Žuvivaisos specialistai rengiami Žemaičių Naumiestyje

2018-03-11, Žemės ūkio mokyklos informacija

Šilutės žemės ūkio mokykla – akvakultūros specialistų rengimo Lietuvoje pradininkė. Įgyvendinus Europos sanglaudos fondo projektą „Šilutės žemės ūkio mokyklos žuvininkystės praktinio mokymo centro sukūrimas“ (VP3-2.2-ŠMM-13-V-03-031, jo vertė – 2,87 mln. eurų), Žemaičių Naumiesčio skyriuje įkurtas vienintelis Lietuvoje bei Baltijos šalyse sektorinis žuvininkystės praktinio mokymo centras.

Nuo 2014 m. šiame centre įgyvendinama modulinė žuvininkystės verslo darbuotojo pirminio profesinio mokymo programa, pagal kurią mokytis gali vidurinį išsilavinimą įgiję mokiniai. Mokslas trunka pusantrų metų – tai ypač patogu tiems, kurie nenori gaišti laiko mokykloje ir ketina darbuotis arba kurti nuosavą verslą. Be to, teorijos mokymas vyksta nuotoliniu būdu, todėl kuo puikiausiai galima mokslą derinti su darbine veikla – į mokyklą atvykstama tik praktiniam mokymui. Pastaruoju metu pradedami įgyvendinti Žemaičių Naumiesčio skyriaus mokinių bendrabučio renovavimo planai, todėl jau visai netrukus atvykstantys į praktikas mokiniai galės apsistoti patogiuose ir šiuolaikiškuose kambariuose.

Besimokantieji pagal žuvininkystės verslo darbuotojo programą įgyja tokias kompetencijas, kurios leidžia ne tik dirbti akvakultūros įmonėse, bet ir patiems steigti ūkius, kuriuose šiltavandenės bei šaltavandenės žuvys auginamos uždarose recirkuliacinėse sistemose arba tvenkiniuose. Programa apima įvadą į žuvininkystės sektoriaus darbo rinką, žuvų veisimą, žuvų biologiją, pašarus, žuvų šėrimą, šėrimo technologijas bei šėrimo įrangą, recirkuliacinių sistemų konstrukcijas, statinius, energijos tiekimą, recirkuliacinių sistemų įrangą, jos valdymą ir priežiūrą, žuvų auginimo įrenginius, jų valdymą ir priežiūrą, akvakultūros verslą ir jo organizavimą, dirbtinį žuvų veisimą ir ikrų inkubavimo technologijas. O tai reiškia – vystyti akvakultūros verslą nuo žuvų veisimo iki prekinės produkcijos užauginimo. Greta pagrindinių, privalomųjų kompetencijų, programa sudaro galimybes mokiniams įgyti ir keletą papildomų: rekreacinę žvejybą, pirminį žuvies apdorojimą bei laivavedybą. Visa tai ne tik patrauklu jaunimui, bet ir aktualu regionui, kadangi Šilutė - Nemuno žemupio kraštas, kur yra tikrai didelės galimybės vystyti žuvininkystę, o ir mūsų šalis yra jūrinė valstybė, kur žuvininkystė visada buvo, yra ir bus svarbi ūkio šaka. Vis dėlto šalis pati užaugina ir sužvejoja tik nedidelę dalį jos suvartojamos žuvies. Kaip neseniai sužinojome iš nelaimingo atsitikimo su įlūžusiu Lenkijos piliečių automobiliu rusniškių atidarytame ledo kelyje, žuvį, kurią dedame ant savo stalo, mums veža net iš Lenkijos. O kodėl gi mes negalime jos užsiauginti patys? Nesame darbštūs, sumanūs, kūrybingi? Anaiptol. Būtent todėl Šilutės žemės ūkio mokykla ir pradėjo rengti akvakultūros specialistus, populiarinti žuvininkystę, atverti naujas galimybes ir paskatinti jaunus žmones imtis verslo savo šalyje, šitaip prisidedant prie žmonių poreikių patenkinimo ir gerovės kūrimo.

Sektoriniame žuvininkystės praktinio mokymo centre sumontuotos ir veikia dvi pavyzdinės bei dvi gamybinio tipo šiltavandenių ir šaltavandenių žuvų auginimo sistemos (jose kasmet numatyta užauginti net po 10 tonų žuvies). Čia auginami europiniai šamai, eršketai, upėtakiai ir peledės. Taip pat įsigytas laivas, skirtas vidaus vandenų laivavedžio ir rekreacinės žuvininkystės mokymui, automobilis gyvai žuviai transportuoti,  įrengtas žuvų inkubatorius, veikia modernus pirminio žuvies apdorojimo skyrius, kuriame mokiniai mokosi nužvyninti, nuodinti, filiuoti, atšaldyti, užšaldyti, glazūruoti, sūdyti, rūkyti, pakuoti vakuumu, sandėliuoti ir realizuoti savo užaugintas žuvis. Mokykla jau prekiauja savo užauginta žuvimi – visi, norintys jos įsigyti, gali kreiptis į mokomosios žuvininkystės fermos darbuotojus adresu Ramybės g.4, Žemaičių Naumiestis.

Šią programą jau baigė 115 mokinių – nemaža jų dalis dirba pagal įgytą kvalifikaciją arba kuria savo verslą.  Šiuo metu akvakultūros mokosi 78 mokiniai. 2017 m į pirmąjį kursą buvo priimta dvigubai daugiau mokinių nei buvo planuota. Tai reiškia, kad akvakultūra – patraukli studijų kryptis. Todėl galima tikėtis, kad jau visai netrukus šalies rinkoje bus galima dažniau įsigyti čia pat, vietoje, užaugintos šviežios žuvies. Be pagrindinio savo uždavinio – mokyti ir suteikti jaunimui šiuolaikiškas, inovatyvias akvakultūros kompetencijas, žuvininkystės praktinio mokymo centre vykdoma įvairi edukacinė veikla visos Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklų mokiniams ir darželinukams, šeimoms, įmonių kolektyvams ir įvairaus amžiaus neformaliojo ugdymo dalyviams, vedamos gamtos mokslų ir technologijų pamokos, vykdomas profesinis informavimas ir konsultavimas, konsultuojami verslininkai, vyksta kvalifikacijos tobulinimo renginiai rajono ir visos šalies pedagogams.

Mokykla laukia visų: ir tų, kurie nori mokytis, ir tų, kuriems tik šiaip smalsu pamatyti, kaip gi veikia toji uždara vandens apytakos žuvų auginimo sistema, ir tų, kurie nori paskanauti čia pat užaugintos žuvies, ir tų, kurie nori imtis akvakultūros verslo. Kreipkitės, ir visada būsite šiltai priimti. Na, o visai netrukus mokykla pasidalins ir žuvies patiekalų receptūromis – mat, nutirpus sniegui, net 11 darbuotojų žada išvykti naujų žinių įgyti Prancūzijoje ir Portugalijoje. Šiais mokslo metais mokykla vykdo Erasmus+ programos projektą „Žuvis ir jūros gerybės: keiskime mitybos įpročius“ (Nr. 2017-1-LT01-KA102-035048), kurį finansuoja Europos Komisija, o administruoja Švietimo mainų paramos fondas. Taigi -  domėkimės vieni kitais. Daugiau informacijos apie programą bei žuvininkystės praktinio mokymo centrą galima rasti adresu www.szum.lt


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!