Litų keitimas vyksta ramiai, o kainos gali kilti pačios

2015-01-11, Saulius SODONIS
Pirmosiomis lito į eurą keitimo dienomis nemažą lankytojų srautą turėjo atlaikyti paštas.
Pirmosiomis lito į eurą keitimo dienomis nemažą lankytojų srautą turėjo atlaikyti paštas.
Jau devynias dienas gyvename su nauju pinigu – euru. Jis pamažu tampa mūsų piniginių dalimi. Nors iki sausio 15 dienos bus galima atsiskaityti ir litais, ir eurais, tačiau vis daugiau žmonių jau naudoja naująją valiutą. Juos arba pasiėmė iš bankomatų, arba pasikeitė viename iš bankų ar tiesiog pašte.         

Keitimas vyksta labai ramiai

Litus į eurus galima pasikeisti visuose Šilutės mieste esančiuose bankuose. Trečiadienį po vidurdienio juose lankantis beveik visuose buvo ramu. Nežinantis, kad pas mus vyksta pinigų keitimas, to niekaip nė neįtartų. Visuose aplankytuose bankuose laukė vos po keletą žmonių. Vieni jų keitėsi pinigus, kiti atlikinėjo įprastas bankines operacijas. 

Šių dienų įspūdžiais sutiko pasidalinti „Swedbank“ Šilutės skyriaus vedėjas Martynas Valaitis. Anot pašnekovo, bankininkai ruošėsi žymiai didesniam žmonių antplūdžiui nei jis buvo iš tiesų. Šiame skyriuje buvo paruoštos papildomos darbo vietos, kad būtų kuo greičiau aptarnaujami pasikeisti pinigų atėję gyventojai. Tačiau, jo nuomone, srautas padidėjo tik apie 20–30 procentų. Tad šis laikotarpis didesnių nepatogumų nei klientams, nei banko darbuotojams nepadarė.

Paklaustas, kaip vyksta keitimo procedūros, M.Valaitis sakė, kad stebino tai, jog žmonės turi tiek daug monetų, o ypač smulkių centų. Vidutiniškai gyventojai atsineša po 1 litro talpos maišelius. Tačiau yra atnešę ir didžiulį indą, kuriame galėtų tilpti apie 10 litrų monetų. Tačiau bankui „Swedbank“ tai jokių problemų nesudaro, nes čia yra monetų priėmimo ir rūšiavimo aparatas. Jis labai gretai surūšiuoja ir suskaičiuoja visų nominalų monetas. Tad šios operacijos netrunka ilgai, nėra sudėtingos ir atliekamos operatyviai, panašiai, kaip ir keičiant banknotus.

Šio skyriaus vedėjas priminė, kad litai į eurus bus keičiami iki liepos pirmos dienos, todėl didelės būtinybės skubėti nėra.

Žiūrint į nedideles eiles kituose Šilutės bankuose išties susidarė įspūdis, kad žmonės suprato, jog didelės būtinybės skubėti nėra.

Paštui neįprastas darbas ir didelis krūvis    

Šiek tiek daugiau problemų kilo tiems, kurie nori litus į eurus išsikeisti Šilutės pašte. Čia kažkodėl bent jau pirmosiomis dienomis būriavosi didesnės žmonių eilės. Viena skaitytoja pranešė, kad trečiadienį iki pat devintos valandos ryto dirbo tik vienas langelis. O juk pašte atliekamos ir įprastos operacijos, ir pinigų keitimas. Vienas klientas kaip tyčia tuokart atsinešė didoką maišelį monetų, kurias darbuotoja turėjo perskaičiuoti rankiniu būdu. Tai piktino norinčius išsiųsti korespondenciją.  

Pabandžius sužinoti, kokia padėtis šiomis dienomis yra Šilutės pašte, susisiekėme su Šilutės pašto viršininke Nijole Čepukiene. Deja, ji kalbėtis atsisakė ir pasiūlė dominančių dalykų paklausti Lietuvos pašto atstovės spaudai. Taip ir padarėme. Vis dėlto ketvirtadienį priešpiet su ja susisiekti nepavyko, todėl sužinoti, kaip Šilutės paštui sekasi susidoroti su nebūdingais darbais, nepavyko. Ketvirtadienį apsilankius Šilutės pašto aptarnavimo salėje ypatingo šurmulio nesijautė ir iš pažiūros viskas atrodė kaip įprastą darbo dieną. 

Viskas teisingai, o kaina padidėjo

Į redakciją kreipėsi viena Švėkšnos gyventoja, kuri sakė, kad šiek tiek pabrango važiavimas autobuso maršrutu Švėkšna–Šilutė. Jei iki sausio 1– euro įvedimo – dienos kelionė per Saugas kainavo 9 litus 70 centų, tai nuo Naujųjų metų už kelionę jau reikėjo mokėti 9 litus 88 centus. Šią sumą išvertus eurais pastebimas padidėjimas 5 euro centais.

Susisiekus su Šilutės autobusų parko direktoriumi Artūru Stonkumi, pastarasis apie tokią padėtį iš karto paaiškinti negalėjo. Vis dėlto netrukus paaiškėjo, kad dėl šio kainų padidėjimo iš esmės niekas nėra kaltas – viskas yra teisingai, nors iš šono tai ir atrodo keistai. Pasirodo, versti eurus į litus reikia skaičiuojant keturis skaičius po kablelio. Tad šis kainos didėjimas lemtas aritmetinių ypatybių.

Važiavimo kainas Šilutės autobusų parko maršrutais nustato steigėjas – Šilutės rajono taryba. Baigiantis metams viename iš Tarybos posėdžių perskaičiuotos  ir patvirtintos kainos eurais. Tai padaryta aritmetiškai: buvusią vieno kilometro kainą pavertus eurais. Taip buvusi 0,33 lito centų kaina buvo apskaičiuota 0,0981 euro cento už vieną kilometrą. Tad padauginus 29,2 km nustatytą atstumą litais ir eurais kaina skiriasi – atsiranda tas aštuoniolikos centų skirtumas. Tad viskas teisėta, nors ir nėra teisinga. Autobusų parko direktorius taip pat sakė, kad iš nepatyrimo jie net du kartus skaičiavo važiavimo kainas: vieną kartą esamas jau apskaičiuotas kainas išvertė į eurus,  tačiau vėliau suprato, kad kai Taryba nustato kainas, jas reikia perskaičiuoti naujai – taip įpareigoja teisės aktai. Tad dar kartą skaičiavo visų savo maršrutų kainas. O jų labai daug, tad tuo metu ir atsirado tas kainų skirtumas. 

Pasidomėjus, kaip susidorojo su kainų pasikeitimu, A. Stonkus buvo atviras – nesusipratimų pasitaikė: vairuotojai mušė kainas vienais pinigais – grąžą atiduodavo kitais. Naujovė dar ir autobusuose įrengti nauji kasos aparatai. Senuosius reikėjo keisti dėl pasikeitusios valiutos. Vis dėlto direktorius patikino, kad tai nedideli netikslumai. O to, ko jie bijojo – didelių kupiūrų – nepasitaikė. Tad šis etapas, galima manyti, praėjo pakankamai neskausmingai.                          


 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!