Rankų lenkimas – ir jėga, ir mokėjimas

2024-04-17, Romualdas Danielius MAŽUTIS
Rankų lenkimo sporto klubo „Pamarys“ rinktinė, garbingai pasirodžiusi šalies čempionate.
Lietuvos nacionaliniame rankų lenkimo čempionate kovo 23 dieną Radviliškyje kovojo 10 komandų (175 sportininkai). Šilutės rankų lenkimo sporto klubo „Pamarys“ (vadovas ir treneris Aleksandras Pancerovas, trenerės Eglė Vaitkutė, Vilija Parnarauskienė) rinktinė pelnė 40 medalių: aukso - 18, sidabro – 10, bronzos – 12. Pamariškių komanda surinko 338 taškus ir užėmė antrą vietą. Pirmi – radviliškiečiai, pasigriebę 382 taškus. Vilniečiai treti – 280 tšk.

Vyrų svorio kategorijų – 11, moterų – 7. Varžytasi dviejų minusų sistema. Komandoms taškus uždirbo dalyviai užėmę 1-6 vietas. Už 1 vietą buvo skiriama 10 taškų, už 2v.- 7, už 3v. – 5, už 4 v. – 4, už 5 v. – 3, už 6v. – 1 tšk. Dalyvių kategorijų: senjorai (iki 40 m.), meistrai (veteranai), neįgalieji. Dėl absoliučių čempionų titulų galėjo kovoti tie sportininkai, kurie savo svorio kategorijose užėmė 1-2 vietas. Pradinė svorio riba moterims – nuo 65 kg, vyrams – nuo 70 kg. Čempionatą aptarnavo 10 teisėjų ir 2 sekretoriai.

Šilutės rinktinė itin marga. Prie rankų lenkimo stalų, paženklintų Lietuvos vėliavos spalvomis, plūkėsi miestelėnai, kaimų sportininkai, mamos, jų dukros, giminaičiai. Mūsiškių - 38 dalyviai (18 vyrų, 20 moterų). Visi vieningi, kovingi – užgriuvo varžovus, kaip juoda naktis, nes vilkėjo juoda apranga. Į Radviliškį važiavo nusisamdę autobusą. Kelionė kainavo 500 eurų. Ji atsipirko iškovotomis taurėmis, medaliais. Čempionai laimėjo taures ir medalius, prizininkai – medalius.

Pergalės skonis su druska ant lūpų...

Ne vienas mano, kad rankų lenkimas – primityvi sporto šaka. Nugali, kas turi daugiau prigimtinės jėgos. Kokios čia dar treniruotės?! Atėjo, atsisėdo, žybt ir nudaužė priešininko ranką su trenksmu. Ne visai taip. Pasikalbėjus su rankų lenkikais atsiveria kitoks vaizdas. Įgimta jėga – papildomas koziris, bet ją reikia palaikyti, lavinti, o kitiems – sukaupti treniruojantis, sunkiai dirbant. Dar reikia mokėti tą galią panaudoti. Kaip sako daugkartinė pasaulio, Europos ir Lietuvos čempionė, viešojo saugumo tarnybos pareigūnė Eglė Vaitkutė, svarbu pasirinkti ir teisingą dvikovos taktinį planą. Kas po teisėjo trumpos komandos anglų kalba (taip pratinamasi prie tarptautinių turnyrų praktikos) pradėti kovą išsyk šoka atakon, stengdamiesi išnaudoti greitį, reakciją, o kas linkęs atsilaikyti, nuvarginti puolantįjį ir pereiti į kontrataką. Gal pirmųjų daugiau, bet gudrybių netrūksta. Dominantė ne tik jėga, niuansų yra. Rankų lenkikai tikisi, kad jų sporto šaka taps olimpine.

Svorio kategorijoje iki 60 kg dvigubu čempionu tapo Orestas Šeputis, įveikęs konkurentus kaire ir dešine rankomis.  Kornelijus Sruoginis, kovodamas kaire ranka tenkinosi 6 vieta, o kovodamas dešine pelnė bronzos medalį. Tarp dalyvių, sveriančių 65 kg., Valteris Kupčikovas kaire ranka įveikė visus varžovus, o kovodamas dešine ranka užėmė 2-ą vietą. Su juo konkuravęs Adomas Štrapėla kovodamas kaire ranka užėmė 2-ą vietą, dešine – 1-ą vietą. Bronzos medalį dešine ranka užtriūsė Justas Norvaišas. Aurimas Šikšnius (75 kg) parsivežė 2 sidabro medalius, o Kornelijus Pokvytis – 2 bronzos medalius. Žydrūnas Pankauskas (80 kg) kaire ranka iškovojo bronzos medalį. Tomo Aginto (85 kg) grobis: kaire ranka -  bronzos medalis, dešine – sidabro medalis.

Meistrų klasėje (veteranai 60 m. ir vyresni) kovoje dėl absoliutaus čempiono vardo Aleksandras Pancerovas finale įveikė Radviliškio kolosą Vitalijų Survilą, sveriantį 148 kg. Aleksandras nugalėjo gigantą kaire ir dešine rankomis. Norom nenorom Vitalijus gavo tenkintis antra vieta.

Šeimų indėliai komandos taupyklėn

Daugiau kaip po kelis tuzinus kartų su viršum laimėjusi Lietuvos, Europos ir pasaulio čempionatus šilutiškė Eglė Vaitkutė (+80 kg) iš Radviliškio parsivežė ir taurių, ir medalių. Galėtų atidaryti savo sportinių trofėjų muziejų. Radviliškis jai – eilinių pergalių stotelė. Nugalėjo ir savo svorio kategorijos varžoves, ir kovojančias dėl absoliučios čempionės vardo. Komandos draugė ir varžovė Aušra Žąsytienė taip pat pelnė 4 medalius: 2 aukso, 2 bronzos. Jos dukra Monika (80 kg) iškovojo 2 sidabro medalius. Pagirtinai kovojo ir Vilija Parnarauskienė (60 kg), jos dukra Inga (70 kg), pastarosios dukros Gintė ir Eva (50 kg). Vilija (senjorų klasė) varžydamasi kaire ranka buvo pirma, dešine ranka – antra. Meistrų klasėje jai niekas neprilygo nei kaire, nei dešine ranka. Viso – 4 medaliai. 2 aukso medalius pridėjo Inga, o pastarosios dukros Gintė ir Eva pelnė po 1 bronzos medalį. Šeimos indėlis komandos taupyklėn - 8 medaliai. Nuopelnų komandai turi ir Eglė Grišinaitė (55 kg) – 2 aukso medaliai, kitos rinktinės narės: Urtė Stanionytė, Julija Jančiauskaitė (55 kg) – po 1 sidabro medalį, Paulina Mickutė (60 kg) – 1 aukso, 1 sidabro medalis, Elinga Nausėdaitė – 1 bronzos medalis. Komandai taškų dar pelnė Ernestas Pėžas (75 kg), Deimantas Valukonis (110 kg), Karina Kudrešova (50 kg), Ieva Dirgėlaitė (60 kg), Vitalija Kudrešova (60 kg), Gytė Čepauskaitė (65 kg) ir Berta Nausėdaitė (70 kg). Šilutiškiai, kaip visada, savo apdovanojimų bei taškų dalį pasiėmė, kad būtų nugalėtojais ir prizininkais.