Kitų metų biudžetas: už ką teks mokėti daugiau?

2014-10-26, Tomas Juškėnas | Alfa.lt
Lietuviški eurai (SCANPIX nuotr.)
Lietuviški eurai (SCANPIX nuotr.)
Seime svarstant 2015 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymų projektą, skaičiuojama, kad į valstybės biudžetą kitais metais turėtų patekti kur kas daugiau mokesčių – 9,2 mlrd. eurų, arba 5,9 proc. daugiau, nei buvo planuojama gauti šiemet.

Tačiau, įsigilinus labiau, panašu, kad daugiau mokesčių ketinama surinkti dar daugiau apmokestinus šalies gyventojus ir verslo įmones.

NT mokestis – apmokestinta vidurinė klasė

Gyventojų nekilnojamojo turto (NT) bendros vertės neapmokestinamąjį dydį nuo kitų metų ketinama mažinti nuo 1 mln. iki 0,75 mln. litų, o mokesčio tarifą – nuo 1 iki 0,5 proc.

Finansų ministerija skaičiuoja, kad tai į biudžetą leistų papildomai gauti apie 12,5 mln. litų pajamų. Tačiau ekonomistai skeptiškai nusiteikę prieš tokius pokyčius.

„Po tokių pokyčių pajamos į valstybės biudžetą iš tokio mokesčio beveik nepadidėtų. Pavyzdžiui, praėjusiais metais į biudžetą buvo surinkta 3,5 mln. litų, po pakeitimų, išplėtus NT mokesčio bazę, planuojama surinkti apie 12 mln. litų. Palyginti su kitais mokesčiais, tai niekinės pajamos, turbūt tokio mokesčio administravimas būtų brangesnis nei gaunamos pajamos iš šio mokesčio“, – įsitikinęs „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Visgi ekonomistas įžvelgia kur kas didesnę problemą – išplėtus NT mokesčio bazę, kur kas mažesnius mokesčius mokės itin daug NT turintys asmenys.

„Dėl tokių pokyčių daugiausiai naudos turėtų gyventojai, turintys labai daug NT. Pavyzdžiui, už 5 mln. litų ar daugiau turto turintis asmuo po pokyčių įgyvendinimo sumokėtų dvigubai mažiau NT mokesčio. Tuo tarpu daugiau lėšų suneštų vidurinė klasė, kuri turi NT turto daugiau nei už 750 tūkst. litų“, – sakė ekonomistas.

Anot N. Mačiulio, visgi šie pokyčiai yra daugiau prabangos mokestis, nes nedaug gyventojų turi NT, kurio vertė viršija nustatytą ribą.

Vėl prabilta apie visuotinį NT mokestį – kultūros ministras Šarūnas Birutis siūlo kuo greičiau pereiti prie visuotinio turto apmokestinimo.

„Pasakysiu, kad iš tikro reikėtų kuo greičiau pereiti prie turto apmokestinimo, ir visuotinio, tai būtų papildomos pajamos biudžetui“, – posėdyje pasakojo Š. Birutis.

„Diskutuoti apie visuotinio NT mokesčio įvedimą Lietuvoje galima tik tuo pačiu metu lygiagrečiai mažinant darbo mokesčius, nes čia ir yra didžiausia Lietuvos mokesčių problema – darbo jėga apmokestinta pakankamai daug, o turto mokesčio nėra. Jei kalbame apie NT mokesčio ar automobilio įvedimą, lygiagrečiai turi sumažėti darbo mokesčiai“, – kritikavo N. Mačiulis.

Siūloma, kad pataisos įsigaliotų nuo 2015 metų sausio 1 dienos ir būtų taikomos apskaičiuojant ir deklaruojant 2015-ųjų ir vėlesnių mokestinių laikotarpių NT mokestį.

Didesni akcizai alkoholiui ir cigaretėms

Seime taip pat svarstoma nuo kitų metų kovo 1 d. didinti akcizus alui, vynui ir kitiems fermentuotiems gėrimams, tarpiniams produktams, etilo alkoholiui, cigaretėms, cigarams ir cigarilėms.

Pagal teikiamas teisės akto pataisas, akcizas didėtų už produkto hektolitrą: alui – nuo 9,35 iki 10,74 lito (3,11 euro) už 1 procentą faktinės tūrinės alkoholio koncentracijos procentais akcizų tarifą; vynui ir kitiems fermentuotiems gėrimams, kurių faktinė tūrinė etilo alkoholio koncentracija procentais yra ne didesnė kaip 8,5 proc., – nuo 85 iki 97,99 lito (28,38 euro); vynui ir fermentuotiems gėrimams, kurių faktinė tūrinė alkoholio koncentracija procentais didesnė kaip 8,5 proc., – nuo 225 iki 231,99 lito (67,19 euro); tarpiniams produktams, kurių faktinė tūrinė alkoholio koncentracija procentais yra ne didesnė kaip 15 proc., – nuo 281 iki 289 lito (83,70 euro); tarpiniams produktams, kurių faktinė tūrinė alkoholio koncentracija procentais yra didesnė kaip 15 proc., – nuo 400 iki 415,99 lito (120,48 euro); etilo alkoholiui – nuo 4460 iki 4548,99 lito (1317,48 eurų).

Teikiamomis Akcizų įstatymo pataisomis akcizų už cigaretes specifinį elementą siekiama padidinti nuo 157 iki 166,01 lito (48,08 euro) už 1000 cigarečių kartu nustatant, kad minimalus kombinuotasis akcizų tarifas už 1000 cigarečių būtų ne mažesnis nei 77,91 euro (269 litų), šiuo metu nustatyta 256 litai. Cigarams ir cigarilėms taikomą akcizų tarifą siūloma padidinti nuo 93 iki 96,99 lito (28,09 euro) už kilogramą šių produktų.

Skaičiuojama, koks galimas kainų poveikis pagal šiuo tarifus: alus gali pabrangti 0,05 lito, vynas ir kiti fermentuoti gėrimai – 0,04–0,08 lito, tarpiniai produktai – 0,05–0,1 lito, etilo alkoholis – 0,2 lito, cigaretės – 0,3 lito už pakelį, cigarai ir cigarilės – 0,17 lito už pakelį, kuriame yra 17 vnt.

Skaičiuojama, kad akcizų didinimas valstybės biudžetą turėtų papildyti 14,77 mln. eurų (51 mln. litų).


 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!