykčio valdymo baubą, organizuota rajono ikimokyklinių ugdymo įstaigų šventė ,,Mažieji Šilutės talentai – Mes galim“, kuriame dalyvavo devynių rajono ikimokyklinių įstaigų atstovai, vykdyti edukaciniai renginiai Šilutės F. Bajoraičio bibliotekoje ,,Aš jausmų ir emocijų sūkuryje“.
Šiuo metu ypatingas dėmesys skiriamas leidinio ,,Ugdykime širdį Lietuvai“ kūrimui. Leidinio turinį sudarys pamokos-metodiniai patarimai, kaip elgtis tėvams, pedagogams, visiems aplinkiniams, pastebėjus vaiko emocines audras ir nerimus, jo nenorą bendrauti, nepasitikėjimą savimi. Medžiaga pateikiama, atsigręžiant į amžinąsias vertybes, jų taikymą šiandienos gyvenime, remiantis autorių asmenine, darbo, veiklos, mokymo ar bendradarbiavimo patirtimi. Pamokas leidiniui ruošia lopšelio-darželio bendruomenė, tėvai, darbuotojai, socialiniai partneriai: Šilutės rajono savivaldybės F. Bajoraičio bibliotekos vaikų aptarnavimo skyriaus darbuotojos ir Šilutės M. Jankaus pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytojos. Tikimės, kad leidinys padės vaikų teigiamų emocijų ugdymui, drąsios ir pasitikinčios savimi asmenybės formavimui.
Šventinį laukimą pradžiugino Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko Ramūno Karbauskio idėja - apdovanoti Lietuvos vaikus tautiniais kostiumais, kuriais, minėdami Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmetį, pasipuošė mūsų darželio vaikai. Šventės prasidėjo Tautiška giesme, skambėjo dainos apie Lietuvą, gimtinę, vaikai prisiminė tautinius simbolius, trispalvės spalvų reikšmę, atsakinėjo į viktorinos klausimus, kuriuos uždavė svečias – Šimtametė Lietuva.
Įsijungėme į Lietuvos ikimokyklinių įstaigų organizuojamus renginius. Dalyvavome Šiaulių lopšelio-darželio „Coliukė“ organizuotoje Lietuvos ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasaulinėje pilietinėje akcijoje „Lietuvis – lietuviui“. Vaikai kūrė atvirlaiškius, kurie išsiųsti į lituanistines mokyklas Airijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Australijoje. Prisijungėme prie Klaipėdos lopšelio-darželio „Volungėlė“ inicijuotos tarptautinės nuotraukų parodos „Vėliavos plazdėjime Lietuvą matau“. Gaminome trispalves, pasipuošę fotografavomės prie žymių mūsų miesto pastatų - Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos ir H. Šojaus muziejaus.
Sėkmė lydėjo Šilutės miesto Lietuvos šimtmečio minėjimo renginiuose. Šilutės kultūros ir pramogų centro konkurse „Šimtmečio atvirukas“ priešmokyklinukai Mykolas Skurdelis ir Liepa Klumbytė tapo nugalėtojais. Pagal jų piešinius sukurti atvirukai ir išsiųsti emigracijoje gyvenantiems šilutiškiams, kaip sveikinimai Valstybės atkūrimo šimtmečio proga. Prisijungėme prie Šilutės rajono švietimo įstaigų akcijos, kūrėme Šimtmečio kalendorių. Dalyvavome Šilutės lopšelio-darželio „Žibutė“ pilietinėje akcijoje „100 žingsnių Lietuvai“. Visi įstaigos darbuotojai ir ugdytiniai vienu metu žingsniavome 100 žingsnių, skirtų Lietuvai.
Valstybės atkūrimo šimtmečio akivaizdoje praeitis suvokiama ne tik kaip priežastis iškilmingai paminėti svarbią sukaktį, bet ir kaip paskata susimąstyti apie praeities svarbą dabarčiai bei kokius svarbius tikslus mes keliame sau. Šiandienos herojus yra kiekvienas Lietuvos pilietis, net ir pats mažiausias. Todėl turime stengtis, kad mums čia būtų gera gyventi, kad galėtume didžiuotis, jog esame lietuviai.