Kas turi įtakos gydymo(si) sėkmei?

2020-02-26, VVKT informacija

Įvairiais tyrimais įrodyta, kad gydymosi sėkmei labai didelę reikšmę turi du dalykai: specifinis tinkamai parinktų vaistų ar procedūrų veikimas į tam tikrą organą ar procesą, vykstantį organizme, bei paciento lūkesčiai. Kai lūkesčiai teigiami, jų poveikį sveikatai vadiname placebo efektu ir, atvirkščiai, jei žmogus, gydydamasis tikėsis blogiausio, tuomet jį „gydys“ nocebo efektas.

Pasak Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) specialistų, viešai skatinamas nerimas ir tvirtinimai, kad generiniai vaistai yra tik pigios originalių vaistų kopijos, mažiau efektyvūs, kokybiški ar veiksmingesni ir dėl to prastesni, kad jie sukelia daugiau nepageidaujamų reakcijų, yra nepagrįsti. Nėra jokių tokias kalbas patvirtinančių mokslinių įrodymų. Ligą gydo vaisto veiklioji medžiaga, o ne jo pavadinimas ar pakuotė.

Medicina šiandien jau nebeįsivaizduojama be generinių vaistinių preparatų. Visi farmakologiniai vadovėliai vieningai tvirtina, kad tiek originalūs, tiek generiniai vaistai nesiskiria. Tai, kad dalis visuomenės vis tiek tuo abejoja, galima paaiškinti nocebo efektu.

Nocebo efektas – kas tai?

1981 m. buvo atliktas mokslinis tyrimas, kurio metu sveikiems savanoriams ant galvų buvo uždėti elektrodai ir pasakyta, kad pro juos bus leidžiama elektros srovė, taigi, vėliau, tikėtina, gali skaudėti galvą. Po tyrimo dauguma dalyvių patvirtino, kad jiems išties skauda galvą. Tačiau įdomiausia yra tai, kad tyrimo metu jokia elektros srovė per elektrodus nebuvo paleista. Taigi, galvos skausmui atsirasti pakako lūkesčio, kad šis bus. Taip buvo susidomėta placebo efekto priešprieša – nocebo efektu.

Kalbant apie vaistus, nepriklausomai nuo to, ar pastarieji yra efektyvūs ar ne, neigiami paciento lūkesčiai turi didžiulį poveikį. Nocebo efektas pasireiškia esamų simptomų pablogėjimu arba naujų nespecifinių simptomų atsiradimu, kai jiems nėra jokios aiškios priežasties.

Nespecifiniais simptomais laikomi tokie bendri simptomai, kaip galvos skausmas, mieguistumas, pykinimas, silpnumas. Dėl šio efekto pablogėjusi žmogaus savijauta yra didžiulis stresas jam pačiam. Nocebo efektas taip pat didina paskirto gydymo režimo nesilaikymo tikimybę, skatina veiksmingo gydymo nutraukimą, nereikalingų, pašalinius simptomus neva gydančių, vaistų vartojimą, dėl jo labiau nepasitikima sveikatos priežiūros specialistais, maža to, padidėja gydymo kaštai.

Jei žmogus anksčiau yra turėjęs neigiamų patirčių vartodamas vaistus, nepriklausomai nuo to, koks yra dabar jo vartojamas vaistas, išauga rizika patirti minėtų nespecifinių simptomų. Neigiamiems žmonių lūkesčiams didžiulę įtaką daro ir sveikatos priežiūros specialistai. Jei gydytojas ar vaistininkas, kalbėdamas apie vaistą, garsiai išsako, kad šis – generinis, tad pacientas privaląs atkreipti dėmesį, nes gali jaustis kitaip, patirti nepageidaujamų reakcijų – tokios ir panašios frazės žmogų iš anksto užprogramuoja negatyviai. Tad sveikatos priežiūros specialistams labai svarbu atsirinkti, kokiu būdu tinkamiausiai pateikti informaciją apie galimus nepageidaujamus gydymo poveikius. Galbūt užuot pranešus, jog, pavyzdžiui, 5 procentai šį vaistą vartojusių žmonių patiria alerginių reakcijų, geriau būtų sakyti: net 95 procentai pacientų šį vaistą toleruoja puikiai.  

