Mokiniai pasinėrė į Šilutės miesto istoriją

2018-04-26

Šimtametes senųjų Šilutės pastatų paslaptis užsimoję įminti miesto gimnazijų ir pagrindinių mokyklų mokiniai savo istorijos tyrimų rezultatais pasidalins su visa Šilutės bendruomene. Jų kartu su mokytojais surinkti faktai apie miesto centre esančius senuosius pastatus bus publikuoti Šilutės žiniasklaidoje. Pastatų istorijomis su savo skaitytojais dalinsis laikraščiai „Pamarys“ , „Šilutės naujienos“, „Šilokarčema“ bei interneto portalai „Šilainės kraštas“ ir „ŠilutėsETAzinios.lt“.

„Norėčiau nuoširdžiai padėkoti „Šilutės sekretų“ projekto partneriams – miesto gimnazijoms ir mokykloms ir Šilutės žiniasklaidai, kurie ne tik surinko įdomiausius faktus apie mūsų miesto istoriją, bet ir sudaro galimybę visiems šilutiškiams su jais susipažinti. Mokiniai ir jų mokytojai atliko didžiulį darbą rinkdami ir sistemindami informaciją apie seniausius Šilutės pastatus. Visa surinkta istorinė medžiaga šiuo metu skelbiama specialiai „Šilutės sekretų“ projektui sukurtoje kol kas uždaroje „Facebook“ grupėje, o jau artimiausiu metu ji bus pradėta skelbti miesto laikraščiuose ir interneto portaluose“, - sako „Šilutės sekretų“ projektą iniciavusios bendrovės „Šilutės baldai“ direktorius Eimuntas Jankauskas. Idėją įgyvendinantys jos iniciatoriai taip pat prašo visos miesto bendruomenės pagalbos nagrinėjant senųjų Šilutės pastatų istoriją.

„Mokiniai surinko daug įdomios istorinės informacijos. Tačiau senieji namai yra ne tik pastatai – tai istorijos dalyviai ir liudininkai. Tad norime kreiptis į visus šilutiškius kviesdami su vaikais pasidalinti savo turima informacija apie senuosius namus, jų gyventojus, istorinėmis nuotraukomis“, - prisidėti prie bendruomenę suvienijusio projekto kviečia E. Jankauskas. – „Rašyti galite tiesiai į redakcijas ir portalus, kuriuose rasite namų aprašymus, labai lauksime“.

Įgyvendindami bendruomeninį „Šilutės sekretų“ projektą, miestą išgarsinusią „Šilutės sieną“ sukūrę partneriai – AB „Šilutės baldai“, Šilutės meno mokykla ir  Šilutės rajono savivaldybė - iš užmaršties užsimojo prikelti šeštąjį šimtmetį skaičiuojančio miesto vaizdus. Šaligatviuose, šalia senųjų miesto pastatų bus sukurti „sekretai“ – grūdintu stiklu dengti požeminiai „kambariukai“, o kai kur – gal net ir nameliai ant sienos, kuriuose bus įrengti tikri kambariai, kokie kadaise buvo šiuose namuose ar pastatuose. Šilutė bus bene pirmuoju miestu Europoje, kuris savo istoriją įamžins tokiais išskirtiniais mažosios architektūros akcentais. Pirmieji 20 Šilutės „sekretų“ bus sukurti Lietuvininkų gatvėje, kur iki šių dienų išlikę vieni svarbiausių miesto istorijai pastatų.

Pirmajame projekto įgyvendinimo etape prie projekto prisijungusių miesto mokyklų mokiniai rinko istorinę „auksinio“ Šilutės istorijos laikotarpio – XIX a. pabaigos – XX a. vidurio – medžiagą apie burtų keliu išsirinktus 20 pastatų.  Šilutės I gimnazija, vadovaujant mokytojai Laimai Toliušienei,  aiškinosi  Lietuvininkų g. 9, 40, 11, 26, 3, 20 pastatų „sekretus“; Šilutės Vydūno gimnazija su mokytoja Jūrate Guseviene – Lietuvininkų g. 1, 25, 27, 30, 36 pastatų paslaptis; Šilutės Pamario pagrindinei mokyklai ir mokytojoms Violetai Stanišauskienei ir Loretai Gečienei teko atskleisti Lietuvininkų g. 38, 31, 5 ir 7, 24 numeriais pažymėtų namų istorijas; Šilutės Martyno Jankaus pagrindinė mokykla su mokytoja Daiva Losiene išnarpliojo Lietuvininkų g. 15, 10, 8, 32 pastatų paslaptis.

Andrius Sirtautas, Šilutės Meno mokyklos mokytojas, kartu su „Šilutės baldų“ direktoriumi E. Jankausku ir miesto vicemeru Algiu Bekeriu šiuo metu sprendžia ypač svarbią - techninę - šio projekto užduotį: kur, kokioje „dėžėje“ saugiai ir patogiai įrengti „sekretų kambarius“. Parsisiųsdintas galimas „kambario“ variantas – saugus prancūziškas grindinis šviestuvas – beveik tobulas, jei jį dengiantis stiklas nebūtų išgravituotas linijomis. „Tikrasis iššūkis – ne „kambarių“ sukūrimas, bet sprendimo, į ką jie bus patalpinti, „atradimas““, - juokauja A. Sirtautas. Meno mokyklą lankantys vaikai „sekretams“ atkuria pastatų kambarius – kadaise čia virusio gyvenimo epizodus. Planuojama, kad pirmieji „Šilutės sekretai“ miesto centre bus įrengti rudenį, kai baigsis Lietuvininkų gatvės rekonstrukcija.

„Miestas keičiasi ir atsinaujina. Manau, labai svarbu tai, kad į šį procesą kuo plačiau įsitrauktų ir bendruomenė. Tokios iniciatyvos kaip „Šilutės sekretai“ ir „Šilutės siena“ suteikia progą miestelėnams atidžiau pažvelgti į daugiau nei 600 metų skaičiuojančią miesto istoriją ir visiems prisidėti kuriant mažosios architektūros darbus, kurie papuoš Šilutę“, - sakė „Šilutės baldų“ direktorius E. Jankauskas.


Straipsnio komentarai

Morkus2018-04-27
Na bent gatvę galėjote teisingai užrašyti. Kiek matau ji yra Lietuvininkų.. Komentaras patinka Komentaras nepatinka