Nuo vasario laukia naujovė: bus superkama įvairaus pavidalo tara

2015-09-17, alfa.lt
Plastiko buteliai (EKO redakcijos nuotr.)
Plastiko buteliai (EKO redakcijos nuotr.)
Kitų metų vasarį Lietuvoje planuojama įrengti specialius taros surinkimo aparatus – vadinamuosius taromatus. Turbūt visi Lietuvos gyventojai jau seniai yra susipažinę su alaus butelių grąžinimo tvarka – pridavus tuščią tarą galima atgauti už ją sumokėtą mokestį. Panašiu principu veiks ir taromatai, tačiau pastaruosiuose bus galima utilizuoti ne tik stiklinę, bet ir metalinę ir PET tarą.

„Kasmet Lietuvos rinkoje vidutiniškai parduodama 600 mln. vienkartinių PET, metalinių ir stiklinių pakuočių. Panaudojus jos surenkamos spalvotais rūšiavimo konteineriais arba nukeliauja į sąvartynus bendruose atliekų konteineriuose. Siekiant pagerinti pakuočių surinkimą, šalyje buvo nuspręsta vystyti ir Aplinkos ministerijos patvirtinta nauja pakuočių užstato sistema, kuri leis naujoviškai, pasitelkiant modernias technologijas – taromatus – surinkti panaudotas vienkartines stiklines, metalines ir PET pakuotes“, – rašoma viešosios įstaigos „Užstato sistemos administratorius“, pasirašiusios sutartį su Norvegijos kompanija „Tomra Group“, pranešime.

„Tomra Group“ – taromatų gamintojai, kurie tieks pakuočių ir taros tvarkymo sistemą ir Lietuvai. Planuojama, kad taromatai stovės didžiojoje dalyje šalies parduotuvių, tiek didžiuosiuose prekybos centruose, tiek vidutinėse bei mažose miestų ir miestelių parduotuvėse. Priklausomai nuo parduotuvės dydžio ir pirkėjų srauto, bus statomi skirtingų dydžių ir pajėgumų taromatai: didieji T-9, pritaikyti kas mėnesį surinkti per 40 tūkst. skirtingų pakuočių, vietoje jas išrūšiuos ir supresuos; vidutinio dydžio T-63 modeliai, gebantys surinkti nuo 10 iki 40 tūkst. pakuočių, ir mažieji „Uno“ modeliai, kurie surenka nuo 5 iki 10 tūkst. pakuočių.

Pirmuosius taromatus rengiamasi diegti jau šį mėnesį. Iš viso iki 2016 m. balandžio norima įrengti 750 taromatų skirtingose šalies parduotuvėse.

Teigiama, kad nuo kitų metų vasario 1 d. bus įvestas 10 euro centų užstatas už kiekvieną pakuotę. Vis dėlto ši kaina dar nėra galutinai patvirtinta.

VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ generalinis direktorius Gintaras Varnas teigė, kad ne visos pakuotės galės būti priduodamos į taromatą, pavyzdžiui, stipriųjų gėrimų buteliai nebus priimami.

Pranešama, kad bendros investicijos į naujos užstato sistemos sukūrimą Lietuvoje sieks 29 mln. eurų – 22 mln. eurų kainuos taromatų tinklo sukūrimas, dar 7 mln. eurų bus investuota į skaičiavimo ir sandėliavimo centrą šalia Vilniaus, į kurį ir keliaus visos surinktos pakuotės.

Naujasis skaičiavimo centras, kurį USAD nuomosis, skirtas užstato sistemos stiklinių, PET ir metalinių pakuočių paruošimui perdirbti, bus pabaigtas statyti jau šių metų gruodį. Apie 4 mln. eurų bus investuota į nekilnojamąjį turtą ir infrastruktūrą, dar 3 mln. eurų – į rūšiavimo įrenginius bei kompiuterinę ir programinę skaičiavimo centro įrangą. Jau pasirašytos sutartys su visais įrangos tiekėjais iš Danijos, Švedijos ir Lietuvos.


 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!