Būtina, kad tiek gydytojai, tiek pacientai objektyviai suprastų, kad generinis vaistas nėra nei pakaitalas, nei prasčiau gydanti originalaus vaisto kopija.

Kas garantuoja vaistų kokybę?

VVKT specialistai primena, jog visi vaistai: tiek originalūs, tiek generiniai Europos Sąjungos (ES) šalyse narėse yra registruojami laikantis ES priimtų teisės aktų ir vieningų standartų. Tai reiškia, kad visiems vaistams (tiek originaliems, tiek generiniams) visoje Europoje taikomi vienodi šiuolaikiniai kokybės, saugumo ir veiksmingumo reikalavimai. Pažymėtina, kad tiek originalių, tiek generinių vaistų registracijos metu jų kokybę, saugumą ir veiksmingumą  vertina kompetentingi ekspertai.

VVKT vaistų registracijos metu vertina pateiktą vaisto registracijos paraišką bei bylą ir tik tuo atveju, jei bylos duomenys bei atlikti tyrimai įrodo vaisto saugumą, kokybę ir efektyvumą, vaistas yra registruojamas.

Užregistravus vaistus, jų buvimas rinkoje yra nuolat stebimas. Esant reikalui, konkretus vaistas  gali būti tiriamas laboratorijoje. Bet kokia gauta nepageidaujama reakcija į vaistą yra analizuojama ir vertinama. O tokių reakcijų gali pasitaikyti vartojant tiek originalų, tiek generinį preparatą.


Straipsnio komentarai

..2020-02-26
čia yra svarbu kad yra lygybės režimas, kur net karas lygus taikai, vergovė lygi laisvei, tt ir kurie "tarnauja" tam suprasti ir paaiškinti kažką normaliai, nesugeba to padaryti aiškina atvirkščiai: kad visi vaistai yra lygus, bet kažkodėl tai tie lygūs vaistai yra skirstomi į "originalius" ir "generinius". Tie generiniai tai ne klastotės, tokie patys kaip originalūs vaistai, tik ne originalūs. Įdomu kodėl lietuvių kalboje panaudojo žodį "originalūs", nes tai nėra vertimas. Nu čia panaši logika kaip ir su kitomis karališkų virusinių "didenybių" apraiškomis, kur visi šunys lygūs, bet vieni yra lygesni negu kiti vien todėl kad jie "kilmingi", nes turi "kilmę" liudijančius popierius išduotus kažkokių "kilmintojų". Ir čia tas pats trafaretas galioja absoliučiai bet kam: ostapininkams ar nekilnojamam turtui kuris jeigu jame apsigyvena kažkoks ostapininkas automatiškai patampa "kilmingu".
Tame ir esmė kad visa šita PR is ON demagogija parodo kažką labai baisaus. Kad nėra iš viso nei medicinos nei vaistų. Kad kažkaip visiškai kitaip tai yra suorganizuota.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-02-26
straipsnis matyt iš tos kryžiuočių operos, kur visa jų medicina ir pagrįsta vien tuo kad sergantieji gydomi tik ėjimo žodžiais. Tai yra daktarų grupuotė tarnauja panašiai tokioje rolėje kaip kad UNIT 731 ar fašistiniuose konclageriuose irgi visur būdavo kažkokie medicinos punktai. pamenat kaip balys sruoga savo knygoje "dievų miškas" irgi nagrinėjo tas placebo ir nocebo efektų reiškinius. šitas straipsnis būtų nereikalingas jeigu medicina kalbėtų pati už save. dabar šitas straipsnis tarnauja kaip "rėkimo" palydovė mušeikoms. Komentaras patinka Komentaras nepatinka