Kintų muzikos festivalyje skambės karo belaisvių stovykloje parašytas kūrinys

2019-08-09

Kintų muzikos festivalis baigia šiųmetę muzikinę kelionę, „aplankyta“ daugybė žanrų ir įvairios meno epochos – skambėjo šviežiausios šiandienos kompozicijos, viduramžių muzika, džiazas, jausminga romantizmo muzika ir kt.

Festivalis startavo su šiuolaikine muzika – simboliška, kad ji festivalį ir vainikuos. Šį ketvirtadienį ir penktadienį skambės du koncertai, kuriuose – ekologiški instrumentai, jaunatviškos, bet profesionalios improvizacijos ir apie savo bei pasaulio egzistenciją kviečianti mąstyti muzika.

Šiandien ypač aktualūs aplinkosaugos klausimai neaplenkia ir meno. Vis populiarėjantis beatliekis (angl. zero waste) judėjimas rado atgarsį Simono Nekrošiaus veikloje – menininkas konstruoja ekologiškus muzikos instrumentus iš antrinių žaliavų. Juos pamatyti ir išgirsti buvo galima rugpjūčio 8 d. Mąstyti ir diskutuoti apie aplinkosaugą kviečiantis renginys „Mačiūnas, Lukoszevieze ir kiti migruojantys paukščiai“ vyko Kintai Arts rezidencijoje. Iš vietinių buitinių atliekų pagamintais naujais instrumentais grojo violončelininkas Antonas Lukoszevieze ir LMTA Šiuolaikinės muzikos studijų programos studentai (vad. Vykintas Baltakas), kurie stebino kūrybiškomis improvizacijomis ir eksperimentinėmis kompozicijomis.

Apie laiką ir žmogaus egzistenciją muzikos garsais kalbantis Olivierio Messiaeno „Kvartetas laiko pabaigai“ – vienas dažniausiai pasaulio scenose skambančių kūrinių, tačiau retai atliekamas Lietuvoje. O. Messiaeno kompozicija paženklinta ypatingos atsiradimo istorijos: 1940-1941 m. kompozitorius kaip prancūzų kareivis kalėjo Gerlico karo belaisvių stovykloje, kur ir parašė šį kūrinį. Jo premjera įvyko ten pat, stingdant sausio speigams, tačiau supratingai kaip niekad besiklausiusių kalinių apsuptyje.

Anot O. Messiaeno, „prie amžinybės erdvėje ir begalybėje“ priartinantis kūrinys festivalį vainikuos rugpjūčio 9 d. Iššūkį atlikti šį techniškai ir emociškai sudėtingą opusą priėmė Lietuvos ansamblių tinklo (LAT) atlikėjai – klarnetininkas Antanas Taločka ir jau pernai Kintuose muzikavusio trio „Kaskados“ nariai Rusnė Mataitytė (smuikas), Edmundas Kulikauskas (violončelė) ir Albina Šikšniūtė (fortepijonas).

Finalinis festivalio koncertas „Pakirstais sparnais“ skambės Didžiojoje Kintų bažnyčioje, kurios sakrali erdvė dar stipriau atskleis kūrinį persmelkiantį amžinybės pojūtį ir transcendentalumą.

Kintų muzikos festivalio koncertas

PAKIRSTAIS SPARNAIS

Lietuvos ansamblių tinklo atlikėjai:

Antanas Taločka (klarnetas),

Rusnė Mataitytė (smuikas),

Edmundas Kulikauskas (violončelė),

Albina Šikšniūtė (fortepijonas).

Programoje – Olivierio Messiaeno „Kvartetas laiko pabaigai“.

Rugpjūčio 9 d. (penktadienis), 20 val., Didžioji Kintų bažnyčia (Kuršių g. 26).


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!