Perkant brangius medicinos prietaisus lėšos bus naudojamos racionaliau
Siekiant užtikrinti brangių medicinos prietaisų įsigijimo pagrįstumą ir pirkimų proceso skaidrumą, tinkamai ir racionaliai naudoti valstybės lėšas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patvirtino naują tvarką dėl tokių gaminių įsigijimo. Tad nuo šiol tomografai, angiografai, mamografai, gama kameros ir kita medicininė įranga, kurios kaina viršija 145 tūkst. eurų, bus perkama pagal griežtesnius reikalavimus.
Ministro A. Verygos teigimu, kai kurios gydymo įstaigos pervertina savo galimybes ir stengiasi įsigyti brangią medicinos įrangą neįvertindamos būsimo darbo intensyvumo ir esamo poreikio. Taip pat pastebima, kad gydymo įstaigose yra nemažai medicinos prietaisų, kurie yra naudojami mažu intensyvumu arba visiškai nenaudojami.
„Tad pirkti medicininę įrangą vien tam, kad ji stovėtų nenaudojama yra visiškai neracionalu. Juk kalba eina apie visų mokesčių mokėtojų pinigus, kurie privalo būti naudojami tinkamai ir atnešti realią naudą. Tad naujovės padės išvengti nenaudingų investicijų, skatinti ekonomiškumą, pagrįstumą, kurti kaip įmanoma didesnę naudą pacientui ir efektyviai gydymo įstaigų ketinimą įsigyti brangią medicininę įrangą. Tikimasi, kad griežčiau vertinant įrangos būtinumą pavyks sutaupyti lėšų ir skirti jas kitoms reikmėms, kurioms šiuo metu itin trūksta pinigų“, – sako ministras A. Veryga.
Nuo šiol, kartu su prašymu įsigyti įrangą gydymo įstaiga turės pateikti pagrindimą, įrodantį, kad turės reikalingų lėšų norimam brangiam medicinos prietaisui. O tuo atveju, jei bus norima įsigyti tokią įrangą savivaldybės biudžeto lėšomis, bus reikalingas savivaldybės tarybos sprendimas, kuriame nurodoma, kiek lėšų savivaldybė skirs ir kuriais metais.
Jei prašymas atitiks ne visus kriterijus, tačiau bendras Lietuvos prietaisų eksploatavimo vietų teritorinio išsidėstymo vidurkis 100 000 gyventojų, nebus viršijamas arba jei esamas senas prietaisas yra keičiamas nauju, tuomet bendras regiono vidurkis nekinta ir tokiam prašymui siūlytina pritarti.
Prie brangios medicininės įrangos priskiriami magnetinis tomografo rezonansas, kompiuterinis tomografas, angiografas, mamografas, gama kamera, linijinis greitintuvas ir kita medicininė įranga, kuri viršija 145 000 Eur su PVM vertės ribą, tačiau brangiais prietaisais nelaikomi ultragarso prietaisai ir diagnostinė rentgeno įranga.