Ūkininkams šerti kiaules teks pagal specialius reikalavimus

2015-08-13, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Su afrikiniu kiaulių maru ypač sunku kovoti vasarą, todėl ir  stambūs, ir smulkūs kiaulių laikytojai privalo itin griežtai laikytis biologinės saugos reikalavimų.
Su afrikiniu kiaulių maru ypač sunku kovoti vasarą, todėl ir stambūs, ir smulkūs kiaulių laikytojai privalo itin griežtai laikytis biologinės saugos reikalavimų.
Nauji afrikinio kiaulių maro (toliau AKM) atvejai kone kas savaitę nustatomi ne tik Lietuvoje, bet ir visose kaimyninėse šalyse. Išleistas įsakymas, kuris visiems kiaulių laikytojams draudžia kiaules šerti termiškai neapdorotais pašarais ir įpareigoja laikytis kitų biologinio saugumo reikalavimų. Todėl nuo šiol auginantiems kiaules teks laikytis naujų reikalavimų, o to nedarantiems reikės ir baudas sumokėti.

Pažeidėjus nebus sunku nustatyti

„Su AKM ypač sunku kovoti vasarą, todėl ir  stambūs, ir smulkūs kiaulių laikytojai privalo itin griežtai laikytis biologinės saugos reikalavimų. Bus vykdomos ir planinės ir neplaninės patikros. Mūsų inspektoriai tikrins, ar ūkiuose laikomasi reikalavimų. Nebus sudėtinga nesilaikančius reikalavimų nustatyti“, - pabrėžė Šilutės  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) viršininkas – valstybinis veterinarijos inspektorius Edmundas Ciparis. Jis kiaulių augintojams primena, kad labai  svarbu nešerti kiaulių termiškai neapdorotais pašarais, nušienauta žole, nes tai vienas iš galimų užkrato šaltinių.

Biologinės saugos reikalavimai, privalomi visiems kiaulių laikytojams. Jie turi kiaulių laikymo vietas aptverti tvoromis, siekiant išvengti kontaktų su laukiniais gyvūnais, reguliariai tvarkyti kiaulių laikymo teritorijas, nelaikyti kiaulių lauke, jas šerti termiškai apdorotu pašaru, o pastaruosius pirkti tik iš patikimų pardavėjų ir laikyti apsaugotus nuo aplinkos veiksnių bei kenkėjų, pavyzdžiui, graužikų specialiai tam skirtose vietose. Taip pat nešerti gyvulių maisto atliekomis,  nesinešti į kiaulių laikymo vietas gyvūninio maisto, užtikrinti, kad į laikymo vietas nebūtų įvežtos ligų simptomų turinčios kiaulės. Ūkiuose būtina  įrengti dezinfekcinius barjerus prie įėjimų, išėjimų. Kiaulių laikymo vietose būtina nuolat naikinti graužikus, vabzdžius ir kitus kenkėjus, registruoti kiaulių laikymo patalpų lankytojus. Būtina ir nuolat šalinti mėšlą, o kiaulių gaišenas kuo skubiau šalinti iš laikymo vietų.  Privalu riboti pašalinių asmenų, transporto priemonių lankymąsi ūkiuose. Ūkininkai turėtų, esant galimybei, nesilankyti kitose kiaulių, šernų, šernakiaulių laikymo vietose, šernų medžioklėse, skerdyklose, šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo vietose.

Bus skiriamos baudos

Nustačius pažeidimus bus skiriamos piniginės baudos. Be to, kiaulių užkrečiamosios ligos atveju savininkas  negaus kompensacijos už nugaišusias ir sunaikintas kiaules bei Europos Sąjungos ir valstybės teikiamos finansinės paramos.

Pasak E. Cipario, kiaulių augintojai apie auginamų kiaulių skaičių turi deklaruoti kartą ketvirtyje.  „Jei žmonės nebus sąžiningi ir atsiras afrikinis kiaulių maras jų ūkyje, jie patys nuo to nukentės. Jie turi stengtis netapti ligos platintojais”, - kalbėjo specialistas ir teigė, kad tokiu momentu ne bauda būna svarbiausia, o tai, kad žmogus patiria didelius nuostolius.

Ar ūkininkaujantys lengvai priims naujoves? Anot inspektoriaus, žmonės dažniausiai naujadarus sutinka priešiškai, bet reikalavimų būtina laikytis, nes privalu stengtis užtikrinti, kad ligai nebūtų sudaromos sąlygos plisti.

Nustatyti AKM atvejai

Šilutės rajono savivaldybės administracijos Kaimo reikalų skyriaus vyresniosios specialistės Irenos Omelienės duomenimis, šių metų birželio 1 dieną buvo deklaruota 441 kiaulių banda. Iš viso jose auginama 18 531 kiaulė.

Specialistė teigė, kad yra 4 kiaulių laikytojai, kurie laiko nuo 11 iki 100 kiaulių. Vienas ūkininkas augina 163 kiaules, dar du po daugiau nei 1 000 kiaulių.

Šeštadienį Lietuvoje patvirtintas antrasis šiais metais afrikinio kiaulių maro atvejis kiaulių laikymo vietoje. Mažame ūkyje Trakų rajone, kuriame iš viso augintos tik dvi kiaulės, vienai kritusiai patvirtinta AKM diagnozė.

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistams patvirtinus AKM paskersta ir kita ūkyje auginta kiaulė, jos organai nusiųsti tyrimams.

Aplink ligos židinį 3 km ir 10 km spinduliu nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos. Visos kiaulių laikymo vietos, patenkančios į šias zonas, bus patikrintos veterinarijos gydytojų, registruojamos jose laikomos kiaulės, atliekami klinikiniai tyrimai, imami kraujo mėginiai. Nustatytose apsaugos ir priežiūros zonose gyventojams draudžiama išvežti kiaules ir kiaulieną.

Šis rajonas priskiriamas AKM užkrėstai teritorijai, kurioje jau anksčiau rasta šernų, užsikrėtusių šia liga. Čia nuolat vykdoma AKM stebėsenos programa.

 

 

 

 


Straipsnio komentarai

UKININKAS2015-08-20
TIE MINISTRAIS DAR SAVE VADINA DVI KLASES BAIGE PRADĖS MOKYT KAIP UKININKAI TURĖS ŠERT KIAULES SUJUOKINO Komentaras patinka Komentaras nepatinka
juozas2015-08-15
na cia jau virsune jai ir toliau kels tokius reikalavimus ir baudas .greit lentinose neliks lietuviskos kiaulenos .netikiu ka yra tas maras .cia tik stengiamasi kad ko daugiau eksporto i lietuva iveztu .sitiek laiko mat su maru kovoja .ir niekaip nenugali . kaskas neaisku .
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
amžinas nesibaigiantis maras kaip karo laikais2015-08-14
buvo paukšciu maras pasiutlige kuria nešioja laukiniai zvėrys ar namines kates o dabar ir niekaip nenurimsta kiauliu maras o gal valdzia ladai naudinga išto jie pelnysi iš paramos europines tik mum nieko nesako o mes per juos turim naikint kiaulias o jie turtus kraunas Komentaras patinka Komentaras nepatinka